e martë 21 shtator 2021
e martë 21 shtator 2021

 

 

Grupi “Kallashnikov”, që njihet botërisht për pushkën automatike AK-47, ka zbuluar gjatë një forumi ushtarak, armën e saj më të re, një automatik modern, i cili është ideal për shpëtimin e pengjeve.

 

“PPK-20” është veçanërisht i përshtatshëm për njësitë e Forcave Speciale ndërsa pikë të fortë ka rrezet infra të kuqe.

 

Gjatë prezantimit, u inskenua edhe një skenë pengmarrjeje, ndërsa kompania demonstroi edhe performacën e shkëlqyer të pushkës në errësirë totale.

 

Prezantimi ishte pjesë e forumit “Army-2021”, që nisi të dielën në Moskë. Ky është viti i shtatë që ushtria ruse organizon një forum të tillë. Grupi “Kallashnikov” është pjesë e konglomeratit rus për mbrojtjen dhe hapësirën, Rostec.

 

 

 

Më shumë

Putini kritikon praninë e trupave të huaja në Siri

Presidenti rus Vladimir Putin kritikoi praninë e trupave të huaja në Siri, duke thënë se ato janë atje kundër vullnetit të qeverisë siriane dhe po bllokojnë forcimin e vendit të shkatërruar nga lufta, thuhej në një njoftim të Kremlinit të martën.   Zoti Putin i referohej qindra trupave amerikane të dislokuara në Sirinë […]

Olimpiada ndëshkon Korenë e Veriut për mospjesëmarrje në Lojërat e Tokios

Autoritetet olimpike ndërkombëtare kanë pezulluar Korenë Veriore deri më 2022, për shkak të dështimit të Phenjanit për të dërguar ekipin në Lojërat Olimpike Verore që janë mbajtur muajin e kaluar në Tokio.   Presidenti i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, Thomas Bach, ka bërë të ditur këtë ndëshkim që, pezullon mbështetjen financiare dhe ia pamundëson […]

Talebanët emërojnë qeverinë e re të përkohshme

Talebanët emëruan Mullah Hasan Akhundin, një bashkëpunëtor i themeluesit të lëvizjes së tyre Mullah Omar, si kreun e qeverisë së re të përkohëshme të Afganistanit të martën dhe Mullah Abdul Ghani Baradarin, kreun e zyrës politike, në postin e zëvendës kryeministrit.   Sarajuddin Haqqani, djali i themeluesit të rrjetit Haqqani, të përfshirë në listën […]

Senatori amerikan: “Agjencia e Faucit i dha fonde Institutit të Wuhan e financoi studime për Covid-19 në Kinë”

Këshilltari kryesor i Shtëpisë së Bardhë për Covid-19, Anthony Fauci, po përballet me thirrjet për të dhënë dorëheqjen pasi dokumentet e sapo publikuara sugjeruan që agjencia e tij financoi kërkime ‘të rrezikshme’ lidhur me Institutin e Wuhan në Kinë, pavarësisht mohimeve të mëparshme.   Kërkesat për shkarkimin e këshilltarit shëndetësor vijnë pasi Intercept […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara