e diel 28 shkurt 2021
e diel 28 shkurt 2021

 

 

Komuniteti mysliman në Britaninë e Madhe do të udhëhiqet për herë të parë nga një grua. Këshilli Mysliman i Britanisë së Madhe e ka zgjedhur udhëheqëse Zara Mohammed. Ajo tha se ndihej “e përulur dhe e nderuar” për këtë përgjegjësi.

 

Mohammed do të marrë detyrën e Sekretares së Përgjithshme të ombrellës më të madhe të xhamive, shkollave islamike dhe shoqatave myslimane në Mbretërinë e Bashkuar.

 

Në këtë pozitë ajo pason Harun Khan, i cili përfundoi mandatin katër vjeçar.

 

Zara Mohammed, 29-vjeçare nga Glasgou, tha se shpreson që zgjedhja e saj do të inkurojë më shumë gra dhe të rinjë që të synojnë pozita drejtuese.

 

“Unë mendoj se gratë nganjëherë hezitojnë të marrin role drejtuese edhe pse janë më shumë të kualifikuara për ta bërë këtë”, tha ajo, transmeton BBC.

 

Kryetari i Bashkisë së Londrës, Sadiq Khan, shkroi në Twitter se emërimi i zonjës Mohammed ishte “i jashtëzakonshëm”.

 

Zonja Mohammed ka kryer një magjistraturë për të drejtat e njeriut.

 

Qëllimi i saj, siç ka thënë, është të vazhdojë të ndërtojë një organizatë gjithëpërfshirëse dhe përfaqësuese, e udhëhequr nga nevojat e myslimanëve britanikë “për të mirën e përbashkët”. REL

 

Më shumë

Biden mban qëndrim të ashpër ndaj Turqisë

Administrata e presidentit të Shteteve të Bashkuara, Joe Biden po mban një qëndrim të ashpër ndaj Turqisë për shkak të blerjes së sistemit raketor rus.   Biden nuk e ka ndryshuar qëndrimin e administratës së paraardhësit të tij, Donald Trump për këtë çështje.   “Pozicioni ynë nuk ka ndryshuar. Ne i bëjmë thirrje Turqisë […]

Një bombardues amerikan ka fluturuar mbi Gjirin Persik

Shtetet e Bashkuara njoftuan se një bombardues B-52 ka kryer një fluturim mbi Gjirin Persik si shenjë e demonstrimit të fuqisë dhe “parandalimit të një agresioni të mundshëm”. Njoftimi i ushtrisë amerikane vjen në kohën e tensioneve në rritje me Iranin dhe frikës se shkaku i tyre mund të vie deri te ndonjë sulm […]

G7 kërkon lirimin e menjëhershëm të Navalnyt

Vendet e grupit G7 e quajtën të “motivuar politikisht” burgosjen e kritikut të Kremlinit, Aleksei Navalny dhe kundërshtuan “shtypjen e dhunshme” të protestuesve pro-Navalny nga ana e Rusisë.   Përmes një deklarate të përbashkët, ministrat e jashtëm të Shteteve të Bashkuara, Kanadasë, Francës, Gjermanisë, Italisë, Japonisë dhe Mbretërisë së Bashkuar kërkuan “lirimin e menjëhershëm […]

Forumi i Davosit – Presidenti i Kinës Xi Jinping, i bën thirrje komunitetit ndërkombëtar për bashkim

Presidenti i Kinës Xi Jinping mori pjesë në Ngjarjen Virtuale të Forumit Ekonomik Botëror (WEF) të Axhendës së Davosit dhe mbajti një fjalim të posaçëm të hënën në Pekin përmes lidhjes me video.   “Pandemia është larg përfundimit. Ringjallja e fundit e rasteve të epidemisë na kujton se duhet të vazhdojmë luftën,” tha […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara