e premte 26 nëntor 2021
e premte 26 nëntor 2021

 

Në provincën kineze Guangdong, në Kinën jugore, e njohur për artin e kulinarisë, u zhvillua Festivali italian i Ushqimit, duke u dhënë kështu mundësi njerëzve të shikojnë gatimet italiane, shkruan “Xinhua”.

 

Eventi që u mbajt në qytetin Foshan u organizua nga Konsullata e Italisë në Guangzhou, si dhe me pjesëmarrjen e restoranteve dhe kompanive lokale italiane.

 

Konsullja italiane, Lucia Pasqualini tha se lidhjet mes Italisë dhe Kinës jugore do të rriten më tej duke ndarë dashurinë dhe pasionin e përbashkët për ushqimin dhe kuzhinën me cilësi të lartë. “Nëse nuk mund të shkoni dot në Itali, e sjellim Italinë te ju”, -tha ajo në festival.

 

Në eventin dyditor pati gara të picave, aktivitete për fëmijë dhe koncerte, si dhe u shpalosën një larmi ushqimesh dhe verë italiane.

 

Në kuadër të 50-vjetorit të vendosjes së lidhjeve diplomatike Kinë-Itali, gjatë këtij viti janë mbajtur një sërë aktivitetesh kulturore, duke përfshirë filma, koncerte dhe festivale ushqimore. CRI

 

Më shumë

Rusia dërgon parashutistë në Bjellorusi

Të premten Rusia dërgoi parashutistë në kufirin e Bjellorusisë me Poloninë, ku qindra migrantë po përpiqen të kalojnë në Bashkimin Evropian.   Kremlini tha se dërgimi i trupave ka të bëjë me një stërvitje të përshpejtuar. Por kjo lëvizje përkon edhe me shtimin e forcave ushtarake ruse përgjatë kufirit me Ukrainën ndërsa veprimi po […]

SHBA, 10 mln dollarë për të gjetur “kokat” e grupit kriminal “REvil”

Zyrtarët amerikanë bënë të ditur se Uashingtoni ka ngritur padi ndaj dy personave, të dyshuar si pjesë e grupit kriminal REvil, lidhur me një valë sulmesh kibernetike, përfshirë një rast që çoi në mbylljen e përkohshme të fabrikës më të madhe të përpunimit të mishit në botë, si dhe sulme të tjera ndaj […]

OKB: 45 milionë njerëz kërcënohen nga uria

Rreth 45 milionë njerëz në të gjithë botën janë aktualisht të kërcënuar nga uria, tha Organizata e Kombeve të Bashkuara.   Sipas Programit Botëror të Ushqimit (WFP), situata është veçanërisht e rëndë në Afganistan. Shefi i këtij programi, David Beasley, u bëri thirrje individëve të pasur që të ndihmojnë me donacione.   Ai […]

Liria e medias dhe krimet e luftës në Siri

Kur bëhet fjalë për dokumentimin e provave të krimeve të luftës në Siri, gazetarët dhe civilët ishin ata që udhëhoqën. Dokumentari “Bringing Assad to Justice”, “Të vësh Assadin para drejtësisë” zbulon rolin e rëndësishëm që gazetarët e huaj dhe vendas mund të luajnë në ekspozimin e abuzimeve të të drejtave, sulmeve dhe torturave […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara