e premte 22 janar 2021
e premte 22 janar 2021

 

Netanyahu njofton moment historik gjatë vizitës në qendrën e imunizimit në Umm al-Fahm; vendi tejkalon pjesën tjetër të botës, me më shumë se 10% të popullsisë që tani kanë marrë dozën e parë

 

Izraeli ka vaksinuar 1 milion njerëz kundër COVID-19, më shumë se një e dhjeta e popullsisë së tij, tha Kryeministri Benjamin Netanyahu të premten, duke qenë vendi më i shpejti në botë për vaksinimin deri më tani.

 

Netanyahu ishte gati për të shënuar atë që ai tha se ishte i milionti izraelit që mori një vaksinë, në qytetin arab të Umm al-Fahm.

 

“Ne jemi duke thyer të gjitha rekordet. Ne kemi sjellë miliona vaksina në shtetin e Izraelit, ”tha ai. Ne jemi përpara të gjithë botës … me HMO-të tona të shkëlqyera “.

 

Arabët përbëjnë rreth 20 përqind të popullsisë së Izraelit dhe kanë qenë relativisht të ngadaltë në përqafimin e fushatës së vaksinimit, duke bërë që Netanyahu të fillojë një seri vizitash në lokalitetet arabe, e para për të në vite, në atë që shihet nga shumë si një përpjekje për të shënuar pikë politike përpara zgjedhjeve të marsit.

 

Netanyahu tha se “është e rëndësishme për mua që publiku arab në Izrael të vaksinohet shpejt” pasi “po shpëton jetë”. Ai dha të njëjtin mesazh në një qendër vaksinimi në Tira, një tjetër qytet arab, të enjten.

 

Izraeli aktualisht është në bllokimin e tretë mbarëkombëtar për t’i bërë ballë pandemisë. Deri më tani janë raportuar më shumë se 426,000 raste dhe të paktën 3,338 vdekje që nga fillimi i pandemisë.

 

Ministri i Shëndetësisë Yuli Edelstein tha në një deklaratë më herët të Premten: “Dje ne thyem një rekord të ri dhe vaksinuam 153,430 njerëz. Sot do të kalojmë një milion. ”

 

Izraeli filloi vaksinimin në 20 dhjetor, me një fokus në punonjësit e kujdesit shëndetësor dhe më pas në ata mbi 60 vjeç dhe tek më të rrezikuarit.

 

Javën tjetër, një qendër vaksinimi në shkallë të gjerë është vendosur të hapet në Sheshin Rabin të Tel Avivit dhe synon të vaksinojë afërsisht 5,000 njerëz në ditë, tha komuna e qytetit të enjten.

 

Një çadër e madhe dhe 20 kabina vaksinimi do të përdoren nga stafi mjekësor nga Spitali Ichilov, duke filluar me banorët e Tel Aviv mbi 60 vjeç, dhe më vonë për të gjithë qytetarët izraelitë.

Më shumë

FBI: Përpjekje për t’u shitur rusëve kompjuterin e zyrës së Pelosit

Sipas një aktpadie, strukturat e zbatimit të ligjit po kryejnë hetime mbi një grua e cila dyshohet se ka marrë një kompjuter portativ ose një usb nga zyra e Kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi gjatë sulmit të dhunshëm të 6 janarit në Kapitol dhe më pas është përpjekur t’ia shesë pajisjet zbulimit […]

Ekspertët e OBSH mbërrijnë në Wuhan për të hetuar origjinën e koronavirusit

Një ekip shkencëtarësh nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) mbërritën në Wuhan, kryeqyteti i Provincës Hubei të Kinës qendrore, të enjten për të bashkëpunuar me kolegët e tyre kinezë në hulumtimin mbi origjinën e mundshme të koronavirusit të ri Sars-Cov-2.   Ekipi i OBSH-së iu nënshtrua kontrollit PCR dhe testeve të antitrupave për koronavirusin […]

Një gjykatë në Peru akuzon Soros, Bill Gates dhe Rockefeller: “Ata krijuan COVID-19”

Sipas një gjykate në Peru, virusi u krijua nga figura të shquara të tilla si Gates, Soros dhe Rockefeller për të shfrytëzuar aspektet ekonomike të pandemisë.   LIMA (Peru) – Një gjykatë peruane ka deklaruar se COVID-19 është një shpikje e “elitës kriminale botërore” e përbërë, sipas magjistratëve të kësaj gjykate, nga miliarderë […]

Vendi i pagëzimit të Jezusit, i pastruar nga minat pas 50 vjetësh

Një faltore afër vendit tradicional të pagëzimit të Jezusit në lumin Jordan, priti të dielën një meshë Epifanie për herë të parë në më shumë se 50 vjet pasi u shpall pa mina.   At Francesco Patton, kujdestari i Tokës së Shenjtë për kishën Katolike Romake, udhëhoqi pruftërinjtë françeskanë drejt një vendi të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara