e mërkurë 24 shkurt 2021
e mërkurë 24 shkurt 2021

 

Një karikaturë e revistës satirike franceze Charlie Hebdo për Presidentin Erdogan ka shkaktuar reagim të madh në Turqi. “Racizëm kulturor” e ka konsideruar Ankaraja zyrtare karikaturën që ka vënë në shënjestër dhe tallet me Presidentin Erdogan.

 

“E dënojmë këtë përpjekje të neveritshme të këtij botimi që përhap racizëm dhe urrejtje kulturore. Axhenda anti-myslimane e Presidentit francez Macron po jep fryte. Charlie Hebdo publikoi një seri karikaturash me imazhe të neveritshme të supozuara të Presidentit tonë”, ka reaguar një zyrtar i kabinetit të Presidentit turk Erdogan.

 

Karikatura në faqen e parë të revistës Charlie Hebdo e numrit të së mërkurës, u publikua në internet mbrëmjen e së martës.

 

Kjo karikaturë tregon Presidentin Erdogan duke konsumuar birrë dhe ngre fundin e një gruaje të veshur me hixhab.

 

Karikatura e revistës satirike Charlie Hebdo erdhi pas retorikave përshkallëzuese mes Presidentëve Macron dhe Erdogan pas ngjarjes së rëndë të disa ditëve më parë në Francë, kur një mësuesi iu pre koka nga një autor i dyshuar si i radikalizuar.

 

Në vitin 2015, revista Charlie Hebdo ra pre e një sulmi terrorist ku u vranë 12 gazetarë, mes të cilëve edhe disa nga karikaturistët më të njohur.

 

 

 

 

Më shumë

Frontex tërhiqet nga kufiri Hungari-Serbi

Agjencia kufitare e Bashkimit Evropian – Frontex – njoftoi se ka pezulluar të gjitha operacionet në Hungari. Masa vjen pas një vendimi të Gjykatës Evropiane të Drejtësisë që kritikoi rëndë sistemin e azilit të Hungarisë. “Frontex ka pezulluar të gjitha aktivitetet e tij operacionale në Hungari”, i tha AFP-së, Chris Borowski, një zëdhënës i […]

1700 vjet jetë hebreje në Gjermani

Ushqim kosher, festivale e festa hebreje: Gjermania feston një vit me radhë larminë e jetës hebreje. Shkak është një dekret romak i vitit 321.   Dorëzimi i një dekreti perandorak nuk ishte gjë e lehtë në shekullin IV. Një video në faqen e internetit të shoqatës 321-2021: 1700 vjet jetë hebreje në Gjermani – […]

“Koha për të vepruar: për një rimëkëmbje të drejtë, të gjelbër dhe dixhitale”, Portugalia merr Presidencën e Këshillit të BE

Nën moton “Koha për të vepruar: për një rimëkëmbje të drejtë, të gjelbër dhe dixhitale”, Portugalia merr këtë Presidencë me tre përparësi kryesore për Bashkimin Evropian:       Promovoni një rikuperim të shfrytëzuar nga klima dhe tranzicioni dixhital;   Realizoni Shtyllën Evropiane të të Drejtave Sociale të Bashkimit Evropian si një element diferencues […]

Suedia merr kryesinë e OSBE-së

Kryetarja e Përgjithshme e OSBE-së, Ministrja e Punëve të Jashtme të Suedisë, Ann Linde. (MPJ Suedi / Kristian Pohl)     Suedia mori kryesimin e OSBE-së, dhe vitin e ardhshëm do të përqendrohet në mbrojtjen e rendit evropian të sigurisë, adresimin e konflikteve të zgjatura dhe rritjen e demokracisë dhe barazisë gjinore.   “Suedia është […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara