e shtunë 4 dhjetor 2021
e shtunë 4 dhjetor 2021

 

Ushtria e Iranit ka nisur manovrat ushtarake të përvitshme pranë Gjirit Persik, njoftoi televizioni shtetëror iranian, disa javë përpara rifillimit të bisedimeve mes Teheranit dhe fuqive botërore për ringjalljen e marrëveshjes bërthamore të vitit 2015.

Manovrat po zhvillohen në një territor të gjerë, në pjesën lindore të ngushticës së Hormuzit deri në atë veriore të Oqeanit Indian dhe në disa pjesë të Detit të Kuq, njoftoi televizioni shtetëror. Rreth një e pesta e naftës që konsumohet globalisht kalon përmes rrugës ujore strategjike të ngushticës së Hormuzit.

Që nga viti 2018 ka patur incidente periodike mes ushtrisë së Iranit dhe forcave amerikane në Gjirin Persik, kohë kur ish-Presidenti i Shteteve të Bashkuara Donald Trump tërhoqi Uashingtonin nga pakti bërthamor dhe rivendosi sanksione të ashpra kundër Teheranit.

Irani ka reaguar duke shkelur kufizimet e parashikuara në marrëveshje për programin e tij bërthamor.

Bisedimet indirekte mes Iranit dhe administratës së Presidentit amerikan Joe Biden për të ringjallur marrëveshjen bërthamore, të cilat ishin pezulluar që nga zgjedhja në qershor e presidentit të vijës së ashpër të Iranit Ebrahim Raisi , do të rifillojnë në Vjenë më 29 nëntor.

Më shumë

Shtetet e Bashkuara dhe Kina befasojnë me një deklaratë të përbashkët për klimën

Shtetet e Bashkuara dhe Kina befasuan takimin botëror për klimën COP26, që po mbahet në Glasgou, me një deklaratë të përbashkët, në të cilën zotohen se do të ndërmarrin veprime për të kufizuar ngrohjen globale gjatë dekadës së ardhshme.   Deklarata u bë ndërsa delegatët hynë në orët e fundit të negociatave për […]

Britania paralajmëron qytetarët se mund të ekstradohen në Hong Kong

Ligji i sigurisë kombëtare, të cilin Kina vendosi kohët e fundit në Hong Kong po shkakton shqetësime. Britania ka paralajmëruar disa nga qytetarët e saj se ata mund të përballen me arrestim dhe ekstradim në ish-koloninë britanike nëse udhëtojnë në vende të treta që kanë marrëveshje ekstradimi me Kinën.   Në qershor të […]

SHBA, 10 mln dollarë për të gjetur “kokat” e grupit kriminal “REvil”

Zyrtarët amerikanë bënë të ditur se Uashingtoni ka ngritur padi ndaj dy personave, të dyshuar si pjesë e grupit kriminal REvil, lidhur me një valë sulmesh kibernetike, përfshirë një rast që çoi në mbylljen e përkohshme të fabrikës më të madhe të përpunimit të mishit në botë, si dhe sulme të tjera ndaj […]

OKB: 45 milionë njerëz kërcënohen nga uria

Rreth 45 milionë njerëz në të gjithë botën janë aktualisht të kërcënuar nga uria, tha Organizata e Kombeve të Bashkuara.   Sipas Programit Botëror të Ushqimit (WFP), situata është veçanërisht e rëndë në Afganistan. Shefi i këtij programi, David Beasley, u bëri thirrje individëve të pasur që të ndihmojnë me donacione.   Ai […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara