e premte 17 shtator 2021
e premte 17 shtator 2021

 

Këngëtari i njohur Goran Bregoviç që rrjedh nga një përzierje nacionalitetesh të ish-Jugosllavisë pritet të performojë në Festivalin e Birrës në qytetin e Korçës.

Njoftimi për koncertin e tij zgjoi reagime të shumta si në Shqipëri ashtu dhe në Kosovë.

Personalitete publike e të komunitetit artistik në Prishtinë e kritikuan këtë gjë, por nuk munguan as ata që mendonin ndryshe.

Këngëtarja dhe deputetja e Kuvendit të Kosovës, Eliza Hoxha thotë se në aspekt komercial pjesëmarrja e Bregoviç është mëse normale, por nuk është e pranueshme në aspektin politik e atë historik.

Nga ana tjetër lajmin për ardhjen e këngëtarit në Korçë nuk e ka pritur mirë as shkrimtari Albatros Rexhaj. Sipas tij prania e Goran Bregoviç është mohim i pranimit të asaj që ka kaluar populli i Kosovës.

Mehmet Behluli, profesor në Akademinë e Arteve tha se të gjitha reagimet që po bëjnë bujë mund të vërtetohen nëpërmjet lundrimit në internet. Sipas tij këngëtari nuk është serb por sarajevas me baba kroat e nënë serbe. Behluli thotë se ai Bregoviç ka qenë korrekt në qëndrimet e tij politike ndaj zhvillimeve në territorin e ish-Jugosllavisë, andaj sipas tij reagimet kanë dhe qëllime politike.

Për shkak të qëndrimeve të ndryshme ndaj çështjeve të caktuara koncerte të mëparshme të Goran Bregoviç janë anuluar. Raste të tilla kanë ndodhur në Poloni e Ukrainë, ku koncertet e tij ishin anuluar sepse kishte shprehur përkrahjen për pushtimin e Krimesë së Ukrainës nga Rusia.

Më shumë

Tre filma nga Kosova fitojnë çmime në Festivalin e Filmit në Sarajevë

Tre filma nga Kosova, që ishin në garë në Festivalin e Filmit në Sarajevë (SFF), kanë fituar çmime.   Çmimi “Zemra e Sarajevës” për aktoren më të mirë e fituan aktoret e filmit “Luaneshat e Kodrës”: Flaka Latifi, Era Balaj dhe Urata Shabani.   Çmimi për promovimin e barazisë gjinore iu dha Norika […]

Dua Lipa viziton Butrintin

Ylli i muzikës botërore, Dua Lipa vizitoi sot Butrintin, një nga atraksionet më të vizituara në vendin tonë.   Lajmin e ka bërë të ditur ministrja e Kulturës, Elva Margariti e cila shprehet se Dua Lipa ka plot dëshirë për të njohur rrënjët e saj.   “Butrinti, ky thesar i çmuar i trashëgimisë […]

Panairi i librit në Ulqin

Në Ulqin është hapur edicioni i 20-të i Panairit të librit, ku marrin pjesë mbi 50 botues nga rajoni. Panairin e hapën drejtuesit e akademive të Malit të Zi, Shqipërisë dhe të Kosovës, të cilët theksuan rëndësinë e promovimit dhe nxitjes së leximit, veçanërisht tek të rinjtë e sotëm.   Kryetari i Akademisë […]

DokuFest me projeksione të përzgjedhura

Sikurse edhe edicionet e shkuara, sërish këtë vit festivali i filmit DokuFest vjen edhe në Tiranë. Ky festival këtë vit ka 20 vjetorin e zhvillimit të tij.   DokuFest në bashkëpunim më Platformën e Artit Bashkëkohor Harabel, mbrëmjen e datës 28 korrik në orën 20-30 në ambientet e fushave të tenisit pranë Liqenit […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara