e hënë 19 prill 2021
e hënë 19 prill 2021

 

Izraelitët qëndruan në heshtje të Enjten ndërsa një sirenë dy-minutëshe ulërinte në të gjithë vendin në përkujtim të 6 milion viktimave hebrje të Holokaustit.

Autobusët dhe makinat ndaluan në rrugë dhe autostrada dhe këmbësorët qëndruan në vend në kujtim të të vrarëve në gjenocidin nazist.

Memoriali vjetor është një nga ditët më të zymta në kalendarin izraelit, duke shënuar përvjetorin e kryengritjes së Getos së Varshavës 1943 – akti më i rëndësishëm i rezistencës hebraike kundër Gjermanisë naziste gjatë Holokaustit.

Sipas shifrave nga Byroja Qendrore e Statistikave të Izraelit, 180,000 të mbijetuar të holokaustit jetojnë në Izrael që nga dhjetori i vitit 2020.

Holokausti është një element kryesor i ndërgjegjes publike izraelite. Izraeli u themelua në vitin 1948, tre vjet pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore dhe gjenocidit. Si një vend strehimi për hebrenjtë në të gjithë botën, qindra mijëra të mbijetuar të Holokaustit që kishin humbur shtëpitë e tyre dhe familjet u strehuan atje.

Më pak se 180,000 të mbijetuar të Holokaustit kanë mbetur në Izrael. Presidenti Reuven Rivlin tha të Mërkurën në një fjalim në Yad Vashem se 900 të mbijetuar vdiqën gjatë pandemisë së koronavirusit të vitit të kaluar.

Duke folur në memorialin e së Mërkurës, Kryeministri Benjamin Netanyahu u bëri thirrje udhëheqësve botërorë që të mos rinovojnë një marrëveshje bërthamore me Iranin, duke thënë se “historia na ka mësuar që marrëveshje si kjo, me regjime ekstremiste si kjo, nuk vlen asgjë”.

 

Më shumë

Mbërrijnë në Greqi turistët e parë nga Izraeli, secili me çertifikata vaksinimi

Një nga fluturimet e para me turistë nga Izraeli, mbërriti pak para orës 11 të mëngjesit në Greqi. Turistët nga Tel Aviv kishin në duar çertifikatën e vaksinimit, e cila u lejon atyre të fillojnë pushimet menjëherë, pa karantinë.   Sipas Presidentes së Komisionit, Ursula von der Leyen, çertifikata dixhitale e gjelbër është një […]

Provokimi i ri i Kremlinit – Putin ka gjithnjë me vete valixhen bërthamore

Presidenti rus, Vladimir Putin ka gjithnjë me vete instrumentet e nevojshme të komunikimit, përfshirë ata strategjikë, kudo që ai ndodhet. Këtë e ka pohuar zëdhënësi i Kremlinit, Dimitri Peskov, kur u pyet nëse Putini kishte me vete valixhen e tij bërthamore, gjatë fundjavës së kaluar në Siberi, bashkë me ministrin e tij të mbrojtjes. […]

A është mirë presidenti? Joe Biden pengohet disa herë në shkallët e avionit , Air Force One

Në një video të fundit të presidentit amerikan Joe Biden shihet ky i fundit teksa pengohet në shkallët e avionit Air Force One.   Ai është parë të pengohet disa herë duke ngjitur shkallët e avionit të premten.   Presidenti 78-vjeçar pavarësisht incidentit, u ngrit, por përsëri u pengua për herë të dytë […]

Takim i tensionuar SHBA-Kinë në Alaskë

Administrata e Presidentit Biden filloi të enjten bisedimet e para të nivelit të lartë në prani fizike me Kinën rivale, duke thënë se veprimet kineze kërcënojnë rendin global të bazuar në rregulla dhe duke u zotuar se Uashingtoni do të mbështesë miqtë e tij.   “Ne nuk kërkojmë konflikt, por ne e mirëpresim konkurrencën […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara