e diel 7 mars 2021
e diel 7 mars 2021

 

Jeruzalem – Israeli është nën shok që prej ditësh për shkak të agresionit  fizik dhe seksual të kryer, sipas kallëzimit të njërit prej të arrestuarve, nga plot 30 meshkuj, ndaj një vajze 16 vjeçare, në një nga vendet e pushimit në Eilat, në brigjet e Detit të Kuq në Jug të vendit. Gjashtëmbëdhjetëvjeçarja ka denoncuar pas dy ditësh dhunën fizike dhe seksuale të pësuar në grup, në një dhomë hoteli. Shërbimet e specializuara kanë kërkuar largimin e vajzës, për të mos qënë e kërcënuar nga autorët dhe familjarët e tyre.

Kjo ka bërë që shumë izraelianë të dalin në rrugë e të protestojnë kundër dhunës fizike dhe seksuale ndaj grave. “Jemi me ty, nuk je vetëm”; “Nudo apo i veshur, trupi është i imi dhe jo i joti”, “Qeveri, zgjohu! Duam vepra dhe jo fjalë!” janë disa nga sloganët e manifestuesve. 

“Jemi këtu për të kundërshtuar kulturën e pranimit të agresorëve dhe agresioneve të tilla, e cila bën të mundur akoma të shqiptohen fraza si “ishte e dehur”, “e kishte fundin shumë të shkurtër”, “e kërkoi vetë”. Është një fenomen social që duhet ta çrrënjosim”. 

Në Izrael, 85 % e denoncimeve për dhunë seksuale mbyllën nga vetë prokura dhe vetëm 3% e tyre dënohet penalisht.  Mungesa e besimit në sistemin bën që shumë gra të mos denoncojnë dhunën seksuale.  

Në rastin konkret, edhe pse mund të mos jenë 30 meshkuj, bëhet fjalë për një përdhunim në grup gjithsesi, sipas edhe filmimeve të kamerave të hotelit.  

Polizia izraeliane ka reaguar menjëherë dhe mbi ngjarjen është prononcuar vetë kryeministri Netanyahu, i cili e përcaktoi aktin pa terma të ndërmjetshëm, por si një “krim kundër njerëzimit”.

Presidenti i vendit i ka dërguar një letër të hapur të gjithë të rinjve të vendit në të  cilën thuhet se “në këto kohëra të çmendura, pa rutinën e përditshme, është  themelore  që të kuptoni  kufijtë që na imponon shoqëria. Dhuna, shfrytëzimi seksual,  përdhunimi, janë njolla të pashlyeshme, janë krime në të cilët mungesa e kufijve mund të shkatërrojë shoqërinë tonë”.

Më shumë

Senati shpall të pafajshëm ish-Presidentin Trump

Senati amerikan votoi të shtunën për ta shpallur të pafajshëm ish-Presidentin Donald Trump nën akuzën për nxitje të rebelimit të ngritur nga Dhoma e Përfaqësuesve. Senati votoi me 57 vota pro për ta shpallur ish-presidentin fajtor dhe 43 jo fajtor. Meqenëse në gjyqin në Senat kërkoheshin 67 vota, ose dy të tretat për fajësimin, […]

Grusht shteti në Myanmar: Ushtria merr pushtetin

Kryeministren e Myanmarit, Aung San Suu Kyi tani e kanë arrestuar. Grushti i shtetit vazhdon.   Thashethemet kishte ditë që ishin shtuar, pavarësisht nga mohimet e gjeneralëve. Kryeministren de facto të Mianmarit, Aung San Suu Kyi tani e kanë arrestuar.   Përveç Suu Kyit, u arrestuan nga ushtria të hënën herët Presidenti Win […]

Komuniteti mysliman në Britaninë e Madhe do të udhëhiqet nga një grua

Komuniteti mysliman në Britaninë e Madhe do të udhëhiqet për herë të parë nga një grua. Këshilli Mysliman i Britanisë së Madhe e ka zgjedhur udhëheqëse Zara Mohammed. Ajo tha se ndihej “e përulur dhe e nderuar” për këtë përgjegjësi.   Mohammed do të marrë detyrën e Sekretares së Përgjithshme të ombrellës më […]

Izraeli u dhuron palestinezëve 5 mijë vaksina kundër COVID-19

Izraeli do të transferojë 5,000 vaksina kundër koronavirusit tek Autoriteti Palestinez, që të vaksinohen stafi mjekësor që është në vijën e parë të betejës me pandeminë. “Dërgesa e parë pritet të transferohet në fillim të javës së ardhshme”, tha të dielën Ministria izraelite e Mbrojtjes. Në njoftimin për media të ministrisë, nuk u bën […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara