e martë 17 maj 2022
e martë 17 maj 2022

 

Autoritetet serbe kanë “një rekord shumë të dobët në përpunimin e rasteve të krimeve të luftës” dhe vazhdojnë të “ofrojnë mbështetje dhe hapësirë publike për kriminelët e luftës të dënuar”, sipas raportit të fundit të Komisionit Evropian mbi progresin e Serbisë drejt anëtarësimit, i cili u botua të martën.

Raporti vëren se Serbia nuk ka bashkëpunuar me Mekanizmin Ndërkombëtar për Gjykatat Penale në Hagë për të arrestuar dy politikanë nacionalistë të Partisë Radikale Serbe, të cilët kërkohen për gjykim pasi u akuzuan për shpërfillje të gjykatës së krimeve të luftës në Hagë, duke ushtruar presion mbi dëshmitarët gjatë gjykimit të udhëheqësi i tyre, Vojisllav Sheshel.

Në çështjen e bashkëpunimit me shtetet e tjera ish-jugosllave për ndjekjet penale të krimeve të luftës, Komisioni Evropian vuri në dukje se “Serbia ende nuk ka për të zbatuar gjykimin përfundimtar të Bosnjës dhe Hercegovinës në rastin e gjeneralit serb të Bosnjës Novak Djukiç”, i cili u arratis në Serbi pas dënimit të tij për urdhërimin e granatimit të qytetit të Tuzlës në 1995, kur u vranë 71 persona.

Komisioni gjithashtu vuri në dukje se qeveria serbe sapo ka miratuar një strategji të re kombëtare për hetimin dhe ndjekjen penale të krimeve të luftës, duke thënë se kjo është “një mundësi për të realizuar angazhimet në luftën kundër mosndëshkimit dhe pajtimit, veçanërisht për të rritur hetimet dhe paditë në nivele të larta dhe për të forcuar bashkëpunimin rajonal”.

Raporti gjithashtu i bëri thirrje Serbisë që “të tregojë një angazhim të mirëfilltë për hetimin dhe gjykimin e rasteve të krimeve të luftës” dhe “t’i japë përparësi rasteve komplekse dhe atyre që përfshijnë zyrtarë të rangut të lartë”. Serbia, deri më tani, i është shmangur ndjekjes penale të figurave të nivelit të lartë për krime lufte.

Mali i Zi dhe Kosova: pak raste të reja

Progres raporti i Komisionit Evropian i kërkon Malit të Zi të rrisë përpjekjet e tij për të luftuar mosndëshkimin dhe të demonstrojë një qasje më proaktive në mënyrë që të hetojë, ndjekë penalisht, gjykojë dhe dënojë në mënyrë efektive krimet e luftës.

Shumë pak raste krimesh lufte po ndiqen penalisht në vend, paralajmëron Komisioni Evropian.

“Aktualisht janë pesë raste në fazën paraprake të hetimit në Malin e Zi në lidhje me krimet e luftës të kryera në territoret e Bosnjës dhe Hercegovinës dhe të Kroacisë. Një hetim i ri u hap në vitin 2021, ndërsa një u mbyll për mungesë arsyesh për ndjekje penal”, thuhet në raport.

Komisioni Evropian ndërkohë i kërkon Kosovës që të zhvillojë një strategji të gjerë për drejtësinë tranzicionale duke përfshirë “një qasje gjithëpërfshirëse për adresimin e së kaluarës së saj”.

Aty thuhet se e ardhmja e Komisionit për të Vërtetën dhe Pajtimin i inciuar disa vite më parë nga ish-presidenti Hashim Thaçi, i cili tani po përballet me akuza për krime lufte në Hagë, mbetet e paqartë.

Raporti vëren se qeveria e udhëhequr nga Vetëvendosje, e cila erdhi në pushtet në mars të këtij viti, ka paraqitur masa për të forcuar mekanizmat institucional vendas që merren me krimet e luftës duke ndryshuar Kodin e Procedurës Penale për të lejuar gjykimet në mungesë për krimet e luftës.

Megjithatë, Komisioni thotë se zbatimi i strategjisë kombëtare për krimet e luftës vazhdon të pengohet nga konteksti politik, mungesa e burimeve dhe mungesa e bashkëpunimit ndërkombëtar dhe rajonal.

Disa raste të reja janë nisur, raporti vëren: “Në periudhën raportuese, Policia e Kosovës arrestoi dy persona të dyshuar për krime lufte dhe u hapën tre hetime të reja”, thotë ai.

Në Bosnjë dhe Hercegovinë, raporti thotë se për të përmbushur objektivin kryesor të strategjisë kombëtare të krimeve të luftës për të përfunduar të gjitha rastet e krimeve të luftës deri në vitin 2023, Këshilli i Ministrave duhet të krijojë një organ mbikëqyrës dhe të sigurojë fonde të mjaftueshme pa vonesa të mëtejshme.

Raporti thotë gjithashtu se bashkëpunimi gjyqësor i Bosnjës dhe Hercegovinës me vendet e tjera në rajonin ish-jugosllav për ndjekjet penale të krimeve të luftës mbetet jo efikas.

Më shumë

Lira në rënie drastike, të huajt dynden për të blerë banesa në Turqi

Shitjet e banesave në Turqi për të huajt u rritën me 48.4% në një nivel rekord në nëntor, sipas shifrave zyrtare të publikuara sot, pasi një rënie e lirës turke bëri që blerjet të jenë dukshëm më të lira për ata që blejnë me valutë “të fortë”.   Tregu i pasurive të paluajtshme […]

BIRN hap ekspozitën në nder të gazetarëve të vrarë në luftërat në Ballkan

  Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Investigative do të hapë një ekspozitë dhe do të botojë një libër që përkujton gazetarët dhe punonjësit e medias që u vranë gjatë dhe menjëherë pas shpërbërjes së përgjakshme të Jugosllavisë.     Një ekspozitë e BIRN, e titulluar “Last Despatches”, do të hapet në Sarajevë më 14 dhjetor […]

Maqedoni e Veriut: Alternativa bëhet pjesë e koalicionit qeveritar

Partia opozitare Alternativa është bërë pjesë e koalicionit qeveritar në RMV. Kryeministri Zoran Zaev dhe kryetari i Alternativës Afrim Gashi kanë nënshkruar marveshjen 9 pikëshe për hyrjen e Alternativës në Qeveri.     Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev tha se kjo marrëveshje paraqet një qëndrueshmëri politike për të hapur negociatat me BE-në, […]

Kosovë-Serbi: Normalizim i marrëdhënieve apo bllokim?

Kosova dhe Serbia në javën e fundit ashpërsuan retorikën politike me akuza dhe kundërakuza dhe ndaluan vizitat e ndërsjella të zyrtarëve qeveritarë, duke bërë kështu që të reagojë edhe Bashkimi Evropian. Autoritetet e Prishtinës i ndaluan hyrjen në Kosovë kreut të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviç, njëherësh edhe drejtues i […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara