e shtunë 19 qershor 2021
e shtunë 19 qershor 2021

 

 

Kreu i delegacionit të Bashkimit Evropian në Tiranë, Luigi Soreca bashkë me disa ambasadorë të vendeve anëtare të BE-së kanë përmbyllur turnin e vizitave në të gjithë Shqipërinë në një ceremoni të organizuar në sheshin “Skënderbej”.

 

Ambasadori Soreca bashkë me ambasadorët e Gjermanisë, Holandës, Polonisë, Greqisë, Suedisë, etj, u kanë bërë thirrje qytetarëve që të bashkohen në këtë aktivitet për t’u informuar më shumë mbi ndihmën që BE i ofron Shqipërisë.

 

“Sapo kemi nisur dy ditë me evente të jashtëzakonshme ndërsa informojnë drejtpërdrejtë qytetarët se si BE dhe vendet anëtare të unionit janë duke ndihmuar Shqipërinë”, shprehet ambasadori i BE-së në Tiranë.

 

Luigi Soreca dhe ambasadorë të tjerë të vendeve anëtare e BE nuk nguruan që t’i bashkoheshin një grupi valltarësh ndërsa kërcenin vallen tradicionale shqiptare “Pogonishte”. Ambasadori Soreca madje provoi dhe shijen e rakisë.

 

Ndërsa, Shqipëria pret të mbajë konferencën e parë ndërqeveritare me BE për të shënuar zyrtarisht hapjen e negociatave për anëtarësimin në BE, ambasadori Soreca ka zhvilluar vizita në disa qytete të vendit ku ka shpjeguar se një pjesë të rëndësishme të plotësimit të kushteve për në BE do të ketë pushteti lokal.

 

Shqipëria është vend kandidat për anëtarësimin në BE. Vendi ynë bëri aplikimin formal në vitin 2009 për të qenë vend anëtar i unionit ndërsa statusi kandidat iu dha në vitin 2014. Prej vitit 2018, kur KE rekomandoi hapjen e negociatave pa kushte, Shqipëria pret të nisë formalisht bisedimet që do të hapjen pas konferencës së parë ndërqeveritare Shqipëri-BE.

 

 

 

Më shumë

PD: Liria e medias është në rrezik!

Deputetja e PD në opozitë, Albana Vokshi ka reaguar të martën pas shpalljes së garës për 5 anëtarë të Autoriteti i Medias Audiovizive (AMA), përfshirë dhe kryetarin, duke shprehur shqetësimin se kontrolli i këtij institucioni dhe RTSH-së nga qeveria e kryeministrit Rama, ka vendosur lirinë e medias në rrezik. Vjedhja e mandateve përmes blerjes […]

Berisha “non grata” nga SHBA, reagon Basha: Keqardhje për vendimin! Bëj thirrje për transparencë të plotë mbi çdo fakt e dokument

Kryetari i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas shpalljes “non grata” të ish-kryeministrit Sali Berisha nga SHBA. Basha shpreh keqardhje për vendimin e Sekretarit të Shtetit dhe bënthirrje për transparencë të plotë mbi çdo fakt e dokument që ka lidhje me këtë vendim.   Basha shprehet më tej se Dr. Berisha është padyshim udhëheqësi […]

Sali Berisha dhe familja e tij shpallen “non grata” nga SHBA

Në një deklaratë të publikuar të mërkurën nga Departamenti i Shtetit, Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken thotë:   “Sot, po shpall përcaktimin publik të shtetasit shqiptar Sali Berisha, ish-President i Shqipërisë, ish-Kryeministër i Shqipërisë dhe ish-anëtar i Parlamentit të Shqipërisë si i përfshirë në korrupsion në shkallë të lartë.   Në cilësinë e […]

Vendimi i DASH, Berisha: I keqardhur, s’ka asnjë bazë konkrete

Në një përgjigje të gjatë ndaj vendimit të njoftuar nga Sekretari amerikan i Shtetit, ish kryeministri Sali Berisha shprehet “i keqardhur nga vendimi” të cilin ai e konsideron “pa asnjë bazë konkrete”. Përmes një postimi në Facebook, ai shkruan se “gjatë 30 viteve në politikë nuk ka ekzistuar kurrë asnjë akuzë në adresën time, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara