e diel 25 korrik 2021
e diel 25 korrik 2021

 

Ka nisur në qytetin Yulin në Kinë të mbahet një prej festivaleve më të neveritshme në botë; ai i mishit të qenit.

 

Në këtë ngjarje ku marrin pjesë mijëra persona pritet të vriten rreth 5000 qenë në 10 ditë.

 

Edhe pse ka pasur një reagim shumë të fortë prej vitesh për këtë festival mizor, tradita e tij nuk ka ndalur as vitin e kaluar, kur pandemia e koronavirusit ishte në kulmin e saj dhe kur mendohej se ai ishte transmetuar nëpërmjet kafshëve të egra.

 

Sipas disa mediave britanike, shitësit janë fotografuar duke shitur mish qeni në qytetin Yulin disa ditë përpara se festivali të niste.

 

Më shumë

Bush: Tërheqja e trupave nga Afganistani, e gabuar

Ish-Presidenti i Shteteve të Bashkuara, George W. Bush, i cili mori vendimin për të dërguar trupat amerikane në Afganistan në vitin 2001 për të luftuar al-Kaidën pas sulmeve të 11 shtatorit, thotë se mendon se është e gabuar që trupat amerikane të tërhiqen tani ndërsa kryengritësit talebanë marrin kontrollin e një pjese gjithnjë […]

Tërheqja amerikane nga Afganistani, vendet e rajonit rrisin angazhimin diplomatik

Ndërsa tërheqja ushtarake Amerikane nga Afganistani është afër përfundimit, vendet e rajonit po shtojnë përpjekjet diplomatike që synojnë të ushtrojnë trysni mbi fraksionet afgane për të rifilluar bisedimet e bllokuara të paqes, të ndërmjetësuara nga Shtetet e Bashkuara, dhe për të parandaluar rrëshqitjen e vendin në një luftë të plotë civile.   Frika […]

Monstra e Kaspikut – Avioni sovjetik që duhej të kërcënonte perëndimin

Ekranoplani ka qenë gjatë Luftës së Ftohtë kërcënimi luftarak më serioz i sovjetikëve. Sot atraksion turistik.      

Talibanët marrin nën kontroll vendkalimin kryesor kufitar me Iranin

Zyrtarët afganë kanë njoftuar se talibanët kanë marrë nën kontroll një vendkalim të madh kufitar midis Afganistanit dhe Iranit.   Disa pamje të publikuara kanë treguar sesi forcat e talibanëve e heqin flamurin afgan nga çatia e zyrës doganore kufitare.   Vendkalimi kufitar – Islam Qala – është një nga pikat doganore më […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara