e martë 26 tetor 2021
e martë 26 tetor 2021

 

Kamionë të mbushur me mijëra doza të vaksinës ndaj koronavirusot janë parë duke u nisur nga fabrika belge e Pfizer për në Mbretërinë e Bashkuar.

 

Kryeministri i Anglisë, Boris Johnson dhe zëvendës shefi mjekësor Jonathan Van Tam, këtë mbrëmje zbuluan emocionet e tyre të forta pasi u tha se një vaksinë e koronavirusit e zhvilluar nga Pfizer tani mund të fillojë të përhapet në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar.

 

 

Johnson e përshkroi atë si një “moment të madh” dhe gjithashtu “një gjë shumë prekëse” ndërsa Van Tam pranoi se ishte “mjaft emocional këtë mëngjes” pasi mori lajmin se Agjencia Rregullative e Barnave dhe Produkteve Shëndetësore (MHRA) i kishte dhënë dritën jeshile. Sidoqoftë, duke folur ditën që sistemi i tij i ri i nivelit Covid-19 u zbatua në të gjithë Anglinë,  Johnson paralajmëroi se “gjëja më e keqe tani do të ishte të mendosh se ky është momenti kur ne mund të ulim vigjilencën tonë”.

 

Kryeministri tha se do të ishte e gabuar të mendohej se ishte ‘loja e mbaruar në luftën kundër Covid’ dhe ‘ky nuk është fundi’.

 

 

 

Më shumë

Kina, Rusia dhe Afganistani, çështjet kryesore në takimet e Sekretarit Austin në Bruksel

Kina, Rusia dhe Afganistani, çështjet kryesore në takimet e Sekretarit Austin në Bruksel   Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin përfundoi udhëtimin e tij në Evropë të premten pas përfundimit të takimit të ministrave të mbrojtjes të NATO-s në Bruksel, i cili u përqendrua në çështjet që lidheshin me Kinën, Rusinë dhe Afganistanin.   […]

Jo vetëm anglisht: Si humbasin dijet dhe zhduken gjuhët 

Nëse nuk botohen në gjuhën angleze studimet shkencore mbeten shpesh pa u vënë re pavarësisht sa të rëndësishme janë. Dhe kur gjuhët e vogla zhduken, bashkë me të humbasin edhe dije të vlefshme shkencore. Tradicionalisht rezultatet e kërkimeve shkencore publikohen në gjuhën angleze në revista shkencore. Kjo është mënyra e vetme për tu perceptuar […]

Samit ndërkombëtar për talebanët në Moskë

Zyrtarë të lartë talebanë zbarkuan në Moskë për të marrë pjesë në një samit ndërkombëtar të organizuar nga Rusia. Në fokus të samitit janë zgjerimi i njohjeve ndërkombëtare për qeverinë talebane që mori kontrollin e vendit në muajin gusht, pas tërheqjes së plotë të ushtrisë amerikane.   Siguria e rajonit që vazhdon të […]

AI dënon sulmin ndaj lirisë së shprehjes gjatë pandemisë

Organizata ndërkombëtare Amnesty International (AI) thotë se gjatë pandemisë Kina, Rusia dhe shumë vende të tjera kanë vendosur “ligje shtypëse” që kanë kufizuar të drejtën e lirisë së shprehjes dhe kanë heshtur kritikët.   Sulmet ndaj lirisë së shprehjes nga qeveritë kanë pasur “një ndikim shkatërrues në aftësinë e njerëzve që të sigurojnë informacion […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara