e martë 21 shtator 2021
e martë 21 shtator 2021

 

 

Izraeli, vendi i parë në botë që vaksinoi popullsinë, ka vendosur të administrojë dozën e tretë të vaksinave Pfizer për qytetarët e tij.

 

Vaksinimi do të fillojë të dielën, mbi baza vullnetare, për ata që janë mbi 60 vjeç dhe tashmë janë imunizuar me dy doza për të paktën pesë muaj.

 

“Ne po fillojmë një fushatë tjetër vaksinimi”, njoftoi kryeministri Naftali Bennett në një fjalim para kombit në mbrëmje.

 

Bennet deklaroi se në fund të konsultimeve të thelluara me ekspertë në Izrael dhe jashtë vendit, u vendos se është e nevojshme për ta mbështetur një dozë e tretë.

 

Sipas një studimi ndërkombëtar, mbrojtja e vaksinës antiCovid të Pfizer shkon nga 96,2% në 83,7% në gjashtë muajt e parë.

 

Efikasiteti i vaksinës, vëren studimi i botuar arrin kulmin e tij gjatë intervalit nga shatë ditë në dy muaj pas dozës së dytë, dhe gradualisht zvogëlohet në 83,7% nga katër në gjashtë muaj, me një rënie mesatare prej 6% çdo dy muaj.

Më shumë

Qendrat shëndetsore në plazhe, në Velipojë e Theth 1 mijë persona kanë kërkuar ndihmë në një muaj

Prej 1 jave në spitalin e Shkodrës nuk është paraqitur asnjë qytetar me simptoma të dyshuara për covid! Për bluzat e bardha ky është një lajm i mirë. Por nuk po ndodh e njejta gjë me virozat e stinës! Kryesisht me simptoma gastro-intensinale apo edhe probleme kardiake, rastet që kanë nevojë për ndihmë mjekësore […]

Laboratorë modernë në QSUT

Investimi në laboratorët publik ka nisur një kapitull të ri të modernizimit të shërbimit shëndetësor.   Laboratori i ri në QSUT ka rritur gamën e analizave falas në këtë spital dhe ka siguruar kushte pune bashkëkohore për mjekët dhe infermierët. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, publikoi sot një video nga Spitali […]

Konfirmohen rastet e para të gripit të shpendëve në Shqipëri

Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural ka njoftuar se në Shqipëri janë konfirmuar rastet e para të gripit të shpendëve.   Deri më tani janë konfirmuar tre raste me gripin e shpëndëve në vendin tonë.   Njoftimi i plotë   Ministria e Bujqësisë dhe e Zhvillimit Rural deklaron se po ndjek me vëmendje monitorimin […]

Shfaqet sëmundja misterioze dhe vdekjeprurëse që i bën pacientët të shohin veten të vdekur

Një sëmundje e rrallë misterioze e trurit që po përhapet me shpejtësi i ka lënë shkencëtarët në mëdyshje pasi gjashtë njerëz vdiqën nga ndërlikimet. Sipas raporteve, shpërthimi i sëmundjes u raportua nga provincat e Kanadasë. Pacientët që vuajnë nga sëmundje të rralla të trurit kryesisht përjetojnë dy simptoma të zakonshme – gjendja po […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara