e martë 21 shtator 2021
e martë 21 shtator 2021

 

 

Forcat e armatosura të Kinës dhe Rusisë filluan stërvitjet e përbashkëta ushtarake në Rajonin Autonom Ningxia Hui në veri të Kinës.

 

Sipas lajmit të agjencisë kineze të lajmeve Xinhua, stërvitja synon të thellojë aftësinë e operacionit të përbashkët kundër terrorizmit midis dy vendeve.

 

Vlen të përmendet se stërvitja përkoi me një periudhë kur Kina është e shqetësuar se dhuna dhe paqëndrueshmëria që përshkallëzohej në Afganistan pasi SHBA-ja filloi të tërhiqej nga Afganistani do të ndikonte në rajonet e saj kufitare.

 

Duke deklaruar se stërvitja synon të sigurojë paqen dhe stabilitetin rajonal dhe ndërkombëtar, zyrtarët ushtarakë kinezë nënvizuan se në periudhën e re është i rëndësishëm zhvillimi i besimit të ndërsjellë, bashkëpunimit dhe koordinimit pragmatik midis vendeve në kuadrin e partneritetit strategjik gjithëpërfshirës Kinë-Rusi.

 

Rajoni Autonome Ujgur Xinjiang në Kinën veriperëndimore ka një korridor të ngushtë kufitar me Afganistanin. (AA)

 

Më shumë

Putini kritikon praninë e trupave të huaja në Siri

Presidenti rus Vladimir Putin kritikoi praninë e trupave të huaja në Siri, duke thënë se ato janë atje kundër vullnetit të qeverisë siriane dhe po bllokojnë forcimin e vendit të shkatërruar nga lufta, thuhej në një njoftim të Kremlinit të martën.   Zoti Putin i referohej qindra trupave amerikane të dislokuara në Sirinë […]

Olimpiada ndëshkon Korenë e Veriut për mospjesëmarrje në Lojërat e Tokios

Autoritetet olimpike ndërkombëtare kanë pezulluar Korenë Veriore deri më 2022, për shkak të dështimit të Phenjanit për të dërguar ekipin në Lojërat Olimpike Verore që janë mbajtur muajin e kaluar në Tokio.   Presidenti i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, Thomas Bach, ka bërë të ditur këtë ndëshkim që, pezullon mbështetjen financiare dhe ia pamundëson […]

Talebanët emërojnë qeverinë e re të përkohshme

Talebanët emëruan Mullah Hasan Akhundin, një bashkëpunëtor i themeluesit të lëvizjes së tyre Mullah Omar, si kreun e qeverisë së re të përkohëshme të Afganistanit të martën dhe Mullah Abdul Ghani Baradarin, kreun e zyrës politike, në postin e zëvendës kryeministrit.   Sarajuddin Haqqani, djali i themeluesit të rrjetit Haqqani, të përfshirë në listën […]

Senatori amerikan: “Agjencia e Faucit i dha fonde Institutit të Wuhan e financoi studime për Covid-19 në Kinë”

Këshilltari kryesor i Shtëpisë së Bardhë për Covid-19, Anthony Fauci, po përballet me thirrjet për të dhënë dorëheqjen pasi dokumentet e sapo publikuara sugjeruan që agjencia e tij financoi kërkime ‘të rrezikshme’ lidhur me Institutin e Wuhan në Kinë, pavarësisht mohimeve të mëparshme.   Kërkesat për shkarkimin e këshilltarit shëndetësor vijnë pasi Intercept […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara