e shtunë 17 prill 2021
e shtunë 17 prill 2021

 

Rreth tre vjet pas dakordimit për të filluar kërkimin për personat që u zhdukën gjatë regjimit komunist, prokurorët shqiptarë nuk kanë dhënë ende urdhra për të gërmuar varret e dyshuara masive, thotë një raport nga Komisioni Ndërkombëtar për Personat e Zhdukur.

 

Komisioni Ndërkombëtar për Personat e Zhdukur, ICMP tha në një raport të publikuar të martën se prokurorët shqiptarë ende nuk po lëshojnë urdhra për zhvarrosjen e vendeve të dyshuara të varreve masive ku mund të jenë varrosur njerëz që u zhdukën gjatë periudhës komuniste.

 

Qeveria shqiptare ra dakord me ICMP për të filluar kërkimin në 2018, pas tetë vjet negociatash.

 

ICMP dhe Instituti për Integrimin e ish të Përndjekurve Politikë atëherë paraqitën kërkesën e tyre të parë për të gërmuar dy varre masive të njohur nga epoka komuniste në Dajt dhe Ballsh në shtator 2018.

 

“Deri më sot, nuk janë lëshuar urdhra për gërmimin e vendeve të dyshuara”, thuhet në raportin e ri të ICMP.

 

“Zyrat e prokurorëve nuk kanë lëshuar urdhra për gërmime, duke përmendur mungesën e burimeve financiare për të mbuluar kostot që do të lindnin nga angazhimi i ekspertëve teknikë të Institutit të Mjekësisë Ligjore të Shqipërisë”, shton ai.

 

Të njëjtat shqetësime në lidhje me progresin e ngadaltë në nisjen e gërmimeve në dy vendet e varreve masive u ngritën në një konferencë në Tiranë në vitin 2019.

 

ICMP është zotuar të ndihmojë Shqipërinë të hetojë dhe identifikojë eshtrat e mbi 6,000 shqiptarëve që u vranë ose u zhdukën nën regjimin komunistin autoritar të diktatorit Enver Hoxha në vend midis vitit 1944 dhe 1991.

 

“Sipas të dhënave zyrtare, 5,501 persona të dënuar për arsye politike u ekzekutuan gjatë kësaj periudhe. Trupat e tyre nuk iu kthyen kurrë familjeve të tyre”, thuhet në raportin e ICMP.

 

“Të dhënat zyrtare tregojnë gjithashtu se 987 të burgosur politikë vdiqën nga shkaqe të ndryshme në burgjet dhe qendrat e paraburgimit në Shqipëri. Vendndodhja e mbetjeve të tyre mortore nuk dihet nga të afërmit e të mbijetuarve”, shton ai. BIRN

 

Më shumë

Zgjedhjet – 107,024 persona do të votojnë për herë të parë

Kur na ndajnë 15 ditë nga zgjedhjet parlamentare të 25 prillit, kreu i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve Ilirjan Celibashi ka publikuar numrin e votuesve të rinj, që do kenë mundësi të votojnë këtë vit.   Në një postim në faqen e tij në Facebook, kreu i KQZ-së bën të ditur se janë 107 […]

Mbyllja e AGON Channel – Shqipëria humbet përfundimisht gjyqin, do i paguajë Becchettit 110 mln euro

Shqipëria humbi përfundimisht gjyqin me sipërmarrësin italian Francesco Becchetti, lidhur me dëmshpërblimin e kërkuar nga ai për mbylljen e televizionit “AGON” në vitin 2015. Qendra Ndërkombëtare për Zgjidhjen e Mosmarrëveshjeve të Investimeve (ICSID) një gjykatë arbitrazhi, pjesë e Bankës Botërore, e dënoi Shqipërinë në Prill të vitit 2019 me 110 milion euro, duke […]

Besimtarët katolikë festojnë Pashkët – Imzot Frendo: Ëndrra e Jezusit edhe ëndrra jonё pёr njё Shqipëri më tё bukur

Ky është viti i dytë radhazi kur festa e Pashkës kremtohet në kushte pandemie. Besimtarët katolikë janë më të kufizuar për t’u mbledhur në grupime apo për të ndjekur meshën në Kishë. Megjithatë, mesha gjatë Javës së Madhe në vendin tonë ka vijuar, me besimtarët që kanë zbatuar rregullat kundër COVID-19.   Imzot Frendo: […]

30 Vjetori i masakrës së 2 prillit në Shkodër

Këtë vit mbushen 30 vite nga masakra e 2 prillit 1991ku mbetën të vrarë katër qytetarë shkodran. Pavarësisht pandemisë një prej organizatorëve të 2 prillit, Harris Murana i cili mbeti edhe i plagosur rëndë i kujton qytetarëve të Shkodrës që të mos e harrojnë 2 prillin, aq më tepër në këtë vit jubilee të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara