e diel 16 maj 2021
e diel 16 maj 2021

 

Kina ka përforcuar masat për të kontrolluar rastet e mundshme COVID-19 nga logjistika e zinxhir të ftohtë gjatë muajve të dimrit, pasi ka patur disa raportime në vend për gjurmë virusi në sipërfaqen e ushqimeve të ngrira të importuara dhe madje edhe në kontejnerë.

 

Në një konferencë për shtyp të së premten, zëdhënësi i Ministrisë kineze të Transportit, Sun Wenjian, tha se ministria lëshoi një udhëzim gjithëpërfshirës për të ulur rrezikun e transmetimit të virusit përmes logjistikës së zinxhirit të ftohtë, që thekson përpjekjet në katër fusha kryesore.

 

E para është forcimi i mbrojtjes së të gjithë personelit që punon në transportin e “zinxhirit të ftohtë”. Masat specifike përfshijnë mbikëqyrjen dhe raportimin e rregullt të kushteve të tyre shëndetësore, furnizimin e tyre me pajisje mbrojtëse personale, trajnim të synuar të sigurisë për ta, dhe teste të rregullta të acidit nukleik.

 

E dyta është kryerja e dezinfektimit të rregullt dhe të plotë i mjedisit të produkteve të ftohta, duke përfshirë automjetet e transportit, kontejnerët dhe hapësirën e ftohjes, sidomos dorezat e dyerve dhe timonat që preken më shpesh nga njerëzit.

 

E treta është zbatimi i një sistemi të rreptë dhe të gjurmueshëm të regjistrimit të informacionit, i cili mund të mbajë një regjistër të informacionit thelbësor siç është origjina e ngarkesës, automjeti i saj i transportit dhe i gjithë stafi që e ka trajtuar ngarkesën.

 

E katërta është një plan i plotë i përgjigjes ndaj emergjencave kur zbulohet koronavirusi. Plani duhet të sigurojë që sapo të zbulohet koronavirusi, kompanitë dhe personeli i përfshirë duhet të reagojnë menjëherë për të izoluar rastet e konfirmuara ose të dyshuara dhe kontaktet e tyre të ngushta, të dezinfektojnë mjedisin përkatës dhe të ndërpresin transmetimin e mundshëm sa më shpejt të jetë e mundur.

 

 

Më shumë

Amnesty International i rikthen Navalnit statusin e “të burgosurit politik”

Amnesty International të premten i kërkoi falje kritikut të burgosur të Kremlinit, Alexei Navalny për heqjen e statusit të tij si “i burgosur i ndërgjegjes” dhe tha se do i kthente përcaktimin e mëparshëm.   Amnesty International njoftoi më 24 shkurt se nuk do t’i referohej më Navalnit si i burgosur politik me […]

Pekini i bën thirrje BE-së të ndalojë “mbjelljen e mosmarrëveshjeve” për Detin e Kinës jugore

Rreziqet e sigurisë në Detin e Kinës Jugore vijnë kryesisht nga jashtë rajonit, tha një zëdhënës i misionit kinez në Bashkimin Evropian (BE) të shtunën, duke kërkuar që BE të ndalojë mbjelljen e mosmarrëveshjeve.   “Deti i Kinës Jugore nuk duhet të bëhet një mjet për vende të caktuara për të përmbajtur dhe […]

Mbi 1.700 mbështetës të Navalnyt u arrestuan anembanë Rusisë

Më shumë se 1.700 protestues janë arrestuar nga policia ruse në të gjithë vendin gjatë protestave për lirimin e liderit të burgosur të opozitës, Aleksei Navalny.   Protestat mbarëkombëtare u mbajtën vetëm disa ditë pasi autoritetet ruse filluan procedurat për të mbyllur e Fondacionit Kundër Korrupsionit të Navalny (FBK), me pretendimin se ajo është […]

“Takohemi në zonën e konfliktit për të gjetur paqe”, Zelenski i drejtohet Putin

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski, i drejtoi një ftesë publike homologut rus, Vladimir Putin, për të mbajtur bisedime për paqe në zonën e konfliktit në lindje të vendit.   Në të njëjtën kohë u shpreh i gatshëm për luftë, teksa tha se ka mbështetje të plotë të partnerëve perëndimorë.   “A e dëshiron Ukraina […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara