e hënë 16 maj 2022
e hënë 16 maj 2022

 

Ushtria e Iranit ka nisur manovrat ushtarake të përvitshme pranë Gjirit Persik, njoftoi televizioni shtetëror iranian, disa javë përpara rifillimit të bisedimeve mes Teheranit dhe fuqive botërore për ringjalljen e marrëveshjes bërthamore të vitit 2015.

Manovrat po zhvillohen në një territor të gjerë, në pjesën lindore të ngushticës së Hormuzit deri në atë veriore të Oqeanit Indian dhe në disa pjesë të Detit të Kuq, njoftoi televizioni shtetëror. Rreth një e pesta e naftës që konsumohet globalisht kalon përmes rrugës ujore strategjike të ngushticës së Hormuzit.

Që nga viti 2018 ka patur incidente periodike mes ushtrisë së Iranit dhe forcave amerikane në Gjirin Persik, kohë kur ish-Presidenti i Shteteve të Bashkuara Donald Trump tërhoqi Uashingtonin nga pakti bërthamor dhe rivendosi sanksione të ashpra kundër Teheranit.

Irani ka reaguar duke shkelur kufizimet e parashikuara në marrëveshje për programin e tij bërthamor.

Bisedimet indirekte mes Iranit dhe administratës së Presidentit amerikan Joe Biden për të ringjallur marrëveshjen bërthamore, të cilat ishin pezulluar që nga zgjedhja në qershor e presidentit të vijës së ashpër të Iranit Ebrahim Raisi , do të rifillojnë në Vjenë më 29 nëntor.

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara