e martë 26 janar 2021
e martë 26 janar 2021

 

 

Të gjitha këngët pjesëmarrëse në Festivalin e 59-të në RTSH mund t’i dëgjoni tashmë në Youtube në kanalin zyrtar të RTSH-së.

Janë 26 këngë pjesëmarrëse, lista e të cilave është publikuar disa javë më parë. Lajmin e ka dhënë vetë RTSh-në rrjetet sociale, ku shkruhej:

 

“Tashmë produksionet muzikore të Festivalit të 59-të Këngës në Radio Televizionin Shqiptar mund t’i dëgjoni në kanalin tonë në YouTube.”

 

Ndjekësit e Festivalit kanë mundësi të familjarizohen me këngët derisa të mbërrijnë në tre netët e mëdha të dhjetorit.

Këto këngë do të publikohen në variante promocionale edhe në rrjetet sociale të RTSH-së.

 

Festivali i RTSH-së do të mbahet mes datave 17-26 dhjetor në varësi të motit dhe pandemisë, pasi do të mbahet në ambient të hapur.

 

Prezantuesit e festivalit të RTSH-së këtë vit do të jenë Jonida Vokshi dhe Blendi Salaj. RTSH

 

Më shumë

Adriano Celentano prej 1 viti i mbyllur në shtëpi për shkak të frikës nga COVID-19

Këngëtari i njohur italian, Adriano Celentano, ka treguar se është mbyllur në shtëpi prej një viti me bashkëshorten, Claudia Mori, që nga shpërthimi i pandemisë.   “Claudia dhe unë jemi mbyllur praktikisht prej 1 viti në shtëpi dhe dje na sollën rrobat e burgut”, u shpreh këngëtari italian në një lidhje telefonike në emisionin […]

Një film shqiptar në Festivalin e Amsterdamit

Regjisori shqiptar Ervin Lera po merr pjesë këto ditë në Festivalin Ndërkombëtar të Amsterdamit me filmin e tij “Emancipimi i turmave”.   Filmi merr shkas nga protestat e studentëve shqiptarë gjatë vitit 2018 dhe përpiqet të shpjegojë nevojat e shoqërisë për t’u zhvilluar përmes revoltave.   Filmi dokumentar “Emancipimi i turmave”, i krijuar nga […]

Violinisti i njohur Aurel Qirjo përfaqëson Shqipërinë në “Orkestrën e Tokës”!

Sot mё datё 3 dhjetor 2020, interpretohet dhe publikohet pёr herё tё parё kompozimi “Together is Beautiful” (“Së bashku është shumë bukur”), e krijuar nga kompozitori i nominuar për çmimin Oskar George Fenton, (https://georgefenton.com/ ), pjesё e cila interpretohet nga “Orkestra e Tokёs”!   Rreth “Orkestrës së Tokës”!   “Orkestra e Tokёs” ёshtё bashkimi […]

Largimi nga Shqipëria drejt SHBA – Letra e Visar Zhitit: Më duhet një realitet tjetër. Në vendin tonë po përjetohet një demokraci e vështirë, nën diktaturën e varfërisë

Poeti dhe shkrimtari Visar Zhiti është larguar nga Shqipëria dhe ka vendosur të jetojë në Chicago të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Në një letër drejtuar Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptarë në SHBA, Zhiti tregon arësyet që e detyruan të largohej nga Shqipëria, për të gjetur lirinë në SHBA ku siç shprehet edhe ai vetë, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara