e diel 5 dhjetor 2021
e diel 5 dhjetor 2021

 

 

Disa restorante në Itali kanë zgjedhur mënyrën perfekte për t’ju shërbyer klientëve, duke respektuar masat e vendosura për të parandaluar përhapjen e koronavirusit. Restorantet dhe baret e shumtë kanë nisur të rihapin “dritaret e verës”, si një masë për t’ju siguruar klientëve distancën sociale.

 

Vetëm në rajonin verior të Toskanës ka pothuajse 300 dritare të tilla të vogla, 150 prej të cilave ndodhen brenda mureve të vjetër të qytetit të Firences. Dritares e verës të njohura ndryshe edhe si “buchette del vino”, u përdorën për herë të parë në vitet 1630 gjatë kohës kur kishte rënë murtaja, që iu lejonin tregtarëve të ruanin distancën me klientët, raporton abc.

 

Tani, megjithëse një pandemi tjetër, që i detyron njerëzit të distancohen nga njëri-tjetri, disa biznese në rajonin verior italian, ka rihapur dritaret e tyre të verës. Osteria Delle Brache dhe Babae, janë ndër dy nga bizneset që i kanë rikthyer këtë shërbim. Edhe pse tradicionalisht vetëm vera që servirej nëpër dritare, kafenetë dhe restorantet tanshmë po ofrojnë edhe shërbime të tjera.

 

 

 

 

 

Më shumë

Pak gatishmëri në BE për pranimin e refugjatëve nga Afganistani

Ministrat e Brendshëm të BE kërkojnë samit të jashtëzakonshëm lidhur me qëndrimin ndaj refugjatëve nga Afganistani. Fillimisht do të pranohen afganët, që kanë qenë bashkëpunëtorë të Perëndimit dhe hasin në rrezik akut.   Ministri i Brendshëm me periudhën më të gjatë në detyrë në BE u apeloi në ndërgjegje homologëve të tij. „Ne duhet […]

Cila do të jetë politika e jashtme gjermane nën një kancelar Armin Laschet?

Konservatori Laschet dëshiron ta zhvillojë Evropën me një bërthamë shtetesh vullnetare, të orientuara te Gjermania dhe Franca. Ai ka për ushtrinë, Kinën e Rusinë pikëpamje të ndryshme nga Të Gjelbrit, shkruan Auron Dodi. Fjalimi programatik i Armin Lashetit, kryetarit të partisë së kancelares Merkel, CDU dhe kandidatit për kancelar të CDU/CSU-së i drejtohej si […]

Konferenca e së ardhmes: Bashkimi Europian pyet qytetarët

Për një vit qytetarët e Bashkimit Europian do shprehin mendimin e tyre, kurse politikanët premtojnë t’i dëgjojnë. Por çfarë do të bëhet realitet nga këto ide? Eksperimenti me “konferencën e së ardhmes” në BE ka filluar.   Presidenti francez, Emmanuel Macron e sheh veten si babain e “konferencës për të ardhmen e Europës”. Këtë […]

Ushtarët paralajmërojnë për “luftë civile” në Francë

Një revistë e krahut të djathtë në Francë tha se mbi 100,000 njerëz kanë nënshkruar një letër të hapur të një grupi ushtarësh në shërbim, që paralajmërojnë për kërcënimin e luftës civile në Francë.   Letra, e publikuar të dielën vonë në “Valeurs Actuelles”, e akuzon Qeverinë për “koncesione” ndaj islamizmit dhe thotë se […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara