e enjte 9 dhjetor 2021
e enjte 9 dhjetor 2021

 

 

Kosova dhe Maqedonia e Veriut mbajnë zgjedhjet lokale të dielën për të zgjedhur kryetarët e ri të komunave.

 

Në Kosovë, qytetet si Prishtina, Mitrovica dhe Prizreni janë vatrat më të nxehta ku gara është cilësuar më e fortë mes kandidatëve. Nga ana tjetër, Shkupi dhe Tetova shihen si qytetet kryesore në garën e që po zhvillohet në Maqedoninë e Veriut.

 

Premtimet më të shumta që kandidatët e komunave të të dyja shteteve janë të fokusuara në investimet në infrastrukturë. Dita e sotme është dita e fundit e fushatës.

 

Ditën e shtunë do të jetë heshtje zgjedhore, ndërsa Komisionet Qendrore Zgjedhore do të bëjnë përgatitjet e fundit për zhvillimin e procesit zgjedhor.

 

Në Kosovë 41 mijë votues të rinj do të votojnë për herë të parë për të zgjedhur kryetarët e komunave, ndërsa numri i përgjithshëm i votuesve është 1 milion e 885 mijë.

 

Në Maqedoninë e Veriut janë 301 kandidatë që janë në garë për të udhëhequr një nga 80 komunat e vendit.

 

Më shumë

Gjykata greke dënon me kusht 12 zyrtarë të burgut, për vdekjen e shqiptarit në qeli

Gjykata e Apelit e Selanikut dënoi të martën me kusht 12 zyrtarë të burgut të Nigritës, të gjetur fajtorë për shkaktim të torturës me lëndime trupore, ndaj ish të burgosurit shqiptar Kudret Kume, që në Greqi e kishte konvertuar emrin në Ilia Kareli.   42-vjeçari nga Shqipëria vdiq në burgun e Nigritës në […]

Prokuroria bullgare: Zjarri u shkaktua nga goditja e autobusit me gardhin metalik të autostradës

Prokuroria bullgare, e cila po e heton rastin e aksidentit të autobusit në të cilin e humbën jetën të paktën 44 vetë nga Maqedonia e Veriut të martën, tha të enjten se sipas gjetjeve të para, zjarri është shkaktuar nga goditja e fuqishme e autobusit në gardhin metalik të autostradës.   Kryeprokurori bullgar, […]

Kosovë-Serbi: Mospajtimi për asosacionin e komunave me shumicë serbe dhe ngecja e dialogut

Pala serbe thotë se Prishtina duhet të themelojë asociacionin e komunave serbe, para se të flasë për marrëveshje finale.   Prishtina thotë, se në dialogun Kosovë Serbi tashmë janë paraqitur edhe afatet kohore kur mund të ketë një marrëveshje finale gjithpërfshirëse, por kjo është kundërshtuar nga pala serbe, e cila thotë se nga Prishtina zyrtare […]

Bullgaria i mbetet bllokimit për Maqedoninë e Veriut, këshillon ndarjen e Shqipërisë

Bullgaria ka marrë vendim se nuk do ta heqë veton për anëtarësimin e Republikës së Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Europian. Sipas mediave bullgare, të cilat kanë cituar si burim “Sloboden Pechat”, ambasadori i Bullgarisë në BE, Rumen Alexandrov ka bërë me dije se Maqedonia e Veriut ende nuk i ka përmbushur kriteret […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara