e shtunë 4 dhjetor 2021
e shtunë 4 dhjetor 2021

Festat zyrtare në Republikën e Shqipërisë pë vitin 2020 janë si më poshtë:

 

14 Mars 2021
Dita e Verës*
22 Mars 2021
Dita e Nevruzit
04 Prill 2021
E diela e Pashkëve Katolike*
01 Maj 2021
Dita Ndërkombëtare e Punëtorëve*
02 Maj 2021
E diela e Pashkëve Ortodokse*
13 Maj 2021
Dita e Bajramit të Madh**
20 Korrik 2021
Dita e Kurban Bajramit**
05 Shtator 2021
Dita e Shenjtërimit të Shenjt Terezës*
28 Nentor 2021
Dita Flamurit dhe e Pavarësisë*
29 Nentor 2021
Dita e Çlirimit
08 Dhjetor 2021
Dita Kombëtare e Rinisë
25 Dhjetor 2021
Krishtlindjet*

 

*Në rastet kur festat zyrtare bie në ditët e pushimit javor (e shtunë ose e diel), dita e hënë është ditë pushimi.

**Shënim: Data e festave të Kurban Bajramit dhe Bajramit të Madh mund të ndryshojë sipas kalendarit hënor. Në rast se do të ketë ndryshime, do të viheni në dijeni me një njoftim të dytë.

 

Më shumë

“Dita e Verës”, historia e festës tradicionale

Që në kohët antike, tempulli i 14 Marsit, Festa e Ditës së Verës, ka qenë në qytetin e Elbasanit. E quajtur ndryshe si dita e largimit të dimrit, kjo festë ka krijuar tashmë traditën e saj jo vetëm tek banorët e qytetit të Elbasanit, por edhe në qytete të tjera të vendit dhe veçanërisht në […]

Sekretarit të Shtetit Pompeo mesazh urimi për Ditën e Pavarësisë: SHBA pranë Shqipërisë si një aleate e palëkundur

“Ndërsa Shqipëria feston Ditën e saj të Pavarësisë, unë ju dërgoj urimet në emër të qeverisë së Shteteve të Bashkuara dhe popullit amerikan.   Këtë vit, ne festojmë edhe vendimin e Bashkimit Evropian për të hapur negociatat e anëtarësimit për Shqipërinë, një shenjë e përparimit të rëndësishëm që Shqipëria ka bërë në zbatimin e […]

Putin mesazh urimi Metës për festën kombëtare: Zhvillimi i marrëdhënieve ruso-shqiptare do t`u përgjigjej interesave të popujve të vendeve tona

Me rastin e Ditës së Flamurit Presidenti i Rusisë Vladimir Putin, i ka dërguar një telegram urimi Presidentit të Republikës së Shqipërisë Ilir Meta.     “I nderuar zoti President,   Pranoni urimet e sinqerta me rastin e festës kombëtare të Shqipërisë, Ditës së Flamurit.   Jam i bindur se zhvillimi i marrëdhënieve ruso-shqiptare […]

Pashkët Orthodhokse

Pashka (ose pashkët) është kremtimi më i madh i kalendarit liturgjik të Kishës Orthodhokse dhe të kishave të tjera të krishtera që kremtojnë Ringjalljen e Jezusit të Nazaretit ndodhur, sipas Besëlidhjes së Re, tre ditë pas vdekjes së tij në kryq.   Ka shumë hamendje mbi vitin e vdekjes së Jizusit. Festa e Pashkëve të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara