e shtunë 19 qershor 2021
e shtunë 19 qershor 2021

 

Ministria e Mbrojtjes së Kosovës dhe ajo e Shqipërisë kanë nënshkruar marrëveshje, e cila përfshinë rritjen e bashkëpunimit mes tyre në këtë fushë.

 

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi, rikonfirmoi gatishmërinë e Shqipërisë për mbështetje ndaj Kosovës në të gjitha proceset integruese.

 

“Shqipëria ka qenë dhe do të mbetet mbështetëse e pakursyer e të gjitha proceseve integruese të Kosovës me strukturat euro-atlantike. Ne kemi përshkuar atë rrugë të cilën Kosova aspiron, pra rrugën e anëtarësimit në NATO…Integrimin e gjithë Ballkanit perëndimor në strukturat euro-atlantike është i rëndësishëm për Shqipërinë, është i rëndësishëm për Kosovën, është i rëndësishëm edhe për vet Evropën. Kështu që Shqipëria ngelet e interesuar përkrah gjithë vendeve të tjera në rajon për të ecur përpara drejt Bashkimit Evropian, drejt integrimit të tyre në NATO”, tha ai.

 

Nga ana tjetër, ministri i Mbrojtjes së Kosovës, Armend Mehaj tha se kanë miratuar bazën ligjore për koordinimin e aktiviteteve ushtarake të dy vendeve.

 

“Kam kënaqësinë të prezantoj arritjen e marrëveshjes midis Ministrisë së Mbrojtjes së Republikës së Shqipërisë dhe Ministrisë së Republikës se Kosovës, një bashkëpunim në fushën e mbrojtjes. Njëra prej marrëveshjes që e kemi diskutuar e arritur së bashku është realizimi i aktiviteteve të përbashkëta në nivel profesional, pra akademinë në mes dy ministrive, është koordinimi i këshillimit nga ana e ekspertizës nga Ministria e Mbrojtjes së Shqipërisë, rendimin e duhur në çështje politike, ushtarake, ligjore për integrimin e Republikës së Kosovës në drejtim te NATO-s dhe iniciativa rajonale. Një pikë tjetër e rëndësisë së madhe është ngritja e stërvitjeve te përbashkëta ushtarake dhe angazhime dhe pjesëmarrje në operacione ndërkombëtare në të ardhmen”, tha Mehaj.

 

Në konferencën e dy ministrave u tha se marrëveshja e re e nënshkruar është mbi bazën e disa marrëveshjeve ekzistuese, por përmes saj, synohet bashkëpunimin Shqipëri-Kosovë në nivel më të lartë.

 

 

Më shumë

Hera e parë për këtë vit që nuk raportohet për të infektuar me COVID-19 në kryeqytet

E ndërsa Tirana, qendra më e madhe përhapjes së koronavirusit, sipas të dhënave zyrtare, për herë të parë për këtë vit, nuk shënon asnjë rast të ri të infektuar me COVID-19. Sipas ekspertëve epidemiologë pritej që pas zgjedhjeve të 25 Prillit, të kishte një valë të madhe infektimesh me koronavirus për shkak të grumbullimeve […]

Nis zyrtarisht gara për kreun e PD, përballë Bashës tre sfidantë

Gara për kreun e Partisë Demokratike mund të konsiderohet zyrtarisht e hapur, pas vendimit në mbrëmjen e së hënës të kryesisë, e cila miratoi emrat që ishin ofruar për konkurrim. Mes 5 kandidatëve, jashtë mbeti Ibsen Elezi, për të cilin u vlerësua se nuk plotësonte kriteret “për shkak të qëndrimeve denigruese ndaj partisë”.   […]

KAS përfundon numërimin e votave për Beratin: Rezultati nuk ndryshon

Komisioni i Ankimeve dhe Sanksioneve mbylli të gjitha pretendimet e palëve për qarkun e Beratit. Pas rinumërimit të 114 kutive të kërkuara nga LSI, rezultati nuk ndryshoi por u ngushtua diferenca ndërmjet PS-së dhe LSI-për në 58 vota për një karrige deputeti.   Hetimi i kutive të Beratit nuk ndryshoi rezultatin në ndarjen e […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara