e premte 3 dhjetor 2021
e premte 3 dhjetor 2021

 

 

“Kina është e gatshme të punojë me Rusinë për të mbështetur multilateralizmin dhe për të kundërshtuar qarqet e vogla, demokracinë e rreme dhe Luftën e re të Ftohtë”, -deklaroi Këshilltari i Shtetit dhe ministri i Jashtëm kinez Wang Yi në takimin me ministrin e Jashtëm rus Sergei Lavrov në Romë, njofton “Xinhua”.

 

Wang kujtoi kontaktet intensive midis presidentit kinez Xi Jinping dhe homologut të tij rus Vladimir Putin dhe pjesëmarrjen e tyre në ngjarjet diplomatike të organizuara nga pala tjetër përmes lidhjes video në dy muajt e fundit.

 

Kina është e gatshme të punojë me Rusinë, nën drejtimin e diplomacisë “kokë më kokë”, për të bërë përgatitje të mira për shkëmbimet e nivelit të lartë në fazën tjetër, në mënyrë që të shtyjë për një zhvillim më të madh të marrëdhënieve dypalëshe, tha Wang.

 

Kina vlerëson shumë vërejtjet e presidentit Putin se Kina është partneri më i besueshëm strategjik i koordinimit i Rusisë, tha Wang, duke shtuar se Kina është e gatshme të punojë me Rusinë për të promovuar ndërtimin e një lloji të ri të marrëdhënieve ndërkombëtare dhe një komuniteti me një të ardhme të përbashkët për njerëzimin.

 

Nga ana e tij, Lavrov tha se ndërveprimet e shpeshta të kohëve të fundit midis dy krerëve të shteteve i kanë shtyrë marrëdhëniet Rusi-Kinë në një nivel të ri historik.

 

“Rusia është e gatshme të punojë me Kinën për të zbatuar në mënyrë aktive konsensuset e arritura nga dy krerët e shteteve, për të bërë përgatitje të mira për takimet mes dy liderëve dhe takime të rregullta mes krerëve të qeverive, në mënyrë që të arrihen më shumë rezultate në bashkëpunim në fusha të ndryshme”, -tha Lavrov.

Palët ranë dakord të koordinojnë më mirë masat anti-Covid, të frenojnë përhapjen ndërkufitare të pandemisë dhe të ofrojnë lehtësi për shkëmbimet e personelit dhe tregtinë mes përpjekjeve të rregullta për të parandaluar dhe kontrolluar sëmundjen.  CRI

 

Më shumë

Rusia dërgon parashutistë në Bjellorusi

Të premten Rusia dërgoi parashutistë në kufirin e Bjellorusisë me Poloninë, ku qindra migrantë po përpiqen të kalojnë në Bashkimin Evropian.   Kremlini tha se dërgimi i trupave ka të bëjë me një stërvitje të përshpejtuar. Por kjo lëvizje përkon edhe me shtimin e forcave ushtarake ruse përgjatë kufirit me Ukrainën ndërsa veprimi po […]

SHBA, 10 mln dollarë për të gjetur “kokat” e grupit kriminal “REvil”

Zyrtarët amerikanë bënë të ditur se Uashingtoni ka ngritur padi ndaj dy personave, të dyshuar si pjesë e grupit kriminal REvil, lidhur me një valë sulmesh kibernetike, përfshirë një rast që çoi në mbylljen e përkohshme të fabrikës më të madhe të përpunimit të mishit në botë, si dhe sulme të tjera ndaj […]

OKB: 45 milionë njerëz kërcënohen nga uria

Rreth 45 milionë njerëz në të gjithë botën janë aktualisht të kërcënuar nga uria, tha Organizata e Kombeve të Bashkuara.   Sipas Programit Botëror të Ushqimit (WFP), situata është veçanërisht e rëndë në Afganistan. Shefi i këtij programi, David Beasley, u bëri thirrje individëve të pasur që të ndihmojnë me donacione.   Ai […]

Liria e medias dhe krimet e luftës në Siri

Kur bëhet fjalë për dokumentimin e provave të krimeve të luftës në Siri, gazetarët dhe civilët ishin ata që udhëhoqën. Dokumentari “Bringing Assad to Justice”, “Të vësh Assadin para drejtësisë” zbulon rolin e rëndësishëm që gazetarët e huaj dhe vendas mund të luajnë në ekspozimin e abuzimeve të të drejtave, sulmeve dhe torturave […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara