e mërkurë 8 dhjetor 2021
e mërkurë 8 dhjetor 2021

 

 

Fosile të reja që datojnë që nga epoka e Neandertalit janë zbuluar në Izrael, dhe falë tyre historia e evolucionit njerëzor mund të rishkruhet. Mbetjet e 140 mijë viteve më parë, tregojnë se evolucioni i tyre nuk është arritur vetëm në kontinentin Evropian, por edhe në Lindjen e Mesme.

 

Drejtuesit e hetimit për të ekzaminuar fosilet e gjetura ishin studiues nga Universiteti i Tel Avivit dhe Universiteti Hebraik i Jerusalemit, ndërkohë që studiuesit italianë nga Universiteti Sapienza i Romës dhe Universiteti i Firences, gjithashtu, kontribuan në studimet, botuar në “Science”.

 

“Elementi kryesor i këtij zbulimi është që daton rreth 140 mijë vjet më parë, në atë që përcaktohet si fundi i Pleistocenit të Mesëm. Përfaqëson një moment tranzicioni për evolucionin njerëzor, një kalim nga format arkaike të Homos në forma më moderne siç janë Sapiens ose Neandertal”, shpjegon Giorgio Manzi nga Sapienza.

 

Fragmentet e gjetura në gërmimin e Nesher Ramla, veçanërisht disa dhëmbë dhe pjesë të nofullës dhe kafkës, të analizuara me teknika të sofistikuara digjitale, kanë treguar se mbetjet shfaqin një kombinim unik të tipareve të Neandertalit dhe tipareve më arkaike.

 

“Nëse ato mbetje do të ishin gjetur në Evropë, nuk do të kishte asgjë veçanërisht të re. Do të kishte prova të reja mbi atë që besohej prej kohësh, domethënë se Neandertalët kanë arritur në Evropë dhe më pas janë përhapur në zona të tjera. Tani del që evolucioni i Neandertalëve do të kishte kontribut edhe nga Lindja e Mesme”, shpjegon Giorgio Manzi.

 

Më shumë

Lukashenko dhe tranziti i gazit rus drejt Europës

Pushtetmbajtësi bjellorus, Aleksander Lukashenko kërcënoi me mbylljen e rubinetit të gazit Jamal Europa. Por Gazpromi ka rrugë të tjera për të sjellë gaz tek klientët e tij.   Lajmi pushtoi para pak ditësh mediat: Pushtetmbajtësi bjellorus, Aleksander Lukashenko kërcënon Europën me ndaljen e tranzitit të gazit rus drejt Europës! Kërcënimi erdhi në kulmin e […]

Thirrja nga Bjellorusia kalon përmes Turqisë

Në tetor, më shumë se 5000 emigrantë, kryesisht nga Lindja e Mesme, mbërritën në Gjermani nëpërmjet Bjellorusisë. Investigimi i ARD Report München tregon: itinerari është i organizuar mirë dhe kalon përmes Turqisë. Qendra e parë e pritjes në Eisenhüttenstadt është e rrethuar me gardhe të larta. Deri pak ditë më parë, çdo emigrant i […]

Irani kryen manovra ushtarake para rifillimit të bisedimeve bërthamore

Ushtria e Iranit ka nisur manovrat ushtarake të përvitshme pranë Gjirit Persik, njoftoi televizioni shtetëror iranian, disa javë përpara rifillimit të bisedimeve mes Teheranit dhe fuqive botërore për ringjalljen e marrëveshjes bërthamore të vitit 2015. Manovrat po zhvillohen në një territor të gjerë, në pjesën lindore të ngushticës së Hormuzit deri në atë veriore […]

32-vjetori i Rënies së Murit të Berlinit

09 Nëntori shënon 32-vjetorin e rënies së Murit të Berlinit. Kjo datë simbolizon rënien e komunizmit të Evropë. Pak pas mesnatës së 13 gushtit 1961, qeveria gjermane u dha urdhër 40 mijë ushtarëve dhe policëve gjermano-lindorë të bllokonin me tela me gjemba gjithë kufirin, duke lënë vetëm 13 pika kalimi për në Berlinin Perëndimor. […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara