e premte 22 janar 2021
e premte 22 janar 2021

 

 

Kisha Ortodokse e Greqisë ka kundërshtuar urdhrin e qeverisë për mbylljen e vendeve fetare për një javë, për të parandaluar përhapjen e koronavirusit duke marrë masa më strikte para hapjes së planifikuar të shkollave.

 

Kisha ka lëshuar një deklaratë të hënën drejtuar priftërinjve duke u bërë thirrje që t’i pranojnë besimtarët në shërbimin për pagëzim të mërkurën. Këshilli i Shenjtë tha se “nuk pranon” masat e reja të vëna nga 3 deri më 10 janar dhe se do të dërgojë letër proteste qeverisë.

 

Pas rritjes së numrit të të infektuarve me COVID-19 në Greqi, autoritetet kanë vendosur izolim të dytë duke i mbyllur shkollat dhe duke suspenduar shumë prej aktiviteteve ekonomike dhe shoqërore. Masat ishin hequr pjesërisht para Krishtlindjes, ku kishat dhe dyqanet joesenciale u lejuan të rikthejnë disa shërbime.

 

Mirëpo, të gjitha ato janë mbyllur tash për një javë, derisa autoritetet shtetërore shpresojnë se mund të parandalojnë përhapjen e virusit para hapjes së shkollave më 11 janar, shkruan AP.

 

Në deklaratën e Kishës, thuhet se qeveria duhet të qëndrojë prapa vendimeve që u morën për Krishtlindje, duke shtuar se klerikët kanë respektuar masat gjatë festave.

 

 

Më shumë

Masat kufizuese, Greqia ndahet më dysh, maska me detyrim në çdo ambient, ora policore shtrihet në gjithë vendin

Masat do të hyjnë në fuqi nga 3 nëntori Ndër masat e reja Covid-19 të njoftuara nga Kryeministri Mitsotakis të Shtunën për të frenuar përhapjen e pandemisë ishin mbyllja totale e restoranteve, aktivitetet sportive, si dhe vendet e argëtimit, ndërsa do të ketë një shtetrrethim nga 12 në 5 të mëngjesit.   Bllokimi special, […]

Zjarri shkatërron kampin më të madh të migrantëve në Greqi

Një zjarr është raportuar të ketë shkatërruar kampin më të madh të migrantëve në Greqi. Kampi i stërngarkuar Moria gjendet në Ishullin Lesbos. Rreth 25 zjarrfikës dhe 10 pajisje tjera kanë luftuar zjarret ndërkohë që migrantët janë evakuuar. Gjendja shëndetësore e disa prej tyre është rënduar për shkak të ekspozimit ndaj tymit. Në disa […]

COVID-19/ Greqia: Pas 16 gushtit, test për udhëtarët, vetëm pika e Kakavijës dhe e Kapshticës janë të hapura

Qeveria greke njoftoi masa të reja kufizuese për të trajtuar shpërthimin e rasteve të koronavirusit në kufijtë e saj me Shqipërinë, të cilat bëhen detyruese pas 16 gushtit.   Sipas deklarimeve të zëdhënësit të qeverisë greke Aristotel Pelonis, të bëra të hënën pas një takimi të komitetit ndërqeveritar për pandeminë, është përcaktuar një regjim […]

Qeveria greke zgjat me 90 ditë lejet e qëndrimit për punëtorët sezonalë

Autoritete greke të Mbrojtjes Civile njoftuan se në këshillim me Ministrinë e Zhvillimit Rural dhe Ushqimit, zgjatën lejet e qëndrimit për 90 ditë për mijëra punëtorë sezonalë, pjesën më të madhe të të cilëve e përbëjnë shqiptarët. Punëtorët kërkohet të paraqesin një kërkesë tek autoritetet kompetente që shoqërohet me një deklaratë të përgjegjësisë së […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara