e hënë 18 janar 2021
e hënë 18 janar 2021

 

Kina ka bërë një punë më të mirë se vendet e tjera për të edukuar publikun në lidhje me parandalimin e sëmundjeve, gjë që e ndihmon vendin të kontrollojë në mënyrë efektive pandeminë Covid 19, ka thënë eksperti i lartë kinez i sëmundjeve infektive, Zhong Nanshan.

“Kjo lehtësoi frikën e publikut dhe ndihmoi njerëzit të kuptojnë dhe të ndjekin masat e kontrollit pandemik”, -u citua Zhong nga “South China Morning Post”.

Vërejtjet e Zhong u bënë në një forum mjekësor në internet të organizuar të dielën nga gjiganti kinez i teknologjisë “Tencent”.

Ai tha se në një masë të madhe, fitorja e Kinës në betejën kundër Covid 19 duhet t’u atribuohet përpjekjeve në përhapjen e njohurive mjekësore, citon “Xhinhua” gazetën “South China Morning Post”.

Duke propozuar krijimin e një mekanizmi për bashkëpunim afatgjatë mes ekspertëve mjekësorë në të gjithë botën, Zhong theksoi rëndësinë e zgjerimit të bazës ndërkombëtare të njohurive.  CRI

 

Më shumë

Vendi i pagëzimit të Jezusit, i pastruar nga minat pas 50 vjetësh

Një faltore afër vendit tradicional të pagëzimit të Jezusit në lumin Jordan, priti të dielën një meshë Epifanie për herë të parë në më shumë se 50 vjet pasi u shpall pa mina.   At Francesco Patton, kujdestari i Tokës së Shenjtë për kishën Katolike Romake, udhëhoqi pruftërinjtë françeskanë drejt një vendi të […]

Katër të vdekur dhe 52 të arrestuar gjatë protestave të dhunshme në Uashington

Policia tha se katër veta humben jetën gjatë protestave të së mërkurës para dhe brenda ndërtesës së Kongresit amerikan, përfshirë një grua që u plagos brenda ndërtesës.     Shefi i policisë metropolitane Robert J. Contee, tha se 52 veta janë arrestuar pasi që mbështetësit e presidentit Donald Trump sulmuan Kongresin në një përpjekje […]

Mbështetësit e presidentit Trump në protestë ndërsa Kongresi certifikon zgjedhjet presidenciale

Mbështetësit e presidentit amerikan Donald Trump, pritet të parakalojnë të mërkurën në Uashington në përkrahje të kundërshtimit të certifikimit të fitores së presidentit të zgjedhur Joe Biden në zgjedhjet e nëntorit.   Presidenti Trump planifikon të flasë në një tubim pranë Shtëpisë së Bardhë.   Zoti Biden pritet të flasë të mërkurën nga shtëpia […]

SHBA vendos tarifa të reja ndëshkuese për produktet e BE

SHBA ka vendosur të ashpërsojë tarifat ndaj disa vendeve për shkak të mosmarrëveshjeve mbi subvencionet për prodhuesit e avionëve Airbus dhe Boeing. Janë prekur edhe prodhuesit e pijeve alkoolike.   SHBA dhe Bashkimi Evropian kaherë janë në grindje rreth subvencioneve për industrinë e aviacionit. Për 16 vjet me radhë vazhdojnë mosmarrëveshjet. Tani SHBA po […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara