e premte 22 tetor 2021
e premte 22 tetor 2021

Banorët në zona të ndryshme të Kinës kanë përdorur pushimet e 1 majit (Dita e punëtorëve), për të vizituar pikat turistike të vendit, të cilat u rihapën pas disa muajsh për shkak të pandemisë.

 

Të enjten, më 30 prill, në të gjithë Kinën ishin rihapur rreth 70% e të gjitha pikave turistike, sipas ministrisë së kulturës. Megjithatë, autoritetet janë udhëzuar që të mos lejojnë më shumë se 30% të kapacitetit.

 

Në shumë vende turistike, vizitorët nuk janë lejura të futen pa maska dhe kanë pritur në radhë duke ruajtur distancimin social.

 

Në zona si “Qyteti i Ndaluar”  dhe “Muri i Madh” ka pasur edhe matje temperature para se të futen.

 

Por në vende të tjera të hapura, si parqe e zona të ngjashme që frekuentohen më shpesh, dyndjet kanë qenë më të mëdha, raporton euronews.

 

Pas disa muajsh me rregulla tepër të rrepta, Kina ka nisur të rihapë edhe aeroportet, pasi hapën shkollat dhe bizneset e tjera.

 

2 maj 2020

Më shumë

Mianmari do të lirojë mbi 5,000 të burgosur

Mianmari, shtet i njohur edhe si Burma, ka thënë se do të lirojë më shumë se 5,000 persona, të cilët janë burgosur gjatë protestave kundër puçit të muajit shkurt.   Mijëra persona janë ndaluar gjatë protestave të përgjakshme, pasi liderët ushtarakë kanë marrë pushtetin.   Lideri i Mianmarit, Gjenerali, Min Aung Hlaing, ka […]

SHBA hedh poshtë pretendimet e talebanëve për investime kineze në Afganistan

Zyrtarët amerikanë dhe analistë të pavarur reaguan në mënyrë skeptike të premten ndaj një pretendimi të talebanëve se Kina është gati të investojë miliarda dollarë në Afganistan.   Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki tha se Shtetet e Bashkuara shqetësohen më shumë të sigurojnë ndihmë për popullin afgan që po […]

Putin në “Javën e Energjisë Ruse”: Rritja e çmimeve të gazit në Europë ishte rezultat i mungesës së energjisë elektrike

Presidenti Vladimir Putin mori pjesë në seancën plenare të Forumit Ndërkombëtar “Java e energjetikës ruse”, që zhvillohet tani në Moskë. Ja disa teza kryesore nga fjala e tij:   Sipas rezultateve të vitit të kaluar konsumi global i energjisë primare u ul në 4.7%. Kjo ishte goditja më serioze për këtë degë në […]

Moska fton talebanët në bisedimet për Afganistanin më 19 tetor

Rusia i ka dërguar ftesë Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Kinës, Pakistanit dhe talebanëve që të marrin pjesë në bisedimet e Moskës dhe Afganistanit, që do të mbahen më 19 tetor.   Lajmi është konfirmuar nga AFP, e cila citon burime ruse.   Gjatë një interviste për media, ministri i Jashtëm rus, Kabulov është […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara