e diel 25 korrik 2021
e diel 25 korrik 2021

 

 

Vendimi i udhëheqësit të juntës së Mianmarit, Min Aung Hlaing për të vizituar Rusinë përpara Kinës që është vendi fqinj, nxjerr në pah marrëdhëniet më të mira të ushtrisë së tij me Moskën dhe shpreson të tërheqë Kremlinin më pranë për të shmangur mbështetjen vetëm tek Pekini, thonë analistët.

 

Min Aung Hlaing vizitoi Rusinë javën e kaluar për një konferencë ndërkombëtare treditore të sigurisë.

 

Kina dhe Rusia kanë qenë aleatët më të fuqishëm të juntës që kur ushtria, ose Tatmadaw, rrëzoi qeverinë e zgjedhur në mënyrë demokratike të Mianmarit katër muaj më parë. Mes kritikave ndërkombëtare të shtypjes së përgjakshme të protestave paqësore nga ushtria, Pekini dhe Moska kanë bllokuar përpjekjet në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për të bërë presion ndaj juntës për t’u tërhequr. Të dyja vendet janë gjithashtu furnizuesit kryesorë të armëve të Mianmarit.

 

Si vend fqinj, Kina ka lidhje shumë më të vjetra, më të thella dhe të ndërlikuara me Mianmarin. Pekini është partneri kryesor tregtar i vendit dhe një investitor i madh. Myanmari gjithashtu figuron si një vend i rendësishëm në Nismën Një Brez Një Rrugë të Pekinit, duke i ofruar Kinës një dalje të re për në Oqeanin Indian dhe furnizime të naftës dhe gazit në Lindjen e Mesme.

 

Në vend që ta bënte Pekinin ndalesën e tij të parë jashtë Azisë Juglindore që nga grushti i shtetit, Min Aung Hlaing shkoi në Moskë më 20 qershor për konferencën e sigurisë. Vizita përfshiu takime me Ministrin rus të Mbrojtjes Sergei Shoigu dhe Sekretarin e Këshillit të Sigurimit Nikolai Patrushev.

 

Analistët që i ndjekin nga afër veprimet e Mianmarit, nuk habiten nga zgjedhja.

 

“Mbështetja e Moskës për regjimin e ri ka qenë e qartë dhe shefit të juntës iu sigurua një pritje e ngrohtë nga një fuqi e madhe ndërkombëtare dhe iu dha mundësia për të diskutuar zgjerimin e bashkëpunimit ushtarak dhe ekonomik”, tha Anthony Davis, një analist i sigurisë me bazë në Bangkok.

 

“Marrëdhënia me Kinën ka qenë shumë më problematike, duke pasur parasysh pakënaqësinë e Pekinit me kaosin e shkaktuar nga grushti i shtetit dhe dyshimin e juntës mbi qëllimet kineze dhe mbështetjen për grupe të caktuara kryengritëse etnike,” tha analisti Davis. VOA

 

Më shumë

Bush: Tërheqja e trupave nga Afganistani, e gabuar

Ish-Presidenti i Shteteve të Bashkuara, George W. Bush, i cili mori vendimin për të dërguar trupat amerikane në Afganistan në vitin 2001 për të luftuar al-Kaidën pas sulmeve të 11 shtatorit, thotë se mendon se është e gabuar që trupat amerikane të tërhiqen tani ndërsa kryengritësit talebanë marrin kontrollin e një pjese gjithnjë […]

Tërheqja amerikane nga Afganistani, vendet e rajonit rrisin angazhimin diplomatik

Ndërsa tërheqja ushtarake Amerikane nga Afganistani është afër përfundimit, vendet e rajonit po shtojnë përpjekjet diplomatike që synojnë të ushtrojnë trysni mbi fraksionet afgane për të rifilluar bisedimet e bllokuara të paqes, të ndërmjetësuara nga Shtetet e Bashkuara, dhe për të parandaluar rrëshqitjen e vendin në një luftë të plotë civile.   Frika […]

Monstra e Kaspikut – Avioni sovjetik që duhej të kërcënonte perëndimin

Ekranoplani ka qenë gjatë Luftës së Ftohtë kërcënimi luftarak më serioz i sovjetikëve. Sot atraksion turistik.      

Talibanët marrin nën kontroll vendkalimin kryesor kufitar me Iranin

Zyrtarët afganë kanë njoftuar se talibanët kanë marrë nën kontroll një vendkalim të madh kufitar midis Afganistanit dhe Iranit.   Disa pamje të publikuara kanë treguar sesi forcat e talibanëve e heqin flamurin afgan nga çatia e zyrës doganore kufitare.   Vendkalimi kufitar – Islam Qala – është një nga pikat doganore më […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara