e diel 16 maj 2021
e diel 16 maj 2021

 

E ndërsa masat lehtësuese shtohen një nga një, besimtarët orthodhoksë do të kremtojnë Ringjalljen e Krishtit edhe për këtë vit në kushte shtëpie.

 

“Sot është e Enjte e Madhe, sapo mora bojën e kuqe në kishë për të ngjyer vezët siç e ka tradita në këtë ditë, por zonjat që ishin tek dyqani i kishës më njoftuan që nuk do të mbahet meshë në mesnatën e 1 Majit për të kujtuar Ringjalljen e Krishtit për shkak të orës policore.

Kisha menduar që me lehtësimin e masave kufizuese që po bën Komiteti Teknik i Ekspertëve këtë periudhë, me rastin e numrit të ulët të infektimeve dhe imunizimit të popullatës nëpërmjet vaksinimit, siç bëjnë të ditur, do t’a kishim mundësinë për t’a ndezur një qiri për Pashkë në kishë dhe të trokisnim vezët e kuqe në 12 të natës, por ç’ti bësh jemi në “kohë lufte”, thonë që armiku bën kërdinë pas orës 22:00 deri sa zbardh dita, kshuqë do t’i kryejmë rritet me sajesa në kushte shtëpie, si vitin e kaluar”, shprehet një besimtar orthodhoks duke dalë nga kisha.

 

 

 

Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipërisë nëpërmjet një postimi në Facebook tregon se simund t’i lyejmë vezët e kuqe sa më bukur:

 

Sot – të ENJTEN E MADHE – lyejmë një pjesë nga vezët e kuqe të Pashkës. Lyejmë për çdo pjesëtar të familjes dhe për disa persona të afërt si edhe një vezë për shtëpinë, të  cilën e mbajmë brenda në shtëpi për 1 vit, deri në Pashkën tjetër.

 

Të SHTUNËN E MADHE – lyejmë përsëri vezë të kuqe të Pashkës. Lyejmë sa të kemi dëshirë, d.m.th. lyejmë për konsumim të familjes sonë dhe gjithashtu lyejmë për t’u dhuruar edhe të tjerëve.

 

PËRBËRËSIT që nevojiten:

*  Bojë ushqimore për vezë (gjendet në kishë)

*  25-30 kokrra vezë (mund të bëhen edhe më pak në varësi të dëshirës)

*  6 gota ujë të vakët

*  1 e gjysmë filxhan  kafe uthull cilësore

*  Një pecetë e lyer me vaj luledielli/ulliri (sipas dëshirës)

 

PËRGATITJA

– FIGURA 1  – Lajini mirë vezët që doni të ngjyeni dhe i zieni në zjarr të ngadaltë që të mos thyhen.

– FIGURA 2  –  Në një enë hidhni 6 gota ujë të vakët, uthullën në filxhan, bojën dhe e përzieni shumë mirë.

– FIGURA 2  – Vendosni vezët e ziera mirë (afërsisht 15 kokrra) në enën me bojën e tretur dhe i lini brenda 3-5 minuta.

– FIGURA 3  – Në vazhdim i hiqni dhe i lini të thahen.

– FIGURA 2  – Në të njëjtën bojë vendosni 15 kokrrat e tjera.

– FIGURA 4  – Në fund i lyeni me një pecetë me vaj që të shkëlqejnë.

– Mund të bëhet sipas dëshirës në rast se doni të bëni edhe vezë të tjera.

 

 

 

 

Më shumë

80 vjet më parë u dha Autoqefalia e Kishës Ortodokse

Më 12 prill u mbushën 80 vjet nga një ngjarje shumë e rëndësishme për komunitetin Orthodhoks të vendit tonë – dhënia e Autoqefalisë nga Patriarkana Ekumenike. Kjo ngjarje e futi Kishën Orthodhokse Autoqefale të Shqipërisë si të barabartë në familjen e Kishave Orthodhokse. Kryepiskopi Anastas, në studimin “Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipërisë nga ditët apostolike […]

Restaurohet kisha e Pllanës/ Objekti i kultit, ndër më të vjetrit në Shqipëri

Kisha “Shen Barberes”, një prej kishave më të vjetra në Shqipëri është shpallur prej shumë vitesh monument kulture.   Don Nik Ukgjini është iniciator për restaurimin e kësaj kishe mjaft të vjetër. Ai tregon se në veri të vendit janë të shumta objektet fetare që kanë nevojë për restaurim në mënyrë që të mos […]

Mesazhi i Kryepiskopit Anastas Janullatos për Krishtlindjen: Perëndia është me ne

Liturgjitë dhe Shërbesat e Krishtlindjes në Tiranë:   Liturgjitë Hyjnore dhe Shërbesat për Vigjiljen dhe të kremten e Krishtlindjes do të kryhen duke zbatuar të gjitha masat e distancimit, për t’u mbrojtur nga pandemia e Covid-19.   Të gjithë besimtarët duhet të mbajnë maskat gjatë gjithë kohëzgjatjes së tyre dhe distancën e kërkuar. […]

Besimtarët katolikë kremtojnë Krishtlindjen

Duket gati e pabesueshme që pandemia ndryshoi edhe ritualet fetare që mbahen njëlloj prej mijëra vitesh. Mesha e Krishtlindjes kremtohet në mesnatë, por për shkak të masave kufizuese, besimtarët janë mbledhur në Katedralen e Shën Palit në Tiranë, në orën 18:00.   Në ceremoninë e mbajtur kanë qenë të pranishëm pak pjesëmarrës dhe […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara