e diel 24 janar 2021
e diel 24 janar 2021

 

Që nga viti 2017 Kina ka ngritur 380 kampe të reja internimi për anëtarët e pakicave myslimane. Kina flet për “qendra arsimore”.

 

Të paktën 14 objekte janë ende në ndërtim e sipër, sipas hulumtimit të Australian Strategic Policy Institute (ASPI). Ekspertët e ASPI-t kanë identifikuar dhe kartografuar në bazë të pamjeve satelitore, tenderëve të ndërtimit dhe raporteve të dëshmitarëve më shumë se 380 vendndodhje të reja në rajonin Xinjiang. ASPI ka numëruar vetëm kampet e riedukimit, qendrat e paraburgimit dhe burgjet që janë ndërtuar rishtas ose janë zgjeruar ndjeshëm që nga viti 2017. Gjetjet janë në kundërshtim me deklaratat e bëra nga udhëheqja kineze se e po e zbut fushatën e internimeve masive në rajon.

 

 

Sipas vlerësimeve nga aktivistët e të drejtave të njeriut në Xinjiang janë burgosur rreth një milion anëtarë të pakicave myslimane. Qeveria në Pekin i akuzon ujgurët për separatizëm dhe terrorizëm.

 

Në Kinë jetojnë dhjetë milion ujgurë

 

Kritikët flasin për kampe riedukimi, në të cilat qeveria përpiqet t’u përçojë ujgurëve vijën e partisë komuniste me mjete pjesërisht brutale. Pekini gjithmonë e mohon ekzistencën e kampeve të paraburgimit në Xinjiang. Qeveria kineze thotë se këto janë “qendra arsimore” që i shërbejnë luftës kundër radikalizimit islamik. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Vang Venbin e quajti institutin australian ASPI “pararojë të forcave anti-kineze” duke theksuar se besueshmëria e tij akademike është “jashtëzakonisht e diskutueshme”.

 

 

Në Kinë jetojnë rreth dhjetë milion Ujgurë, shumica e tyre në Xinjiang. Ata janë të lidhur etnikisht me turqit dhe ndihen të shtypur ekonomikisht, politikisht dhe nga pikëpamja kulturore prej kinezëve të grupit etnik han, që janë në pushtet. Pasi erdhën në pushtet komunistët kinezë e aneksuan territorin e ish-Turkistanit Lindor në vitin 1949. dw

 

Më shumë

FBI: Përpjekje për t’u shitur rusëve kompjuterin e zyrës së Pelosit

Sipas një aktpadie, strukturat e zbatimit të ligjit po kryejnë hetime mbi një grua e cila dyshohet se ka marrë një kompjuter portativ ose një usb nga zyra e Kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi gjatë sulmit të dhunshëm të 6 janarit në Kapitol dhe më pas është përpjekur t’ia shesë pajisjet zbulimit […]

Ekspertët e OBSH mbërrijnë në Wuhan për të hetuar origjinën e koronavirusit

Një ekip shkencëtarësh nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) mbërritën në Wuhan, kryeqyteti i Provincës Hubei të Kinës qendrore, të enjten për të bashkëpunuar me kolegët e tyre kinezë në hulumtimin mbi origjinën e mundshme të koronavirusit të ri Sars-Cov-2.   Ekipi i OBSH-së iu nënshtrua kontrollit PCR dhe testeve të antitrupave për koronavirusin […]

Një gjykatë në Peru akuzon Soros, Bill Gates dhe Rockefeller: “Ata krijuan COVID-19”

Sipas një gjykate në Peru, virusi u krijua nga figura të shquara të tilla si Gates, Soros dhe Rockefeller për të shfrytëzuar aspektet ekonomike të pandemisë.   LIMA (Peru) – Një gjykatë peruane ka deklaruar se COVID-19 është një shpikje e “elitës kriminale botërore” e përbërë, sipas magjistratëve të kësaj gjykate, nga miliarderë […]

Vendi i pagëzimit të Jezusit, i pastruar nga minat pas 50 vjetësh

Një faltore afër vendit tradicional të pagëzimit të Jezusit në lumin Jordan, priti të dielën një meshë Epifanie për herë të parë në më shumë se 50 vjet pasi u shpall pa mina.   At Francesco Patton, kujdestari i Tokës së Shenjtë për kishën Katolike Romake, udhëhoqi pruftërinjtë françeskanë drejt një vendi të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara