e shtunë 16 tetor 2021
e shtunë 16 tetor 2021

 

Për shkak të kufizimit të vizitorëve në institucionet fetare, kisha në Berlin në Muajin e Shenjtë të Ramazanit hapi dyert për besimtarët myslimanë.

 

“Ne e shohim Ramazanin si një gjë të vlefshme. Ne mendojmë se lutja dhe hapja e vetvetes ndaj njëri-tjetrit dhe ndaj Zotit ndihmon për të forcuar njerëzimin dhe paqen”, tha Monika Matthias, priftëreshë, themeluese e nismës.

 

Si shenjë solidariteti ata menduan se do tëishte një ide e mirë për t’iu dhënë myslimanënve mundësinë që të luten në kishë, është një iniciativë e shkëlqyeshme dhe i falenderojmë ata për këtë“, tha hoxha Mohamed Taha Sabry.

 

Edhe pse institucionet fetare janë lejuar të rihapen maksimumi 50 njerëz lejohen në të njëjtën kohë të falen brenda.

 

Kisha është në gjendje për të akomoduar rreth 100 veta.

 

Ata u ndanë në dy grupe një në gjemanisht dhe tjetri në arabisht. DW

 

20 maj 2020

 

 

Berlin: Falja e „Xhumasë“ në kishë

Berlin: Falja e „Xhumasë“ në kishëPër shkak të kufizimit të vizitorëve në institucionet fetare, kisha në Berlin në kohë të Ramazanit hapi dyert për besimtarët myslimanë.

Posted by DW Shqip on Wednesday, 20 May 2020

 

 

Më shumë

Pak gatishmëri në BE për pranimin e refugjatëve nga Afganistani

Ministrat e Brendshëm të BE kërkojnë samit të jashtëzakonshëm lidhur me qëndrimin ndaj refugjatëve nga Afganistani. Fillimisht do të pranohen afganët, që kanë qenë bashkëpunëtorë të Perëndimit dhe hasin në rrezik akut.   Ministri i Brendshëm me periudhën më të gjatë në detyrë në BE u apeloi në ndërgjegje homologëve të tij. „Ne duhet […]

Cila do të jetë politika e jashtme gjermane nën një kancelar Armin Laschet?

Konservatori Laschet dëshiron ta zhvillojë Evropën me një bërthamë shtetesh vullnetare, të orientuara te Gjermania dhe Franca. Ai ka për ushtrinë, Kinën e Rusinë pikëpamje të ndryshme nga Të Gjelbrit, shkruan Auron Dodi. Fjalimi programatik i Armin Lashetit, kryetarit të partisë së kancelares Merkel, CDU dhe kandidatit për kancelar të CDU/CSU-së i drejtohej si […]

Konferenca e së ardhmes: Bashkimi Europian pyet qytetarët

Për një vit qytetarët e Bashkimit Europian do shprehin mendimin e tyre, kurse politikanët premtojnë t’i dëgjojnë. Por çfarë do të bëhet realitet nga këto ide? Eksperimenti me “konferencën e së ardhmes” në BE ka filluar.   Presidenti francez, Emmanuel Macron e sheh veten si babain e “konferencës për të ardhmen e Europës”. Këtë […]

Ushtarët paralajmërojnë për “luftë civile” në Francë

Një revistë e krahut të djathtë në Francë tha se mbi 100,000 njerëz kanë nënshkruar një letër të hapur të një grupi ushtarësh në shërbim, që paralajmërojnë për kërcënimin e luftës civile në Francë.   Letra, e publikuar të dielën vonë në “Valeurs Actuelles”, e akuzon Qeverinë për “koncesione” ndaj islamizmit dhe thotë se […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara