e shtunë 23 janar 2021
e shtunë 23 janar 2021

 

Turizmi i brendshëm në Kinë pritet të lulëzojë gjatë festave të ardhshme të Ditës Kombëtare dhe

 

Mesvjeshtës, ndërkohë që industria e turizmit po rimëkëmbet gradualisht nga ndikimet e COVID-19.

 

Festa e Ditës Kombëtare në Kinë, e cila zakonisht zhvillohet nga dita e parë deri në ditën e shtatë të tetorit, do të zgjasë tetë ditë këtë vit sepse në të njëjtën kohë bie edhe Festa e Mesvjeshtës.

 

Ky është pushimi i parë i gjatë i Kinës që pas vënien nën kontroll të epidemisë COVID-19 në vend.

 

Kina pritet të regjistrojë 550 milionë udhëtime të brendshme turistike gjatë periudhës së pushimeve, ndërsa të ardhurat parashikohet të arrijnë 410 miliardë juanë, ose rreth 61 miliardë dollarë amerikanë.

 

Të gjitha vendpushimet turistike në vend janë rihapur, ndërsa rreth 75 për qind e agjencive të udhëtimit në Kinë kanë rifilluar punën.

 

Autoritetet kanë ngritur kufirin e sipërm për vizitorët në atraksionet kulturore dhe turistike nga 50 për qind në 75 për qind të kapacitetit ndërkohë që gjendja e COVID-19 vijon të përmirësohet.

 

Biletat për disa pika të njohura kulturore, përfshi Muzeun e Pallatit në Pekin dhe Shpellat Mogao në Gansu, gjatë periudhës së pushimeve janë shitur të gjitha.

 

Sidoqoftë, masat parandaluese kundër COVID-19 do të jenë ende në fuqi në të gjitha pikat piktoreske në Kinë.

 

Ato përfshijnë kufizimin e numrit të rezervimeve, kufizimin e fluksit të udhëtarëve, kryerjen e kontrolleve shëndetësore dhe dezinfektimin. cri

 

Më shumë

FBI: Përpjekje për t’u shitur rusëve kompjuterin e zyrës së Pelosit

Sipas një aktpadie, strukturat e zbatimit të ligjit po kryejnë hetime mbi një grua e cila dyshohet se ka marrë një kompjuter portativ ose një usb nga zyra e Kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi gjatë sulmit të dhunshëm të 6 janarit në Kapitol dhe më pas është përpjekur t’ia shesë pajisjet zbulimit […]

Ekspertët e OBSH mbërrijnë në Wuhan për të hetuar origjinën e koronavirusit

Një ekip shkencëtarësh nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) mbërritën në Wuhan, kryeqyteti i Provincës Hubei të Kinës qendrore, të enjten për të bashkëpunuar me kolegët e tyre kinezë në hulumtimin mbi origjinën e mundshme të koronavirusit të ri Sars-Cov-2.   Ekipi i OBSH-së iu nënshtrua kontrollit PCR dhe testeve të antitrupave për koronavirusin […]

Një gjykatë në Peru akuzon Soros, Bill Gates dhe Rockefeller: “Ata krijuan COVID-19”

Sipas një gjykate në Peru, virusi u krijua nga figura të shquara të tilla si Gates, Soros dhe Rockefeller për të shfrytëzuar aspektet ekonomike të pandemisë.   LIMA (Peru) – Një gjykatë peruane ka deklaruar se COVID-19 është një shpikje e “elitës kriminale botërore” e përbërë, sipas magjistratëve të kësaj gjykate, nga miliarderë […]

Vendi i pagëzimit të Jezusit, i pastruar nga minat pas 50 vjetësh

Një faltore afër vendit tradicional të pagëzimit të Jezusit në lumin Jordan, priti të dielën një meshë Epifanie për herë të parë në më shumë se 50 vjet pasi u shpall pa mina.   At Francesco Patton, kujdestari i Tokës së Shenjtë për kishën Katolike Romake, udhëhoqi pruftërinjtë françeskanë drejt një vendi të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara