e shtunë 19 qershor 2021
e shtunë 19 qershor 2021

 

Banorët paralajmërohen nga ushtria izraelite të largohen para shpërthimit; IDF thotë se ndërtesa 12-katëshe Al Jala u përdor nga krahu i inteligjencës së grupit terrorist.

 

Pasi paralajmëroi banorët të largoheshin, një sulm ajror izraelit rrafshoi një kullë në Gaza City që strehonte zyrat e Associated Press, Al Jazeera dhe media të tjera të Shtunën pasdite.

Ndërtesa e Al Jala fshehu “pasuri ushtarake” të përdorura nga krahu i inteligjencës i sundimtarëve të Hamasit të Stripit, thanë Forcat e Mbrojtjes së Izraelit në një deklaratë pas grevës.

IDF akuzoi Hamasin për “fshehje pas” zyrave të mediave në kullë dhe “përdorimin e tyre si mburoja njerëzore”.

“Grupi terrorist Hamas lokalizon qëllimisht pasuritë e tij ushtarake në zemrat e popullatave civile në Rripin e Gazës,” tha IDF.

Ushtria gjithashtu vuri në dukje se paralajmëroi ata në ndërtesë para grevës dhe thotë se u dha atyre kohë të mjaftueshme për të pastruar.

“Para grevës, IDF paralajmëroi civilët në ndërtesë dhe u dha atyre kohë të mjaftueshme për të evakuuar ndërtesën,” tha ushtria. Paralajmërimet përfshinin të ashtuquajturat goditje të dronëve që çojnë në çati që nuk shkaktojnë dëme serioze dhe thirrje për banorët.

Shpërthimet tronditën zonën ndërsa ndërtesa 12-katëshe u shemb.

Në përgjigje të shkatërrimit të kullës, Abu Obeida, zëdhënësi i krahut ushtarak të Hamasit, kërcënoi të vinte në shënjestër Izraelin qendror, duke thënë se “banorët e Tel Aviv dhe qendra duhet të jenë në gatishmëri”.

Sulmi erdhi menjëherë pasi breshëritë masive të raketave u qëlluan nga terroristët në Rripin e Gazës drejt Izraelit qendror. Në Ramat Gan, një 50-vjeçar u vra kur një raketë goditi afër shtëpisë së tij.

Grupet terroriste të Gazës thanë se sulmet me raketa në Izraelin qendror erdhën si përgjigje e një sulmi të dukshëm të IDF brenda natës në një ndërtesë trekatëshe në kampin e refugjatëve Shati në enklavën Palestineze. Palestinezët thanë se 10 anëtarë të një familje u vranë në grevë, shumica prej tyre fëmijë.

IDF tha se detajet e grevës ishin duke u shqyrtuar, megjithatë zëdhënësi në gjuhën arabe i kryeministrit shkroi në Twitter se Hamas ishte fajtor për vdekjet.

“Hamasi synon civilët qëllimisht. Ai hapi deri tani 2300+ raketa në qytetet izraelite, duke synuar të vriste mijëra izraelitë. Në të njëjtën kohë, ajo fshihet pas civilëve palestinezë dhe i përdori ato si mburoja njerëzore “, shkroi Ofir Gendelman në Twitter. “Ky është një krim i dyfishtë lufte.”

Izraeli ka goditur qindra ndërtesa në Rripin e Gazës, duke përfshirë disa shumëkatëshe në përgjigje të sulmeve me raketa që nga e hëna. Ushtria pohon se objektivat që goditi janë të gjitha pasuritë e Hamasit ose grupeve të tjera terroriste.

Terroristët palestinezë në Gaza kanë qëlluar mbi 2,300 raketa drejt Izraelit që nga shpërthimi i luftimeve të hënën, sipas Forcave të Mbrojtjes së Izraelit.

Dhjetë izraelitë, përfshirë një fëmijë të vogël, janë vrarë në raketa dhe qindra janë plagosur.
Në Gaza, numri i luftimeve u rrit në 139 të Shtunën, duke përfshirë dhjetëra fëmijë, me mbi 1000 të plagosur, sipas ministrisë së shëndetit të drejtuar nga Hamas.

Grupet terroriste Hamas dhe Xhihadi Islamik kanë konfirmuar 20 vdekje në radhët e tyre, megjithëse Izraeli thotë se numri është shumë më i lartë dhe se dhjetëra të vrarë ishin terroristë. Për më tepër, IDF thotë se disa vdekje u shkaktuan nga raketa të gabuara të hedhura në drejtim të Izraelit, të cilat nuk ishin në shënjestrat e tyre dhe u ulën në Rrip.

 

Më shumë

Kina dërgon avionë ushtarakë në afërsi të Tajvanit

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit tha se rreth 28 avionë ushtarakë kinezë fluturuan në zonën e mbrojtjes, duke shënuar ndërhyrjen më të madhe ushtarake deri më tani. Në mesin e fluturakeve ushtarake kishte edhe bombardues bërthamorë. Zona e mbrojtjes ajrore është një zonë jashtë territorit dhe hapësirës ajrore të një vendi ku aktivitetet e aeroplanëve […]

Në zgjedhjet më të përgjakshme të botës, koka të prera hidhen si kërcënim në qendrat e votimit

Një kokë e prerë njeriu është lëshuar brenda një qendre votimi në Meksikë ndërsa aty pranë u gjet një qese me pjesë trupore njeriu, përfshi dhe duar. Sulmues lëshuan me granata të shtunën dhe dhjetra njerëz u vranë në zgjedhjet e mesit të mandatit dje ne Meksike, që njihen si më të përgjakurat në […]

Vdes i mbijetuari i fundit i çlirimit të Aushvicit

David Dushman, ushtari i fundit i mbijetuar sovjetik, i përfshirë në çlirimin e Aushvicit, ka vdekur, ka raportuar agjencia e lajmeve Associated Press.   Ai ka qenë 98 vjeç.   Me tankun e tij, Dushman ka ulur gardhin elektrik rreth kampit të nazistëve, të vendosur në jug të Polonisë më 27 janar 1945, […]

Biden te Mbretëresha e Anglisë, presidenti i 12-të amerikan që takohet me monarken

Mbretëresha e Anglisë do të presë presidentin amerikan Joe Biden dhe zonjën e parë Jill Biden në rezidencën e saj javën e ardhshme, konfirmoi Buckingham Palace.   Takimi do të mbahet në kështjellën Windsor më 13 qershor, në ditën që Biden do të shkellë në Britani për të nisur takimet në Samitin e G7. […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara