e premte 3 dhjetor 2021
e premte 3 dhjetor 2021

Në foto: Erdogan në samitin e G20 në Romë

 

 

 

Presidenti turk Erdogan tha të hënën se ai anuloi planin e tij për të marrë pjesë në konferencën e OKB-së për klimën COP26 sepse organizatorët e konferencës nuk plotësuan kërkesat e sigurisë të delegacionit të tij. Momenti vjen në një kohë kur marrëdhëniet midis Turqisë dhe aleatëve të saj kryesorë perëndimorë janë të tensionuara.

 

Erdogan fillimisht ishte planifikuar të shkonte në Skoci pasi mori pjesë në samitin e G20 në Romë dhe pati një takim të shkurtër me presidentin amerikan Biden. Por ai anuloi përkohësisht udhëtimin e tij në Glasgow.

 

Ai u tha gazetarëve në aeroplanin që kthehej në Turqi se organizatorët e Konferencës së Klimës në Glasgow nuk i kishin zgjidhur çështjet e sigurisë së delegacionit të tij.

 

Agjencia e Lajmeve Anadolu e Turqisë citoi Erdoganin të thoshte: “Kur kërkesat tona nuk u plotësuan, ne hoqëm dorë nga plani ynë për të shkuar në Glasgow”.

 

Presidenti turk tha gjithashtu: “Kjo nuk lidhet vetëm me sigurinë tonë, por edhe me reputacionin e vendit tonë”.

 

Burimi: Organizatorët e COP26 kufizojnë madhësinë e delegacionit të Erdoganit

Një raport në faqen e internetit “Syri i Lindjes së Mesme” citoi burime turke të thoshin se organizatorët e COP26 kanë kufizuar madhësinë e delegacionit të Erdoganit. Organizatorët e COP26 nuk iu përgjigjën menjëherë kësaj.

 

Parlamenti turk më në fund miratoi këtë vit marrëveshjen e Parisit për klimën. Erdogan, i cili do të përballet me zgjedhje të reja në dy vitet e ardhshme, ka theksuar shqetësimin e tij për çështjet mjedisore kohët e fundit.

Është gjithashtu në një kohë kur marrëdhëniet e Turqisë me aleatët e saj kryesorë perëndimorë janë të tensionuara dhe përçarjet po shfaqen në shumë aspekte. Erdogan kërcënoi se do të dëbonte 10 ambasadorë perëndimorë në fund të tetorit, sepse ata u bashkuan në apelin e tyre drejtuar autoriteteve turke për të liruar një aktivist të të drejtave të njeriut i cili u burgos. Si rezultat, takimi midis Erdogan dhe Biden pothuajse dështoi.

 

Megjithatë, pasi këto ambasada lëshuan deklarata publike duke përsëritur se nuk do të ndërhynin në punët e brendshme të Turqisë, Erdogan hoqi dorë nga kërcënimet e mësipërme.

 

Një zyrtar i lartë i qeverisë amerikane tha se Biden “i deklaroi qartë (drejt Erdoganit) se ai shpreson të krijojë një marrëdhënie konstruktive me Turqinë dhe të gjejë një mënyrë efektive për t’u marrë me dallimet”.

 

Blerja nga Turqia e sistemeve ruse të mbrojtjes ajrore dhe mbështetja e Shteteve të Bashkuara për forcat kurde siriane kanë komplikuar më tej marrëdhëniet midis Shteteve të Bashkuara dhe Turqisë. Ankaraja i sheh forcat e armatosura kurde si një kërcënim terrorist. Blerja e sistemeve ruse të armëve e ka bërë më të vështirë bashkëpunimin ushtarak midis Shteteve të Bashkuara dhe Turqisë, dy anëtarët kryesorë të NATO-s.

 

Gjatë takimit në Romë, Biden i tha Erdoganit se kërkesa e tij për t’i dorëzuar Turqisë një numër të madh avionësh të rinj luftarakë F-16 mund të përballet me rezistencë në Kongresin Amerikan sepse Kongresi shprehu shqetësime për situatën e të drejtave të njeriut në Turqi.

 

Megjithatë, Erdogan u tha gazetarëve të hënën (1 nëntor) se pasi diskutoi porosinë e avionëve luftarakë F-16 me Biden, ai u ndje i lehtësuar. “Ne folëm për dorëzimin e avionëve luftarakë F-16. Nuk mendoj se ata kanë një qëndrim negativ ndaj kësaj”, tha presidenti turk. DW

 

Më shumë

Rusia dërgon parashutistë në Bjellorusi

Të premten Rusia dërgoi parashutistë në kufirin e Bjellorusisë me Poloninë, ku qindra migrantë po përpiqen të kalojnë në Bashkimin Evropian.   Kremlini tha se dërgimi i trupave ka të bëjë me një stërvitje të përshpejtuar. Por kjo lëvizje përkon edhe me shtimin e forcave ushtarake ruse përgjatë kufirit me Ukrainën ndërsa veprimi po […]

SHBA, 10 mln dollarë për të gjetur “kokat” e grupit kriminal “REvil”

Zyrtarët amerikanë bënë të ditur se Uashingtoni ka ngritur padi ndaj dy personave, të dyshuar si pjesë e grupit kriminal REvil, lidhur me një valë sulmesh kibernetike, përfshirë një rast që çoi në mbylljen e përkohshme të fabrikës më të madhe të përpunimit të mishit në botë, si dhe sulme të tjera ndaj […]

OKB: 45 milionë njerëz kërcënohen nga uria

Rreth 45 milionë njerëz në të gjithë botën janë aktualisht të kërcënuar nga uria, tha Organizata e Kombeve të Bashkuara.   Sipas Programit Botëror të Ushqimit (WFP), situata është veçanërisht e rëndë në Afganistan. Shefi i këtij programi, David Beasley, u bëri thirrje individëve të pasur që të ndihmojnë me donacione.   Ai […]

Liria e medias dhe krimet e luftës në Siri

Kur bëhet fjalë për dokumentimin e provave të krimeve të luftës në Siri, gazetarët dhe civilët ishin ata që udhëhoqën. Dokumentari “Bringing Assad to Justice”, “Të vësh Assadin para drejtësisë” zbulon rolin e rëndësishëm që gazetarët e huaj dhe vendas mund të luajnë në ekspozimin e abuzimeve të të drejtave, sulmeve dhe torturave […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara