e martë 21 shtator 2021
e martë 21 shtator 2021

 

 

Kryeministri i Izraelit fajësoi drejtpërdrejt të dielën Iranin për një sulm ndaj një anijeje çisternë pranë brigjeve të Omanit. Në sulm humbën jetën dy vetë. Teherani i ka hedhur poshtë akuzat. Komentet e Kryeministrit Naftali Bennet dhe zëdhënësit të diplomacisë iraniane Saeed Khatibzadeh vijnë pas sulmit të enjten ndaj anijës çisternë Mercer Street. Ky ishte sulmi i parë fatal pas shkëmbimeve disa vjeçare ndaj anijeve komerciale në rajon të lidhura me tensionet me Iranin si rezultat i programit të tij bërthamor.

 

 

Kryeministri izraelit Naftali Bennet fajësoi Iranin të dielën për një sulm me dron ndaj një anije çisternë nafte në brigjet e Omanit që la dy të vdekur. Teherani ka mohuar të jetë e përfshirë në sulm.

 

“Deklaroj këtu se Irani është ai që kreu sulmin ndaj anijes. Sjellja agresive e Iranit është e rrezikshme jo vetëm për Izraelin, por gjithashtu dëmton interesat ndërkombëtare, lirinë e lundrimit dhe tregtinë ndërkombëtare”, tha zoti Naftali

 

Sipas të dhënave, ky është sulmi i parë me humbje jete ndaj anijeve tregtare në rajon. Rajoni prej vitesh ka përjetuar sulme ndaj anijeve tregtare që lundrojnë atje, sulme të cilat kanë lidhje me tensionet me Iranin për shkak të ambicjeve bërthamore të atij vendi.

 

Ndërkohë, deri tani askush nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmin ndaj anijes çisternë të transportit të naftës, Mercer Street. Irani dhe aletët e tij të armatosur kanë përdorur të ashtuquajturët dronë “vetvrasës” në sulmet e mëparshme.

 

Sulmi me dron shpoi kabinën nga ku kapiteni dhe ekuipazhi drejtojnë anijen, tha një zyrtar amerikan. Zyrtari foli në kushte anonimiteti pasi ende vazhdojnë hetimet për sulmin.

 

Më shumë

Putini kritikon praninë e trupave të huaja në Siri

Presidenti rus Vladimir Putin kritikoi praninë e trupave të huaja në Siri, duke thënë se ato janë atje kundër vullnetit të qeverisë siriane dhe po bllokojnë forcimin e vendit të shkatërruar nga lufta, thuhej në një njoftim të Kremlinit të martën.   Zoti Putin i referohej qindra trupave amerikane të dislokuara në Sirinë […]

Olimpiada ndëshkon Korenë e Veriut për mospjesëmarrje në Lojërat e Tokios

Autoritetet olimpike ndërkombëtare kanë pezulluar Korenë Veriore deri më 2022, për shkak të dështimit të Phenjanit për të dërguar ekipin në Lojërat Olimpike Verore që janë mbajtur muajin e kaluar në Tokio.   Presidenti i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, Thomas Bach, ka bërë të ditur këtë ndëshkim që, pezullon mbështetjen financiare dhe ia pamundëson […]

Talebanët emërojnë qeverinë e re të përkohshme

Talebanët emëruan Mullah Hasan Akhundin, një bashkëpunëtor i themeluesit të lëvizjes së tyre Mullah Omar, si kreun e qeverisë së re të përkohëshme të Afganistanit të martën dhe Mullah Abdul Ghani Baradarin, kreun e zyrës politike, në postin e zëvendës kryeministrit.   Sarajuddin Haqqani, djali i themeluesit të rrjetit Haqqani, të përfshirë në listën […]

Senatori amerikan: “Agjencia e Faucit i dha fonde Institutit të Wuhan e financoi studime për Covid-19 në Kinë”

Këshilltari kryesor i Shtëpisë së Bardhë për Covid-19, Anthony Fauci, po përballet me thirrjet për të dhënë dorëheqjen pasi dokumentet e sapo publikuara sugjeruan që agjencia e tij financoi kërkime ‘të rrezikshme’ lidhur me Institutin e Wuhan në Kinë, pavarësisht mohimeve të mëparshme.   Kërkesat për shkarkimin e këshilltarit shëndetësor vijnë pasi Intercept […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara