e shtunë 23 janar 2021
e shtunë 23 janar 2021

 

Kina pritet t’u japë më shumë rëndësi studimeve arkeologjike dhe historike gjatë periudhës së Planit të 14-të Pesëvjetor (2021-2025), deklaroi Liu Yuzhu, zyrtar në Administratën Kombëtare të Trashëgimisë Kulturore (NCHA), shkruan “Xinhua”.

 

Sipas Yuzhu, në vitin 2021 do të kenë përparësi studimet në projektet kryesore historike, duke përfshirë kërkimin mbi kulturën e Dinastisë Xia (rreth 2070-1600 p.e.s.), origjina e civilizimeve përgjatë Lumit të Verdhë dhe lumit Yangtze, si dhe arkeologjia e kufirit kinez.

 

Shtatë studime të mëdha arkeologjike filluan në vitin 2020 dhe arritën përparime të mëdha për të sqaruar origjinën e civilizimit kinez. CRI

Më shumë

FBI: Përpjekje për t’u shitur rusëve kompjuterin e zyrës së Pelosit

Sipas një aktpadie, strukturat e zbatimit të ligjit po kryejnë hetime mbi një grua e cila dyshohet se ka marrë një kompjuter portativ ose një usb nga zyra e Kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi gjatë sulmit të dhunshëm të 6 janarit në Kapitol dhe më pas është përpjekur t’ia shesë pajisjet zbulimit […]

Ekspertët e OBSH mbërrijnë në Wuhan për të hetuar origjinën e koronavirusit

Një ekip shkencëtarësh nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) mbërritën në Wuhan, kryeqyteti i Provincës Hubei të Kinës qendrore, të enjten për të bashkëpunuar me kolegët e tyre kinezë në hulumtimin mbi origjinën e mundshme të koronavirusit të ri Sars-Cov-2.   Ekipi i OBSH-së iu nënshtrua kontrollit PCR dhe testeve të antitrupave për koronavirusin […]

Një gjykatë në Peru akuzon Soros, Bill Gates dhe Rockefeller: “Ata krijuan COVID-19”

Sipas një gjykate në Peru, virusi u krijua nga figura të shquara të tilla si Gates, Soros dhe Rockefeller për të shfrytëzuar aspektet ekonomike të pandemisë.   LIMA (Peru) – Një gjykatë peruane ka deklaruar se COVID-19 është një shpikje e “elitës kriminale botërore” e përbërë, sipas magjistratëve të kësaj gjykate, nga miliarderë […]

Vendi i pagëzimit të Jezusit, i pastruar nga minat pas 50 vjetësh

Një faltore afër vendit tradicional të pagëzimit të Jezusit në lumin Jordan, priti të dielën një meshë Epifanie për herë të parë në më shumë se 50 vjet pasi u shpall pa mina.   At Francesco Patton, kujdestari i Tokës së Shenjtë për kishën Katolike Romake, udhëhoqi pruftërinjtë françeskanë drejt një vendi të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara