e diel 16 maj 2021
e diel 16 maj 2021

 

Ka dy javë që po shkëmben emaile, me një kompani që i premtoi vaksinat anti – COVID.

Kjo ishte edhe arsyeja, pse Bekim Haxhiu nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, u ftua në takim një ditë më parë, nga kreu i shëndetësisë, Arben Vitia.

Aty i njëjti, u përcolli kontaktet e kompanisë në fjalë, zyrtarëve të Ministrisë së Shëndetësisë.

Por si arriti të bie vetë ai në kontakt me këtë kompani e cila tashmë, ka një ofertë për Kosovën për vaksinën anti – covid, Haxhiu tregon për T7.

Në ofertën e kompanisë, sipas Haxhiut janë afatet deri kur Ministria e Shëndetësisë ka kohë të arrijë një marrëveshje.

T7 mëson se kompania që ka bërë ofertën është izraelite dhe është aksionare në Pfizer.

Televizioni ka kontaktuar edhe zyrtarë të Ministrisë së Shëndetësisë, për t’i pyetur nëse të njëjtit tashmë kanë verifikuar emailat që Bekim Haxhiu u ka dërguar atyre, mirëpo të njëjtit as pas disa tentimesh nuk kanë kthyer përgjigje.

Ndërkohë, për televizionin 7, nga kompania Pfizer kanë konfirmuar se janë në diskutime me Qeverinë e Kosovës për të siguruar vaksinën anti – COVID, por duke mos dhënë më shumë informacione.

Pfizer

Pfizer dhe BioNTech janë të përkushtuar për të sjellë këtë vaksinë për të ndihmuar në përmbushjen e nevojës globale të shëndetit publik. Ne jemi në diskutime me Qeverinë e Kosovës për të siguruar qasje në vaksinë. Diskutimet me Qeverinë janë konfidenciale dhe nuk kemi asgjë për të njoftuar në këto momente.

Deri më tani, Kosova ka arritur të sigurojë vetëm 24 mijë doza të vaksinës kundër Covid-19 nga AstraZeneca. /Express/

Më shumë

Kosova dhe Kroacia nuk mund të garantojnë mbrojtjen në liri të krerëve të UÇK-së

Qeveria e Kosovës dhe shteti i Kroacisë, kanë thënë se nuk mund të jenë garantues për lirim me kusht të ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të cilët po akuzohen për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit nga Gjykata Speciale në Hagë.   Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu, ka thënë për Radion […]

Heiko Maas në Prishtinë: Ndryshimi i kufijve joreal dhe i rrezikshëm

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë Heiko Maas, qëndroi për vizitë në Prishtinë për të vazhduar më pas vizitën në Beograd. Ai tha, se tha se idetë për ndryshim kufijsh duhet t’i takojnë së kaluarës. Ministri i Jashtëm i Gjermanisë Heiko Maas tha, se idetë që kanë qarkulluar kohët e fundit rreth mundësisë së ndryshimit […]

Demiri: Njohja nga Izraeli thyen të gjitha tabutë e ngritura nga ata që nuk e njohin Kosovën

Përfaqësues të komunitetit hebraik në Shtetet e Bashkuara, thanë të mërkurën se Kosova bëri historinë duke u bërë vendi i parë evropian që hapi ambasadën në Jerusalem.   Këto komente ishin pjesë e një debati të organizuar nga Dhoma e Tregtisë Izraelito-Amerikane në Çikago, i mbështetur nga nga komuniteti Hebre i Cikagos dhe organizata […]

Kompania izraelite aksionere në Pfizer i bën ofertë Kosovës për vaksina

Ka dy javë që po shkëmben emaile, me një kompani që i premtoi vaksinat anti – COVID. Kjo ishte edhe arsyeja, pse Bekim Haxhiu nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, u ftua në takim një ditë më parë, nga kreu i shëndetësisë, Arben Vitia. Aty i njëjti, u përcolli kontaktet e kompanisë në […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara