e martë 26 janar 2021
e martë 26 janar 2021

 

 

Ky është një vit kyç për Kinën për realizimin e objektivit të zhdukjes së varfërisë dhe ndërtimit të një shoqërie relativisht të begatë. Nëntë fshatrat e fundit të zhytur në varfëri në provincën Guizhou të Kinës jugperëndimore dolën zyrtarisht nga lista e varfërisë, deklaroi të hënën qeveria vendore e provincës. Me daljen nga varfëria të fshatrave të fundit, Kina i dha lamtumirën varfërisë dhe përmbushi me sukses objektivin e vitit 2020.

 

Kina ishte zotuar të zhdukë varfërinë absolute deri në vitin 2020, një detyrë kryesore në përpjekjet e saj për të ndërtuar një shoqëri relativisht të begatë në të gjitha aspektet.

 

 

 

 

Në fund të vitit 2019, 52 fshatrat në veriperëndim, juperëndim dhe jug të Kinës ishin ende në listën e varfërisë: 9 në provincën Yunnan, 10 në Rajonin Autonom të Xinjiang-Ujgurit, 1 në Rajonin Autonom Ningxia-Hui, 7 në provincën Sichuan, 8 në Rajonin Autonom Guangxi- Zhuang, 8 në provincën Gansu dhe 9 në provincën Guizhou.

 

Falë masave të përshtatshme për lehtësimin e varfërisë, Kina ka nxjerrë nga varfëria mbi 10 milionë njerëz çdo vit, prej vitit 2013. Në pesë vitet e fundit në mbarë Kinën kanë dalë nga varfëria mbi 55 milionë banorë.

 

Në 5 vitet e ardhme, Kina do të shtojë përpjekjet për më shumë arritje në zhdukjen e varfërisë dhe nxitjen e plotë të strategjisë së lulëzimit të fshatrave, sipas objektivave të zhvillimit ekonomiko-shoqëror të propozuar nga Komiteti Qendror i Partisë Komuniste të Kinës për periudhën e Planit të 14-të 5-vjeçar (2021-2025).  CRI

 

 

Më shumë

Kamala Harris, një Nënpresidente që bën histori

Kamala Harris hyn në histori si Nënpresidentja e parë grua, e para nënpresidente afrikano-amerikane dhe me origjinë indiane. Korrespondentja e Kongresit të Zërit të Amerikës, Katherine Gypson njofton mbi rrugën që e solli zonjën Harris në pozicionin e dytë më të fuqishëm në qeverinë amerikane.   Një moment historik në Shtetet e Bashkuara… […]

Atmosfera ushtarake përfshin kryeqytetin amerikan para inaugurimit të Bidenit

Mijëra e mijëra trupa po përgatiten të dislokohen në Uashington DC përpara inaugurimit të Presidentit të zgjedhur Joe Biden ndërsa kryeqyteti amerikan ka filluar të ngjasojë sipas disa zyrtarëve me kryeqytete si Bagdadi apo Kabulit, dhe jo si qendra e botës së lirë.   Zyrtarët ushtarakë thanë të premten se 18,000 forca të armatosura […]

Aleksej Navalny arrestohet pasi mbërrin në Moskë

Avioni që transportonte Aleksej Navalnyn për në Rusi u ridrejtua papritmas në një aeroport tjetër të Moskës. Policia arrestoi disa mbështetës të tij, të cilët e prisnin Navalnyn në destinacionin e tij të planifikuar.   Kritiku i ashpër i Kremlinit dhe aktivisti politik Aleksej Navalny u arrestua, pasi u kthye në Rusi të […]

Parada ushtarake, Koreja e Veriut zbulon raketën e re balistike

Parada e arsenalit ushtarak në Korenë e Veriut vjen pak ditë përpara betimit të Xho Bajden si president i Shteteve të Bashkuar të Amerikës dhe pak ditë pasi Lideri Kim Jong UN e përshkroi SHBA-në si “armikun kryesor të vendit”.   Koreja e Veriut zhvilloi këtë të enjte një paradë ushtarake në kryeqytetin e […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara