e hënë 2 gusht 2021
e hënë 2 gusht 2021

 

Zëvendës ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli, ka njoftuar sot se mësimi në universitete do të vijojë online.

 

Në një deklaratë për mediat bashkë me anëtarët e tjerë të Komitetit Teknik, Rakacolli tha se ky vendim ka ardhur pas vlerësimit të situatës.

 

“Ka në rëndim të lehtë të situatës, por gjithçka është në kontroll. Mësimi në universitete do të vazhdojë online edhe për një periudhë tjetër në varësi të njoftimit që ne do të bëjmë

 

Do të shohim nëse do të ketë nevojë për masa të tjerë, por ajo që ne vazhdojmë të themi me forcë është që beteja me COVID nuk është betejë spitalore por është betejë e të gjithëve. Të nderuar qytetarë vetëm nëse do të zbatoni masat që ne kemi thënë do mundemi ta ndalojmë epideminë dhe me përllogaritjet që kemi bërë mund ta ndalojmë”, tha Rakacolli.

 

Ndërkohë, Albana Fico, drejtuese e ISHP, ka njoftuar se situata e COVID-19 paraqitet me risk të lartë.

 

“Kemi vlerësuar dhe po monitorojmë me vëmendje situatën e COVID. Situata paraqitet në një nivel risku të shtuar për shkak të rritjes së rasteve ditore dhe incidencën dy javore”, tha drejtuesja e ISHP.

Më shumë

Në ditën e parë të shkollës ministrja e Arsimit Besa Shahini, jep dorëheqjen

Ministrja e Arsimit Besa Shahini njoftoi dorëheqjen nga posti, duke qenë se e kishte “të vështirë të vazhdonte punën larg familjes”, e cila jeton në Kosovë. Largimi i saj u bë i ditur gjatë një bashkëbisedimi mes saj dhe kryeministrit Edi Rama, të transmetuar në Facebook. Bashkë me ta ishte dhe deputetja socialiste Evis […]

Ministrja Shahini publikon udhëzuesin e përditësuar për mësimin në kushtet e shtëpisë

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë Besa Shahini ka publikuar së fundmi një udhëzues të përditësuar për mësimin në kushtet e shtëpisë, në të cilin janë marrë parasysh dhe integruar ndryshime të sugjeruara nga mijëra mësues, nxënës dhe prindër. Udhëzuesi ka për qëllim të orientojë mësuesit në punën e tyre për zhvillimin e mësimit në […]

Urdhri i ri, të gjitha institucionet arsimore të mbyllura deri më 3 Prill

Manastirliu Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu ka firmosur urdhrin e dytë për institucionet arsimore të vazhdojnë të jenë të mbylluara deri më date 3 Prill. Pas vendimit të Komitetit të Ekspertëve dhe në vijim të përforicimit të masave për parandalimin e përhapjes se COVID-19, Manastiliu ka firmosur një urdhër të dytë për […]

Katedra e parë e Albanologjisë në historinë e universiteteve amerikane

Në shtator, në Universitetin DePaul në Çikago, me fillimin e vitit të ri akademik, pritet të fillojë punën edhe një katedër e re, ajo e studimeve albanologjike, e para e këtij lloji në univeristetet amerikane. Kjo shënon një moment të rëndësishëm në historinë e studimeve shqiptare, thotë drejtori i katedrës, Dr. Gazmend Kapllani. Kolegu Burim […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara