Sunday 26 March 2023
Sunday 26 March 2023

 

 

Banori i Budapestit Agnes Keleti, një fitues i Çmimit Izraelit, mori në shtëpi 10 medalje në gjimnastikë – duke përfshirë 5 ari – në Lojërat 1952 Helsinki dhe 1956 Melbourne

 

BUDAPEST, Hungari (AP) – Për Agnes Keleti, kampionia më e vjetër në jetë Olimpike, kujtimi më i mirë për 100 vitet e saj të jashtëzakonshme është thjesht se ajo i ka jetuar të gjitha.

 

E mbijetuara e Holokaustit dhe fituese e 10 medaljeve olimpike në gjimnastikë – duke përfshirë pesë ari – festoi ditëlindjen e saj të 100-të të shtunën në vendlindjen e saj Budapest, duke pikësuar një jetë me arritje, aventurë, tragjedi dhe këmbëngulje, të cilat, thotë ajo, kaluan me një çast.

 

“Këto 100 vjet më janë dukur si 60,” tha ajo në një festë në Budapest në prag të ditëlindjes së saj.

 

Duke shfletuar një kopje të një libri të ri për jetën e saj – “Mbretëresha e Gjimnastikës: 100 vjet nga Agnes Keleti” – modestia e saj e markës tregtare ishte në ekran të plotë.

 

“Mbretëresha e gjimnastikës “,” tha ajo, duke kaluar në anglisht. Dhe në Hungarisht: “Kjo është një ekzagjerim”.

 

Keleti, e cila lindi Agnes Klein në 1921, e ndërpreu karrierën e saj të ndritshme nga Lufta e Dytë Botërore dhe anulimi pasues i Olimpiadës 1940 dhe 1944.

 

E detyruar nga ekipi i saj i gjimnastikës në 1941 për shkak të prejardhjes së saj hebreje, Keleti u fsheh në fshatin hungarez ku i mbijetoi Holokaustit duke marrë një identitet të rremë dhe duke punuar si shërbëtore.

 

Nëna dhe motra e saj i mbijetuan luftës me ndihmën e diplomatit të famshëm suedez Raoul Wallenberg, por babai i saj dhe të afërmit e tjerë u vranë në Aushvic, midis më shumë se gjysmë milioni hebrenj hungarezë të vrarë në kampet e vdekjes naziste dhe nga bashkëpunëtorët nazistë hungarezë.

 

Duke rifilluar karrierën e saj pas luftës, Keleti ishte vendosur të konkurronte në Lojërat Olimpike 1948 të Londrës, por një dëmtim i këmbës në minutën e fundit ia prishi shpresat. Katër vjet më vonë, ajo bëri debutimin e saj Olimpik në Lojërat e Helsinkit 1952 në moshën 31 vjeç, duke fituar një medalje të artë në stërvitjen e dyshemesë, si dhe një argjend dhe dy bronzi.

 

Pavarësisht arritjeve të saj – me gjashtë medalje ajo ishte atletja më e suksesshme në Lojërat Olimpike 1956 në Melburn dhe ajo njihet si një nga atletët olimpike hebreje më të suksesshme të të gjitha kohërave – Keleti ende e gjallë tha se vlerëson më shumë shëndetin e saj dhe faktin e thjeshtë se ajo ka jetuar.

 

“Unë e dua jetën”, tha ajo. “Shëndeti është thelbi. Pa të, nuk ka asgjë ”.

Në një intervistë për The Associated Press vitin e kaluar, Keleti tha se përvojat që ajo fitoi gjatë udhëtimit nëpër botë ishin më të çmuara për të sesa 10 medaljet e saj Olimpike.

 

“Unë e doja gjimnastikën sepse ishte e mundur të udhëtoja falas,” tha ajo.

 

Këto udhëtime do të rezultonin përfundimisht në një mungesë gati 60-vjeçare nga Hungaria e lindjes. Në moshën 35 vjeç, ndërsa ajo po bëhej medalistja më e vjetër e medaljes së artë në historinë e gjimnastikës në Melburn, Bashkimi Sovjetik pushtoi Hungarinë pas një kryengritje të pasuksesshme anti-Sovjetike. Keleti mbeti në Australi dhe kërkoi azil politik. Ajo pastaj emigroi në Izrael vitin e ardhshëm dhe punoi si një trajnere dhe trajner i ekipit olimpik të gjimnastikës izraelite deri në vitet 1990.

 

Pasi u largua nga Hungaria për Olimpiadën në 1956, ajo vizitoi vendin e saj të lindjes vetëm një herë para se të kthehej në Budapest në 2015.

 

Keleti u vlerësua me Çmimin Izraelit në 2017 – konsiderohet si nderi më i lartë kulturor i vendit – dhe është marrësi i shumë çmimeve të tjera prestigjioze, duke përfshirë të qenit i emëruar një nga “Atletët e Kombit” të Hungarisë në 2004. Ajo mban medalje të arta individuale në ushtrimin e dyshemesë , trau i ekuilibrit dhe shiritat e pabarabartë.

 

Sot, Keleti ndjek këshillat e fundit të mjekut të saj për të shmangur kryerjen e ndarjeve të plota të këmbëve dhe buzëqeshja e saj gati e përhershme dhe e qeshura janë kujtesa se edhe në kohë vështirësish të mëdha, mbetet potenciali i pandryshueshëm për këmbëngulje dhe gëzimin e jetës.

 

“Unë jetoj mirë dhe është shumë mirë që jam ende e shëndetshëme”, tha Keleti. “Dhe unë e dua jetën.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara