e premte 26 nëntor 2021
e premte 26 nëntor 2021

 

 

Izraeli do të ndajë të paktën një milion doza të vaksinave kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez, në kuadër të marrëveshjes për shkëmbim të vaksinave, kanë thënë zyrtarët.

 

Sipas marrëveshjes, Autoriteti Palestinez duhet t’i japë Izraelit një numër reciprok të dozave në një prej dërgesave që pritet të pranojë më vonë gjatë këtij viti.

 

Vaksinat e kompanisë Pfizer/BioNTech, që pritet të dorëzohen në territoret palestineze, janë afër skadimit.

 

Izraeli është kritikuar se nuk ka bërë mjaftueshëm për të ndihmuar përpjekjet për vaksinim në territoret e pushtuara.

 

Rreth 55 për qind e izraelitëve që u takojnë grup-moshave për vaksinim, kanë marrë të dyja dozat, në kuadër të fushatës për vaksinim masiv, pasi ky shtet ka pranuar miliona doza të vaksinave të kompanisë Pfizer/BioNTech.

 

Rreth 30 për qind e palestinezëve të rritur në Bregun e pushtuar Perëndimor dhe Gaza, kanë pranuar të paktën një dozë të vaksinës, sipas zyrtarëve palestinezë.

 

Marrëveshja për dërgim të një milion vaksinave është bërë e ditur nga zyra e kryeministrit të ri izraelit Naftali Bennett, i cili është betuar të dielën dhe ka zëvendësuar Benjamin Netanyahun.

 

Ende nuk është bërë e qartë se kur do të dërgohen këto vaksina te palestinezët.

 

Në deklaratën e Qeverisë izraelite është thënë se Izraeli pret që të pranojë doza reciproke të kompanisë Pfizer në shtator apo tetor.

 

Palestinezët tashmë kanë pranuar vaksina nga Rusia, Kina, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe programi COVAX i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, që shpërndan vaksina për vendet e varfra.

 

Më shumë

Rusia dërgon parashutistë në Bjellorusi

Të premten Rusia dërgoi parashutistë në kufirin e Bjellorusisë me Poloninë, ku qindra migrantë po përpiqen të kalojnë në Bashkimin Evropian.   Kremlini tha se dërgimi i trupave ka të bëjë me një stërvitje të përshpejtuar. Por kjo lëvizje përkon edhe me shtimin e forcave ushtarake ruse përgjatë kufirit me Ukrainën ndërsa veprimi po […]

SHBA, 10 mln dollarë për të gjetur “kokat” e grupit kriminal “REvil”

Zyrtarët amerikanë bënë të ditur se Uashingtoni ka ngritur padi ndaj dy personave, të dyshuar si pjesë e grupit kriminal REvil, lidhur me një valë sulmesh kibernetike, përfshirë një rast që çoi në mbylljen e përkohshme të fabrikës më të madhe të përpunimit të mishit në botë, si dhe sulme të tjera ndaj […]

OKB: 45 milionë njerëz kërcënohen nga uria

Rreth 45 milionë njerëz në të gjithë botën janë aktualisht të kërcënuar nga uria, tha Organizata e Kombeve të Bashkuara.   Sipas Programit Botëror të Ushqimit (WFP), situata është veçanërisht e rëndë në Afganistan. Shefi i këtij programi, David Beasley, u bëri thirrje individëve të pasur që të ndihmojnë me donacione.   Ai […]

Liria e medias dhe krimet e luftës në Siri

Kur bëhet fjalë për dokumentimin e provave të krimeve të luftës në Siri, gazetarët dhe civilët ishin ata që udhëhoqën. Dokumentari “Bringing Assad to Justice”, “Të vësh Assadin para drejtësisë” zbulon rolin e rëndësishëm që gazetarët e huaj dhe vendas mund të luajnë në ekspozimin e abuzimeve të të drejtave, sulmeve dhe torturave […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara