e premte 22 tetor 2021
e premte 22 tetor 2021

 

 

Zyrtarët e Ukrainës kritikuan Rusinë për organizimin e zgjedhjeve parlamentare në Gadishullin ukrainas të Krimesë, i cili u aneksua nga Moska në vitin 2014.

 

Zgjedhjet parlamentare ruse do të mbahen nga data 17 deri më 19 shtator.

 

Moska po ashtu ka shpërndarë mbi 600,000 pasaporta në lindje të Ukrainës, ku qytetarët do të mund të votojnë në mënyrë elektronike ose në rajonin kufitar rus Rostov.

 

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, tha se Rusia po bën “shkelje flagrante” të ligjit ndërkombëtar.

 

Ai u bëri thirrje Kombeve të Bashkuara që të ndihmojnë “në rivendosjen e integritetit territorial” të Ukrainës.

 

“Pushtimi rus do të marrë fund”, tha Kuleba.

 

Parlamenti i Ukrainës i ka shpallur “të paligjshme” zgjedhjet e Rusisë në Krime dhe i ka bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar që të mos e njohë rezultatin e tyre.

 

Që nga aneksimi i Krimesë, forcat qeveritare në lindje të Ukrainës luftojnë separatistët pro-rusë, të cilët besohet se mbështeten nga Moska.

 

Më shumë se 13,000 njerëz janë vrarë në këtë konflikt.

 

Më shumë

Mianmari do të lirojë mbi 5,000 të burgosur

Mianmari, shtet i njohur edhe si Burma, ka thënë se do të lirojë më shumë se 5,000 persona, të cilët janë burgosur gjatë protestave kundër puçit të muajit shkurt.   Mijëra persona janë ndaluar gjatë protestave të përgjakshme, pasi liderët ushtarakë kanë marrë pushtetin.   Lideri i Mianmarit, Gjenerali, Min Aung Hlaing, ka […]

SHBA hedh poshtë pretendimet e talebanëve për investime kineze në Afganistan

Zyrtarët amerikanë dhe analistë të pavarur reaguan në mënyrë skeptike të premten ndaj një pretendimi të talebanëve se Kina është gati të investojë miliarda dollarë në Afganistan.   Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki tha se Shtetet e Bashkuara shqetësohen më shumë të sigurojnë ndihmë për popullin afgan që po […]

Putin në “Javën e Energjisë Ruse”: Rritja e çmimeve të gazit në Europë ishte rezultat i mungesës së energjisë elektrike

Presidenti Vladimir Putin mori pjesë në seancën plenare të Forumit Ndërkombëtar “Java e energjetikës ruse”, që zhvillohet tani në Moskë. Ja disa teza kryesore nga fjala e tij:   Sipas rezultateve të vitit të kaluar konsumi global i energjisë primare u ul në 4.7%. Kjo ishte goditja më serioze për këtë degë në […]

Moska fton talebanët në bisedimet për Afganistanin më 19 tetor

Rusia i ka dërguar ftesë Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Kinës, Pakistanit dhe talebanëve që të marrin pjesë në bisedimet e Moskës dhe Afganistanit, që do të mbahen më 19 tetor.   Lajmi është konfirmuar nga AFP, e cila citon burime ruse.   Gjatë një interviste për media, ministri i Jashtëm rus, Kabulov është […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara