e shtunë 4 dhjetor 2021
e shtunë 4 dhjetor 2021

 

 

Një ish-zyrtar i Iranit i akuzuar për krime kundër njerëzimit dhe krime lufte përballet me procesin gjyqësor të drejtësisë nga Sudia në Gjykatën e Durrësit në Shqipëri.

 

Hamid Noury nën gjykimin e Stokholmit u zhvendos në Shqipëri për të dëgjuar dëshmi për thuajse 15 ditë me seancën që nisi sot rreth orës 8 e 30 në Gjykatën e Durrësit.

 

I marrë nën gjykim Noury akuzohet për masakrimin e 30 mijë të burgosurve politikë të organizatës Muxhahedin al-Kalk (MEK, Muxhahedinët e Popullit të Iranit) në korrik të vitit të largët 1988 me seanca gjykimi të parregullta me kohëzgjatje dy apo tre minuta.

 

Seanca parashihet të vazhdojë deri rreth orës këtë të mërkurë dhe procesi së paku deri në 15 nëntor ku do të dëgjohen shtatë dëshmitarë pjesëtarë të organizatës Muxhahedin al-Kalk.

 

Ky është zhvillim i pazakontë dhe gjyqtari kishte vendosur në 26 tetor që Trupa Gjykuese e Stokholmit të zhvendosej në këtë qytet, në Durrës.

 

Të gjashtë gjykatësit e Stokholmit, dy prokurorë, avokatët paditës, avokati i personit në gjykim Noury si dhe përkthyesi vijnë në Shqipëri për zhvillimni e procesit. Ish-nënprokurori i institucionit të vuajtjes së dënimit, burg, Gohardasht në Karaj në perëndim të Teheranit, Noury gjykohet prej datës 10 gusht. Viktimat e tij që ishin më shumë se 90 përqind Muxhahedinë al-Kalku varrosën fshehtas në varre masive dhe të pazbuluar.

 

Dy mijë e 800 veprimtarë të Organizatës Muxhahedine të Popullit të Iranit, në marrëevshje mes Shteteve të Bashkuar dhe Shqipërisë, janë azilantë të strehuar në kampion “Ashraf 3” në Manzë të Durrësit.

 

 

Më shumë

Shqiptarët duan të ikin, aplikimet për azil në gusht tejkalojnë nivelet e para pandemisë

Aplikimet për azil nga shtetasit shqiptarë në një nga vendet e Bashkimit Europian shënuan një rritje të shpejtë në muajt e verës, duke tejkaluar dhe nivelet e para pandemisë.   Sipas të dhënave nga EASO, zyra europiane e azilantëve, aplikimet për azil në muajin gusht arritën në mbi 1400, me një rritje prej […]

Berisha: Dorëzojmë 4200 firma për Kuvendin

Lideri historik i Partisë Demokratike, Sali Berisha, dhe mbështetësit e tij dorëzuan mbrëmjen e së mërkurës, 4200 firmat që ata deklaruan se janë mbledhur për të kërkuar thirrjen e Kuvendit kombëtar të kësaj partie. Ato u depozituan më pas në zyrën e kryetarit të Këshillit Kombëtar Edi Paloka.   Mbi tryezën e një […]

Ish-zyrtari iranian i akuzuar për masakra gjykohet në Durrës

Një ish-zyrtar i Iranit i akuzuar për krime kundër njerëzimit dhe krime lufte përballet me procesin gjyqësor të drejtësisë nga Sudia në Gjykatën e Durrësit në Shqipëri.   Hamid Noury nën gjykimin e Stokholmit u zhvendos në Shqipëri për të dëgjuar dëshmi për thuajse 15 ditë me seancën që nisi sot rreth orës […]

Dekriminalizim e dorëheqje, si mbetën 6 bashki pa kryetar

Vënia nën akuzë nga SPAK i kryebashkiakut të Mallakastrës, Qerim Ismailaj, dhe mënyra se si do t’i rrjedhë përballja me drejtësinë për akuzën e “falsifikimit”, nuk e përjashton mundësinë e ndërprerjes së mandatit të tij.   Por nga ana tjetër, në vend janë gjashtë bashki të cilat nuk e kanë një kryetar të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara