e diel 24 janar 2021
e diel 24 janar 2021

 

Policia tha se katër veta humben jetën gjatë protestave të së mërkurës para dhe brenda ndërtesës së Kongresit amerikan, përfshirë një grua që u plagos brenda ndërtesës.

 

 

Shefi i policisë metropolitane Robert J. Contee, tha se 52 veta janë arrestuar pasi që mbështetësit e presidentit Donald Trump sulmuan Kongresin në një përpjekje për të penguar certifikimin e fitores së presidentit të zgjedhur, Joe Biden.

 

Në një konferencë me gazetarë, shefi Contee tha se 47 nga 52 arrestimet e deritashme kishin të bënin me shkelje të vendimit të kryebashkiakes Muriel Bowser për masën e shtetrrethimit. Disa të tjerë u arrestuan me akuza për armëmbajtje pa leje.

 

Zoti Contee refuzoi të identifikojë gruan që u qëllua dhe u vra nga një polic në Kapitol.

 

Tre të tjerë humbën jetën të mërkurën për shkak të “emergjencave mjekësore”, tha ai, duke shtuar se 14 pjesëtarë të policisë janë plagosur, dy nga të cilët janë duke u trajtuar në spitale.

 

Sulmi i së mërkurës mbi ndërtesën e Kapitolit, ishte më i dëmshmi që kur ushtria britanike e dogji atë në vitin 1814, thanë përfaqësues të Shoqatës Historike të Kapitolit. VOA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Më shumë

FBI: Përpjekje për t’u shitur rusëve kompjuterin e zyrës së Pelosit

Sipas një aktpadie, strukturat e zbatimit të ligjit po kryejnë hetime mbi një grua e cila dyshohet se ka marrë një kompjuter portativ ose një usb nga zyra e Kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi gjatë sulmit të dhunshëm të 6 janarit në Kapitol dhe më pas është përpjekur t’ia shesë pajisjet zbulimit […]

Ekspertët e OBSH mbërrijnë në Wuhan për të hetuar origjinën e koronavirusit

Një ekip shkencëtarësh nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) mbërritën në Wuhan, kryeqyteti i Provincës Hubei të Kinës qendrore, të enjten për të bashkëpunuar me kolegët e tyre kinezë në hulumtimin mbi origjinën e mundshme të koronavirusit të ri Sars-Cov-2.   Ekipi i OBSH-së iu nënshtrua kontrollit PCR dhe testeve të antitrupave për koronavirusin […]

Një gjykatë në Peru akuzon Soros, Bill Gates dhe Rockefeller: “Ata krijuan COVID-19”

Sipas një gjykate në Peru, virusi u krijua nga figura të shquara të tilla si Gates, Soros dhe Rockefeller për të shfrytëzuar aspektet ekonomike të pandemisë.   LIMA (Peru) – Një gjykatë peruane ka deklaruar se COVID-19 është një shpikje e “elitës kriminale botërore” e përbërë, sipas magjistratëve të kësaj gjykate, nga miliarderë […]

Vendi i pagëzimit të Jezusit, i pastruar nga minat pas 50 vjetësh

Një faltore afër vendit tradicional të pagëzimit të Jezusit në lumin Jordan, priti të dielën një meshë Epifanie për herë të parë në më shumë se 50 vjet pasi u shpall pa mina.   At Francesco Patton, kujdestari i Tokës së Shenjtë për kishën Katolike Romake, udhëhoqi pruftërinjtë françeskanë drejt një vendi të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara