e diel 7 mars 2021
e diel 7 mars 2021

 

Për ata të sëmurë në gjendje të rëndë qoftë edhe me Covid-19 është një kalvar i gjatë mundimi për të mbërritur tek shtretërit e infektivit apo QSUT-së. Trafik makinash me shoferë të inatosur, të cilët mezi presin të shkojnë në denstinacionin që duan. Kjo sepse Unaza e Vogël e kryeqytetit nga dy korsi ka mbetur vetëm me një të tillë si pasojë e parkimit dysh dhe bllokimit me makina të parkuara në të gjithë gjatësinë nga “Zogu i Zi” e deri tek spitalet.

 

Policët edhe pse thuhet janë përqendruar për mënyrën e sjelljes së drejtuesve të mjeteve në rrethrrotullim dhe përparësitë ndaj këmbësorëve po e tolerojnë me vetëdije këtë situatë.

 

Radhë të gjata automjetesh në trafik u vërejtën edhe në rrugët e brendshme të kryeqytetit. Edhe pse shumica e banorëve pretendohet të jenë nëpër plazhe apo nëpër male për turizëm, trafiku i kësaj të enjte ka nervozuar shoferët jo vetëm në këtë aks, por në të gjitha rrugët e brendshme të kryeqytetit.

 

Në orët e para të mëngjesit të së enjtes të gjithë rrugët e Tiranës ishin të përfshira në trafik. Situata vazhdon të jetë e rënduar sidomos në rrugët hyrëse, kjo si pasojë e mungesës së mbikalimeve dhe nënkalimeve në rrugët kryesore të Tiranës.

 

Madje edhe ambulancat e kanë patur mjaft të vështirë të kalojnë në këtë trafik të rënduar. Arsyeja kryesore e trafikut të rënduar është edhe ngushtimi i rrugëve për shkak të punimeve në zona të ndryshme të kryeqytetit.

 

Zonat  më problematike janë Unaza e Vogël dhe kryqëzimi i “Vasil Shantos”.Edhe pse shkollat ende s’kanë filluar, radhët kanë krijuar shqetësim te qytetarët.

 

E njëjta situatë vijoi për disa orë edhe tek “Dogana”, ku drejtuesve iu deshën të presin me kohë të gjatë në kryeqytet. Klan Plus

Më shumë

Tur-operatorët kërkojnë vaksina për stafet që presin turistët

Nisja e vitit 2021 nuk po sjell më shumë shpresë për sektorin e turizmit, ku shumica e tur-operatorëve në Shqipëri kanë pezulluar aktivitetin, duke rihapur një sezon pa asnjë rezervim.   Sipas të dhënave të Institutit të Statistikave, hyrjet e shtetasve të huaj dhe shqiptarë në territorin tonë ranë me 41.5% krahasuar me një […]

Organizatat rinore, të shqetësuara për emigrimin e rinisë

Në Tiranë, organizatat rinore po monitorojnë pikëpamjet e grupmoshave të reja dhe protestojnë për premtimet e pambajtura ndaj të rinjve, pjesa më e madhe e të cilëve mendojnë të emigrojnë dhe ankohen për papunësinë apo mungesën e perspektivës.   Nga ana tjetër rrjetet rinore po ndjekin nga afër edhe premtimet e reja për rininë, […]

Pandemia nuk ndal migrimin e paligjshëm të shqiptarëve në Greqi

Pandemia e COVID-19 -s nuk ka frenuar përgjatë vitit 2020 migrimin e paligjshëm të shqiptarëve drejt Greqisë. Sipas të dhënave të fundit, të publikuara nga policia greke, 2909 shtetas shqiptarë u dëbuan nga Greqia duke u riatdhesuar në Shqipëri vitin e kaluar, nga 3660 që ishte numri i përgjithshëm i dëbimeve në Greqi. Pas […]

Si po ngrohen shqiptarët? Më shumë se gjysma me dru. Tiransit, Vlonjatët, Durrsakët, më “modernët”

Gjatë ditëve të ftohta të dimrit problemi kryesor për familjet shqiptare është ngrohja. Me se ngrohen shqiptarët? Cilat janë burimet kryesore? Të dhënat e vjetarit rajonal statistikor të Instat, tregojnë burimet e ngrohjes sipas qarqeve për vitin 2019-të. Siç tregohet dhe në grafik baza kryesore e ngrohjes për familjet shqiptare janë drutë e […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara