e hënë 19 prill 2021
e hënë 19 prill 2021

 

Greqia do të kërkojë një mbledhje urgjente të Këshillit të Punëve të Jashtme të Bashkimit Evropian. Lajmin e bëri të ditur zyra e kryeministrit Kyriakos Mitsotakis, ndërsa përshkallëzohen tensionet me Turqinë sa i përket kërkimit dhe shpimeve për gaz natyror dhe naftë në Mesdheun Lindor.

Sipas zyrës së tij, Mitsotakis ka zhvilluar një bisedë me presidentin e Këshillit Evropian, Charles Michel, të cilin e informoi për situatën në Mesdhe, ndërkohë që në agjendë ishte edhe një bisedë me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg.

Të hënën, Ankaraja zyrtare lajmëroi se një anije kërkimi do të kryente hulumtime në një zonë mes Qipros dhe Greqisë, gjë që shtyu kryeministrin grek të mblidhte Këshillin Kombëtar të Sigurisë. Ndërkaq, të martën, Ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu deklaroi se Ankaraja do të japë licenca për hulumtim sizmik dhe shpim në zona të reja të Mesdheut Lindor deri në fund të muajit gusht dhe do të vazhdojë veprimtarinë e saj në rajon.

Kjo lëvizje vjen në një kohë kur pala turke ka shprehur zemërimin për marrëveshjen e nënshkruar mes Greqisë dhe Egjiptit për zonat ekonomike, të drejtat e kërkimit dhe kufijtë detarë, që Ankaraja pretendon se ka për qëllim ta mbajë jashtë Mesdheut Lindor, raporton euronews.

Në anën tjetër, vetë Turqia nënshkroi një marrëveshje të ngjashme me qeverinë e Libisë, duke ngjallur zemërim në Greqi, Qipro dhe Egjipt, që deklaruan se u ishin shkelur të drejtat ekonomike në Mesdhe.

Palët kanë zhvilluar negociata në Berlin dhe ishin pranë lëshimit të një deklarate të përbashkët, por marrëveshja greko-egjiptiane bëri që Ankaraja të ndalte bisedimet.

Greqia dhe Turqia, fqinje dhe aleate në NATO, prej dekadash kanë përplasje për një sërë çështjesh, përfshi kufijtë detarë dhe kanë qenë në prag lufte tre herë që prej viteve 1970.

Zbulimet më të fundit për gaz natyror dhe planet për kërkim në Mesdheun Lindor kanë shtuar tensionet mes vendeve.

Më shumë

Stoltenberg: BE nuk mund t’a mbrojë Evropën e vetme

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, paralajmëroi kundër përpjekjeve “për të ndarë Evropën nga Amerika Veriore” dhe tha se Bashkimi Evropian “nuk mund t’a mbrojë kontinentin i vetëm”, përballë kërcënimit të terrorizmit dhe “sjelljes destabilizuese” të Rusisë.   “Çdo përpjekje për të ndarë Evropën nga Amerika Veriore jo vetëm që do ta […]

Itali. betohet qeveria e drejtuar nga Mario Draghi

Mario Draghi u betua si Kryeministri i ri i Italisë me një ceremoni të posaçme në Pallatin Quirinal në Romë, duke shënuar fillimin e një epoke të re në politikën italiane.   Ish-shefi i Bankës Qendrore Europiane, mbërriti tre minuta para për ceremoninë që u mbajt nën masa të rrepta parandalimi të koronavirusit.   […]

Numri i fluturimeve në Europë në 2020, më i ulëti që nga 1995

Numri i fluturimeve në Evropë ka rënë në nivelet më të ulëta në 25 vjet gjatë pandemisë COVID-19, thuhet në një raport të ri.   Studimi i bërë nga shoqata tregtare evropiane e aeroporteve (ACI Europe), zbuloi se trafiku i pasagjerëve në aeroporte ra me 70.4% në vitin 2020. Humbja e 1.72 miliardë pasagjerëve […]

BE kundër Kosovës për hapjen e ambasadës në Jerusalem

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, ka reaguar sot për marrëveshjen mes Kosovës dhe Izraelit për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike mes dy vendeve.   Në një konferencë për mediat Stano ka treguar se BE është e pakënaqur që Kosova do të hapë ambasadë në Jerusalem dhe jo në Tel Aviv. Më tej ai tha […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara