e diel 17 tetor 2021
e diel 17 tetor 2021

 

Ka dy javë që po shkëmben emaile, me një kompani që i premtoi vaksinat anti – COVID.

Kjo ishte edhe arsyeja, pse Bekim Haxhiu nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, u ftua në takim një ditë më parë, nga kreu i shëndetësisë, Arben Vitia.

Aty i njëjti, u përcolli kontaktet e kompanisë në fjalë, zyrtarëve të Ministrisë së Shëndetësisë.

Por si arriti të bie vetë ai në kontakt me këtë kompani e cila tashmë, ka një ofertë për Kosovën për vaksinën anti – covid, Haxhiu tregon për T7.

Në ofertën e kompanisë, sipas Haxhiut janë afatet deri kur Ministria e Shëndetësisë ka kohë të arrijë një marrëveshje.

T7 mëson se kompania që ka bërë ofertën është izraelite dhe është aksionare në Pfizer.

Televizioni ka kontaktuar edhe zyrtarë të Ministrisë së Shëndetësisë, për t’i pyetur nëse të njëjtit tashmë kanë verifikuar emailat që Bekim Haxhiu u ka dërguar atyre, mirëpo të njëjtit as pas disa tentimesh nuk kanë kthyer përgjigje.

Ndërkohë, për televizionin 7, nga kompania Pfizer kanë konfirmuar se janë në diskutime me Qeverinë e Kosovës për të siguruar vaksinën anti – COVID, por duke mos dhënë më shumë informacione.

Pfizer

Pfizer dhe BioNTech janë të përkushtuar për të sjellë këtë vaksinë për të ndihmuar në përmbushjen e nevojës globale të shëndetit publik. Ne jemi në diskutime me Qeverinë e Kosovës për të siguruar qasje në vaksinë. Diskutimet me Qeverinë janë konfidenciale dhe nuk kemi asgjë për të njoftuar në këto momente.

Deri më tani, Kosova ka arritur të sigurojë vetëm 24 mijë doza të vaksinës kundër Covid-19 nga AstraZeneca. /Express/

Më shumë

Në pritje të zbatimit të marrëveshjes për krizën në veriun e Kosovës

Anëtarë të Partisë Socialdemokrate vendosën në makinat e qeverisë së Kosovës letra ngjitëse me targa që duken si ato të lëshuara nga Serbia për makinat e serbëve të Kosovës në shenjë pakënaqësie me marrëveshjen e një ditë më parë të arritur në Bruksel, për shtensionimin e situatës në veriun e vendit.   Sipas marrëveshjes […]

Përgjaket fushata e zgjedhjeve vendore në Kosovë, dy politikanë të PDK-së vrasin njëri-tjetrin!

Policia e Kosovës bëri të ditur se dy persona kanë humbur jetën në një incident me armë zjarri në qytetin e Pejës, rreth 85 kilometra në perëndim të Prishtinës.   Policia tha se si pasojë e të shtënave tre persona janë plagosur dhe janë dërguar në spitalin Rajonal në Pejë. “Nga ekipi mjekësor […]

Fantazi serbe për largimin e SHBA nga Kosova

Tërheqja e trupave amerikane nga Afganistani ka shkaktuar satisfaksion të hapur në Serbi, ku ndërkohë disa politikanë fantazojnë për një largim të ngjashëm të trupave amerikane edhe nga Kosova, shkruan “Die Presse”.     Prej javësh gjendja kaotike në Afganistan pas marrjes rrufeshëm të pushtetit nga talibanët është në fokus të mediave botërore. Shumë […]

Kosovë: Shumë kandidatë për zgjedhjet lokale me probleme ligjore

Të paktën 160 kandidatë nga 30 subjekte politike nuk mund të garojnë në zgjedhjet lokale të 17 tetorit. Sipas KQZ ka edhe kandidatë për kryetarë të komunave që kanë probleme me ligjin.   Jo të gjithë kandidatët për asambletë komunale dhe ata për kryetar komunash që duan të garojnë për zgjedhjet lokale të 17 […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara