Thursday 18 July 2024
Thursday 18 July 2024

 

 

“Vendet që mund të udhëheqin në teknologjinë hapësinore kanë teknologji të avancuara në fusha të ndryshme. Nga ana tjetër, teknologjia hapësinore është diçka që mund të ushqejë teknologjitë në aspekte të tjera”, -shtoi Ye.

 

Vitin e kaluar, misioni i Kinës Chang’e-5 mori mostra hënore me peshë rreth 1731 gramë, të parat në botë në më shumë se 40 vjet.

 

Pas analizimit të mostrave hënore, studiuesit kinezë në tetor njoftuan se ata kanë datuar shkëmbin më të ri të Hënës në moshën rreth 2 miliardë vjet, duke zgjatur jetën e vullkanizmit hënor 800-900 milionë vjet më shumë se sa dihej më parë.

 

Ye tha se zbulimi në historinë e Hënës ishte shembulli më i fundit i përpjekjeve të Kinës për të përmirësuar statusin e saj në komunitetin ndërkombëtar.

 

Pas Hënës dhe Marsit, objektivi i ardhshëm i Kinës në eksplorimin e hapësirës së thellë mund të jetë një mision asteroidi, tha Ye, duke shtuar se ekipi i tij tashmë kishte punuar në kërkimin e asteroidit. CRI

 

 

Më shumë

Meghan dhe Harry mirëpresin fëmijën e dytë, Lilibet ‘Lili’ Diana

Duka dhe Dukesha e Sussex-it janë shtuar të premten me fëmijën e dytë, një vajzë të shëndetëshme që i kanë vënë emrin Lilibet ‘Lili’ Diana. Mamaja, Meghan po ashtu ndodhet në gjendje të mirë.   Një zëdhënës i Princit Harry dhe Meghan-it tha të dielën se çifti mirëpriti fëmijën e tyre, Lilibet “Lili” Diana […]

NASA konfirmon praninë e ujit në sipërfaqen hënore të ndriçuar nga Dielli

NASA nëpërmjet një deklarate për shtyp ka ndarë zbulimet më të fundit me publikun mbi kërkimet në Hënë. Rezulton që të ketë prezencë të ujit, madje në një sasi dhe më të lartë nga sa besohej.   Observatori Stratosferik i NASA-s për Astronominë Infrared (SOFIA) ka konfirmuar, për herë të parë, ujin në sipërfaqen […]

Familja mbretërore bëhet me vajzë, vjen në jetë Gelardina II

Princi Leka Zogu II ka njoftuar për ardhjen në jetë të vajzës së tij. Ai konfirmon edhe njëherë emrin, trashëguar nga Mbretëresha Geraldinë. Si për rastësi, Geraldina II erdhi në jetë në përvjetorin e 18-të të ndarjes nga jeta të Mbretëreshës së Parë shqiptare. Princi Leka ka shpërndarë në rrjet njoftimin zyrtar për lindjen […]

I porsalinduri tërheq maskën e mjekut, fotoja bëhet virale

Një fotografi e postuar në rrjetet sociale nga një gjinekolog arab me një foshnjë të sapo lindur është bërë virale.   Arsyeja sigurisht nuk është sepse është një foshnje e porsalindur, por sepse i porsalinduri tërheq maskën e mjekut ndërsa e mban atë në duar.   Gjinekologu Samer Cheaib nga Emiratet e Bashkuara Arabe […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara