Thursday 18 July 2024
Thursday 18 July 2024

 

 

Ministri i Jashtëm i Izraelit, Yair Lapid, tha të mërkurën (30 qershor) se po planifikohet nënshkrimi i më shumë marrëveshjeve të bashkëpunimit mes vendit të tij dhe Emirateve të Bashkuara Arabe.

 

Të dyja vendet, kanë normalizuar raportet në shtator të vitit 2020, duke i hapur rrugën një mori marrëveshjesh duke filluar nga turizmi dhe aviacioni deri te shërbimet financiare.

 

“Ne do të nënshkruajmë më shumë marrëveshje në korrik në Izrael”, u tha gazetarëve Lapid.

 

Komentet e Lapid u bënë gjatë hapjes së një konsullate izraelite në Dubai, një ditë pasi hapi ambasadën në kryeqytetin, Abu Dhabi.

 

“Kjo nuk është vetëm një konsullatë por një qendër bashkëpunimi. Një vend që simbolizon aftësinë tonë për të menduar së bashku, për të zhvilluar së bashku, për të ndryshuar botën së bashku”, tha ai.

 

Të mërkurën shefi i diplomacisë izraelite gjithashtu vizitoi panairin Expo 2020 Dubai, në të cilin Izraeli do të marrë pjesë së bashku me më shumë se 190 vende.

 

Izraeli, përveç me Emiratet e Bashkuar Arabe, ka arritur marrëveshje për normalizim të raporteve edhe me Bahreinin, Marokun dhe Sudanin.

 

Marrëveshjet shënuan një shkëputje nga politika disa dekadëshe e vendeve arabe që të mos normalizojnë raportet me Izraelin pa u zgjidhur çështja e konfliktit me palestinezët.

 

Lapid shprehu shpresat se marrëveshje të tilla do të arrihen me “të gjithë rajonin”.

 

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara