e premte 22 tetor 2021
e premte 22 tetor 2021

 

Me rastin e Konferencës së Kombeve të Bashkuara për Diversitetin Biologjik (COP15), e cila fillon këtë 11 tetor, ekologët paralajmërojnë se zhdukja e specieve po përkeqësohet, dhe njerëzit janë rreziku më i madh.

 

 

 

Gjirafat humbasin savanën e tyre

Gjirafa i do peizazhet e savanës, por humbja e habitatit të saj po bën të vetën. Në vitin 2021, kjo kafshë imponuese vazhdon të shfaqet në Listën e Kuqe Ndërkombëtare të Unionit Botëror të Ruajtjes (IUCN), domethënë në rrezik zhdukjeje. Gjithnjë e më shumë, savana pritet për kullota ose miniera. Aktualisht do të ketë më pak se 100,000 kopje.

 

 

Lemurët e Madagaskarit

Këta lemurë të vegjël – ata u përkasin majmunëve me hundë të lagur – janë ekskluzivisht vendas në Madagaskar dhe ishujt në brigjet e Afrikës Lindore. Të gjithë përfaqësuesit e kësaj specie janë klasifikuar si të rrezikuar, disa madje edhe në rrezik kritik. Më pak se 1.000 lemura ende jetojnë në pyje dhe janë aktiv gjatë natës.

 

 

 

Cheetahs, aq shpejt sa era

Macet e mëdha janë gjuetarë jashtëzakonisht të talentuar – ato mund të përshpejtojnë deri në 95 kilometra në vetëm tre sekonda. Ata përdorin kthetrat e tyre kur vrapojnë, ata janë gjitarët më të shpejtë tokësorë në botë. Por gjuetarët njerëzorë po kërcënojnë ekzistencën e tyre; çdo ditë ka më pak.

 

 

Njëzet mijë luanë

Vrasja e luanëve dhe habitati i tyre në rënie po shkaktojnë probleme për mbretin e kafshëve të egra. Ata dikur sunduan savanën, por tani situata është dramatike, sipas Fondit Botëror për Natyrën (WWF): kanë mbetur vetëm 500 luanë në Afrikën Perëndimore dhe ndoshta 20,000 në të gjithë kontinentin. Shumica jetojnë të izoluar në parqe të mëdha kombëtare.

 

 

Gorillat në stres klimatik

Të katër nënspeciet e gorillave janë në Listën e Kuqe të kafshëve të rrezikuara. Gorilla në pyjet tropikale të pellgut të Kongos është gjithashtu në rrezik. Ndryshimi i klimës ju shkakton stres, thonë konservatorët. Por gjuetia, shpyllëzimi dhe virusi Ebola po zvogëlojnë gjithashtu popullsinë e kafshëve.

 

 

 

Brirët që mund t’ju ​​kushtojnë jetën

Rinocerontët janë një nga të mbijetuarit e parahistorisë. Ata janë në rrezik zhdukjeje, veçanërisht rinoceronti i zi: gjuetarët e paligjshëm shkojnë pas keratinës natyrale të bririt të tij, por ata vrasin kafshën. Nga ekzemplarët e fundit të rinocerontit të bardhë verior, ekzistojnë vetëm embrione të ngrira, të cilat do të barten nga një nënë zëvendësuese.

 

 

Breshka: Dinosaurët e mbijetuar, a do të mbijetojë njeriu?

Ka gjithnjë e më pak breshka deti: mbeten shtatë lloje në botë. Ata i mbijetuan dinosaurëve, fatkeqësive natyrore dhe epokës së akullit. Sot, civilizimi është armiku i tyre: ata janë në rrezik zhdukjeje, veçanërisht kur kafshët vizitojnë plazhet për të lëshuar vezët e tyre. Dhe ata nuk mund të dallojnë mbeturinat plastike që notojnë në det nga ushqimi i tyre i preferuar: kandil deti.

 

 

Toni shërohet

Ky është lajmi i mirë nga Lista e Kuqe e IUCN e Specieve të Kërcënuara. Katër lloje të tonit që peshkohen komercialisht janë rikuperuar në dekadën e fundit falë aplikimit të kuotave rajonale të peshkimit. Por presioni mbi speciet detare po rritet. 37% e peshkaqenëve dhe rrezeve janë në rrezik zhdukjeje, kryesisht për shkak të peshkimit të tepërt.

 

 

Njeriu pushton, pachyderms humbasin

Dy nga humbësit më të mëdhenj në Listën e Kuqe aktuale janë elefanti pyjor afrikan dhe elefanti savana. Pachyderms e xhunglës janë në rrezik zhdukjeje, ato të savanës konsiderohen të rrezikuara në mënyrë kritike. Ata ikin nga gjuetia e paligjshme dhe ndërsa më shumë njerëz pushtojnë habitatet e tyre, barngrënësit humbasin territorin e tyre.

 

 

Më shumë

Raporti i BE: 76.5% e ujërave në Shqipëri të shkëlqyera, zonat e plazhit me ndotjen më të madhe

Publikohet raporti i Bashkimit Europian për cilësinë e ujërave detare por edhe në tokë, ku Shqipëria renditet e 20-a nga 30 shtete të monitoruara.   Sipas raportit 76.5 për qind e ujërave në Shqipëri kanë kualitet të shkëlqyer, 95.8% kanë cilësi të pranueshme dhe 4.2% klasifikohen si zona të ndotura.   Renditja sipas […]

Malet nën pushtetin e zjarreve: Barinjve do iu ndalohet shfrytëzimi i kullotave

Vazhdoi edhe sot situata e rënduar me zjarret në malet e Qarkut të Vlorës, ku vatra më serioze është ajo në gadishullin e Karaburunit.   Rreth 500 trupa ushtarake, 50 automjete nga toka, si dhe 3 helikopterë nga ajri po bashkëpunojnë për të shuar zjarret, që rrezikojnë banesat dhe Parkun Kombëtar të Llogarasë.   Një […]

Tymi i djegies së plehrave mbulon Fierin

Qyteti i Fierit prej ditësh është mbuluar nga retë toksike të tymit që del nga fusha e mbetjeve urbane fare pranë qytetit.   Edhe pse koha është e mirë dhe me diell, rrezet e tij bllokohen nga reja e tymit të mbetjeve urbane. Zjarri ka rënë në fushën e mbetjeve në Mbrostar. Sasia […]

Ndotja e lumenjve nga mbeturinat dhe ujërat e zeza në Shkodër

Shkodra është një nga qytetet e Shqipërisë që rrethohet nga ujërat e lumenjve Buna, Drin dhe Kir si dhe nga ato të Liqenit të Shkdorës, i cili është edhe më i madhi në Ballkan. Por kjo pasuri natyrore e qytetit, sipas drejtuesit te shoqatës mjedisore “Eko Mendje”, Mirsad Basha, vazhdon prej vitesh të ndotet nga hedhja […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara