e diel 14 gusht 2022
e diel 14 gusht 2022

 

Kamionë të mbushur me mijëra doza të vaksinës ndaj koronavirusot janë parë duke u nisur nga fabrika belge e Pfizer për në Mbretërinë e Bashkuar.

 

Kryeministri i Anglisë, Boris Johnson dhe zëvendës shefi mjekësor Jonathan Van Tam, këtë mbrëmje zbuluan emocionet e tyre të forta pasi u tha se një vaksinë e koronavirusit e zhvilluar nga Pfizer tani mund të fillojë të përhapet në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar.

 

 

Johnson e përshkroi atë si një “moment të madh” dhe gjithashtu “një gjë shumë prekëse” ndërsa Van Tam pranoi se ishte “mjaft emocional këtë mëngjes” pasi mori lajmin se Agjencia Rregullative e Barnave dhe Produkteve Shëndetësore (MHRA) i kishte dhënë dritën jeshile. Sidoqoftë, duke folur ditën që sistemi i tij i ri i nivelit Covid-19 u zbatua në të gjithë Anglinë,  Johnson paralajmëroi se “gjëja më e keqe tani do të ishte të mendosh se ky është momenti kur ne mund të ulim vigjilencën tonë”.

 

Kryeministri tha se do të ishte e gabuar të mendohej se ishte ‘loja e mbaruar në luftën kundër Covid’ dhe ‘ky nuk është fundi’.

 

 

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara