e diel 24 tetor 2021
e diel 24 tetor 2021

 

Netanyahu njofton moment historik gjatë vizitës në qendrën e imunizimit në Umm al-Fahm; vendi tejkalon pjesën tjetër të botës, me më shumë se 10% të popullsisë që tani kanë marrë dozën e parë

 

Izraeli ka vaksinuar 1 milion njerëz kundër COVID-19, më shumë se një e dhjeta e popullsisë së tij, tha Kryeministri Benjamin Netanyahu të premten, duke qenë vendi më i shpejti në botë për vaksinimin deri më tani.

 

Netanyahu ishte gati për të shënuar atë që ai tha se ishte i milionti izraelit që mori një vaksinë, në qytetin arab të Umm al-Fahm.

 

“Ne jemi duke thyer të gjitha rekordet. Ne kemi sjellë miliona vaksina në shtetin e Izraelit, ”tha ai. Ne jemi përpara të gjithë botës … me HMO-të tona të shkëlqyera “.

 

Arabët përbëjnë rreth 20 përqind të popullsisë së Izraelit dhe kanë qenë relativisht të ngadaltë në përqafimin e fushatës së vaksinimit, duke bërë që Netanyahu të fillojë një seri vizitash në lokalitetet arabe, e para për të në vite, në atë që shihet nga shumë si një përpjekje për të shënuar pikë politike përpara zgjedhjeve të marsit.

 

Netanyahu tha se “është e rëndësishme për mua që publiku arab në Izrael të vaksinohet shpejt” pasi “po shpëton jetë”. Ai dha të njëjtin mesazh në një qendër vaksinimi në Tira, një tjetër qytet arab, të enjten.

 

Izraeli aktualisht është në bllokimin e tretë mbarëkombëtar për t’i bërë ballë pandemisë. Deri më tani janë raportuar më shumë se 426,000 raste dhe të paktën 3,338 vdekje që nga fillimi i pandemisë.

 

Ministri i Shëndetësisë Yuli Edelstein tha në një deklaratë më herët të Premten: “Dje ne thyem një rekord të ri dhe vaksinuam 153,430 njerëz. Sot do të kalojmë një milion. ”

 

Izraeli filloi vaksinimin në 20 dhjetor, me një fokus në punonjësit e kujdesit shëndetësor dhe më pas në ata mbi 60 vjeç dhe tek më të rrezikuarit.

 

Javën tjetër, një qendër vaksinimi në shkallë të gjerë është vendosur të hapet në Sheshin Rabin të Tel Avivit dhe synon të vaksinojë afërsisht 5,000 njerëz në ditë, tha komuna e qytetit të enjten.

 

Një çadër e madhe dhe 20 kabina vaksinimi do të përdoren nga stafi mjekësor nga Spitali Ichilov, duke filluar me banorët e Tel Aviv mbi 60 vjeç, dhe më vonë për të gjithë qytetarët izraelitë.

Më shumë

Paralajmërimi i zbulimit amerikan: Kina rrezikon të mbizotërojë teknologjitë e përparuara

Zyrtarët amerikanë të zbulimit paralajmëruan jo për herë të parë të premten lidhur me rrezikun që paraqesin ambiciet e Kinës në fushën e inteligjencës artificiale dhe një sërë teknologjish të përparuara.   Ata shtuan se ato mund t’i japin Pekinit një avantazh ushtarak të rëndësishëm dhe mbizotërim të mundshëm në sektorin e kujdesit […]

Trump hap rrjetin e tij social

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump ka njoftuar planet për të lëshuar në përdorim aplikacionin e tij të mediave sociale.   Llogaritë e Trumpit janë të ndaluara nga Twitter dhe Facebook.   Rrjeti i mediave sociale të Trumpit do të quhet TRUTH Social dhe do të fillojë së funksionuari në muajin nëntor për një […]

Rusia njofton pezullimin e misionit rus në NATO

Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov njoftoi të hënën se vendi i tij do të pezullonte misionin rus në NATO.   Zoti Lavrov tha se masa ishte në përgjigje ndaj vendimit të javës së kaluar të NATO-s, për të dëbuar tetë anëtarë të misionit rus në aleancën ushtarake.   Pas njoftimit se Rusia […]

Ish-Sekretari i Shtetit Colin Powell, humb jetën nga COVID-19

Colin Powell, Sekretari i parë afrikano-amerikan i Shtetit dhe një ushtarak i lartë amerikan, vdiq të hënën në moshën 84 vjeçare si pasojë e ndërlikimeve të shkaktuara nga sëmundja e COVID-19-s.   Në një deklaratë në Facebook, ku njoftohej lajmi i vdekjes së zotit Powell, familjarë të tij shkruanin se ai ishte plotësisht […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara