Thursday 18 July 2024
Thursday 18 July 2024

Shkon në 827 numri i viktimave në Itali nga koronavirusi që është shpallur tashmë pandemi nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, ose 196 më shumë se dje. Po kështu janë 10590 personat e infektuar në total, pra 2076 më shumë se të martën.

Ndërkohë numri total i të infektuarve, përfshirë viktimat dhe të shëruarve ka shkuar në 12462. Sipas emergjencave, numri i persona të shëruar është 1045, 41 më shumë nga dje.

Një mjek nga Codogno, vendi ku shpërtheu së pari koronavirusi thotë se janë 15 ditë luftë për shërohet.

OBSH ka deklaruar se parashikojnë një shtim të rasteve të të vdekurve në vendet e prekura.

“Në ditët dhe në javët në vijim, parashikojmë një shtim të numrit të rasteve, të numrit të të vdekurve dhe të numrit të vendeve të prekura”. Kështu deklaroi drejtori i përgjithshëm o OBSH-së Adhanom Ghebreyesus.

 

11.3.2020

Më shumë

Vazhdojnë vuajtjet e mijëra emigrantëve në kufirin Poloni-Bjellorusi

Polonia po përballet me një krizë të madhe emigrantësh ndërsa mijëra njerëz po përpiqen të hyjnë në territorin e saj nga Bjellorusia. Autoritetet polake kanë krijuar një të ashtuquajtur “zonë përjashtimi”, ku nuk lejohen të futen vullnetarët që duan të ndihmojnë emigrantët që mbërrijnë në tokën e Bashkimit Evropian. Korrespondenti i Zërit të Amerikës […]

Sa mirë i mbron BE gazetarët?

Kur Daphne Caruana Galizia u vra në një sulm me bombë me makinë më 16 tetor 2017, kjo shkaktoi shqetësim jo vetëm në Evropë, por në mbarë botën. Por gazetarja malteze nuk është e vetmja që i është dashur të paguajë me jetën e saj për hulumtimet e saj mbi korrupsionin dhe pastrimin […]

Si në Luftën e Ftohtë – Bjellorusia bllokon DW

Për herë të parë që pas fundit të Luftës së Ftohtë bllokohet informimi nga Deutsche Welle në hapësirën post-sovjetike. Bjellorusia e ka bllokuar median për botën e jashtme. Ç’qendron pas kësaj?   Kjo shënon një pikë-kthese. Mbi 30 vjet Deutsche Welle ka transmetuar pa u penguar programet e saj në BRSS dhe në republikat […]

Gratë në ndërtim – Mungesë punëtorësh të kualifikuar në Gjermani

Industria e ndërtimit ka një problem të madh me mungesën e fuqisë së kualifikuar punëtore – kjo edhe për faktin se punëson shumë pak gra. Çfarë duhet bërë për të ndryshuar gjendjen?   “Püppi në punë” është një influencere e njohur në punën e saj të dytë. Gruaja e re me flokë të kuqe […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara